Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Skřín jako ochrana Hardware

Commanderwar (577)|13.3.2008 13:40
Zdravím, nikde na netu ač jsem hledal dlouho, jsem nenašel nějaké fyzické zátežové testy na skřín a pc samotné. Jaká je pravděpodobnost poničení hardware napriklad silným ranou do skříně???....Nebo pokud by napřiklad skřín spadla. Je vubec možný aby se poničil harware uvnitř???......toto by me zajimalo, jestli se nekdy zkoušelo co vydrží skrině a do jake míry je schopna hardware ochranit. POkud napriklad pesti do pc uhodim, co to muze zpusobit komponentum
Zoidik (1405)|13.3.2008 13:48
Z jakého důvodu se o to zajimáš?

HDD jsou náchylné na otřesy nedej buh pády, jelikož čtecí hlavy lítají hodně nízko nad zapisovací plochou a jakýkoliv otře/pád za chodu muže zpusobit poškrábání magnetických ploten.Pokud je to vy vypnutím stavu, tak by to zase až tak moc nemělo vadit, ale každopádně se tomu vyhnout. Základní deska vydrží celkem dost, optiky taky, pokud máš dobře usazenej chladič CPU tak je samotnej procesor taky chráněn.

// tady jsou nějaké crashtesty kompů a komponent http://svetcompu.trinec.org/news_cats.php?cat_id=19
mech13 (5526)|13.3.2008 13:56
bedna HW fyzicky chrani imho dost dobre, a to i docela levny smejdy...

problem jsou jak uz psal Zoidik pevny disky, ktery bys musel mit v molitanu aby neco vydrzely a pak jeste vetsi chladice - kdyz mas na CPU pul kila zeleza a bedna ti spadne, tak ti muze urvat kus zakladni desky
to jsou mnohem vetsi problemy ne jestli se promackne bocnice nebo praskne celni panel...
Zoidik (1405)|13.3.2008 14:25
[QUOTE=mech13;99867]pak jeste vetsi chladice - kdyz mas na CPU pul kila zeleza a bedna ti spadne, tak ti muze urvat kus zakladni desky[/QUOTE]

V horším případě ti ji kus urve. Jednou mi spadl komp asi z 10ti cm na zem a freezer 7 se mi naštěstí jenom vyhákl z uchycení dvouma nožkama. Pokud by vypadl celej, tak letí přímo na GK a ta by to asi taky v celku slušně odnesla. Pokud má člověk dostatek finančních možností a nevi co s něma tak si to muže vyzkoušet i doma sám
ICEBOSS (3435)|13.3.2008 18:59
mysli, ze rana pesti tomu neva... obcas do nekterych PC totiz pesti prastim :-D
CommanderZ (512)|13.3.2008 22:56
Fuj, se mi jednou stalo, ze jsem se opiral nohama o komp a omylem jsem ho povalil. To byla racha, navic to cely uplne hned naprosto totalne zatuhlo a pomohlo az vypnuti zdrojem. Nastesti to pak nabootovalo bez problemu :)

Nic se teda nestalo, nechtel bych to ale zazit znova.

Dalsi takova prihoda se nastesti stala jen skoro - to jsem byl na ceste na lanku a prenasel jsem ho do auta. Neprisroubovana bocnice mi ale v ruce vyklouzla a ja ten komp tak tak chytil jen na koleno.

Pri padu z metru a pul na beton se toho uz myslim muze stat podstatne vic. I kdyz me po delsi uvaze napada jen dekalibrace opticke mechaniky a pak jen soucasti naktere je pripevnena nejaka vetsi hmotnost (CPU, GK). Horsi by bylo, kdyby se rozpadla case - coz by u takoveho levneho EC smejdu jako mam ja nebylo vubec nepravdepodobne. Jo, a jeste by taky mohl nastat problem s vodnim chlazenim.
Zoidik (1405)|14.3.2008 05:43
[QUOTE=CommanderZ;100135]...Pri padu z metru a pul na beton se toho uz myslim muze stat podstatne vic. I kdyz me po delsi uvaze napada jen dekalibrace opticke mechaniky a pak jen soucasti naktere je pripevnena nejaka vetsi hmotnost (CPU, GK).[/QUOTE]

Při takkovém pádu by se netvářil štastně ani pevný disk.
s.skull (198)|14.3.2008 11:58
komp snese i docela silné kopance - let několika metrů a srážku se zdí... testováno v běžných podmínkách. :)

vážně - není problém rozbití case, ale jak už bylo zmíněno - disky, a vše co je těžší a trčí (chladiče...) jinak pokud je vše dobře přišroubováno , neměl by být problém... a kvalitní deska (více vrstev pcb) taky vydrží (co se týče vylomení) víc, než by člověk čekal...
Trippax (154)|14.3.2008 16:10
no ja som raz videl ako jeden chlapík kopol do pc tak silno že zahlo bočnicu... (v hre sa mu evidentne nedarilo) :D Ešte že ju tam mal lebo grafika (tuším 6800) a možno aj doska by bola v .... :)
Commanderwar (577)|14.3.2008 21:57
jsem rad za všechny vaše přispevky, zkušenosti a historiky. docela jsem se i pobavil co všechno se vam občas stalo:)....no mam tu doma jeden starši pc..až budu mit zlost vyzkouším co všechno vydrži..a jeslti pak pujde jeste spustit..
Zoidik (1405)|17.3.2008 05:59
Pravdou je, že občas nějaká ta rana pěstí počítači neuškodí, hlavně pokud to je staré P75MHz a blbnou mu diskové řadiče. To jsem ho zvrchu dycky když se nechtěl rozběhnout praštila vesele naběhl :-)
Commanderwar (577)|18.3.2008 18:42
Me se zas občas zasekne vetrak u zdroje, to je potom topeni, tak do toho občas musim pekne flaknout a on e zmetek zase rozebehne:))...nebo začne rezonovat skřin bočnice.... trochu pomlatim a zas je to na par tydnu ok:)
Zoidik (1405)|19.3.2008 06:09
K tomu zdroji, bud co nejdříve ten větrák vyměň ( mohlo by stačit ho vyndat a kapnout trochu oleje do ložisek ) nebo kup radši nový, to zahřívání mu moc nesvědčí. a torezonování bud bude od disku nebo od mechanik když se ti točí, tak dotahni šroubky, mělo by to stačit
KEOSAN (958)|16.5.2008 08:45
Zaujimave tema. Jedine, co ma asi zmysel nejak chranit v PC je HDD.
Tam by mozno samozrejme vratane dobreho priskrutkovania boli vhodne
nejake antivibracne kity kombinovane s chladicom HDD. To je asi to jedine, co sa da
urobit pre disk.

Pre celu zostavu by sa dalo urobit, ze na bocnice by sa po okrajoch z vonku i z hora nalepila nejaka
pruzna penova guma. Len take pasiky. Tie pasiky by zabranili pri pade na ROVNU zem,
aby boli mensie vibracie.

Ochrana pred nejakym kopancom, to by museli byt z vonku oblepene cele, okrem vetracich
otvorov. Samozrejme tymto dojde k horsiemu odvodu tepla, takze skrinka musi mat dobre
chladenie ventilatormi. Napr. 8cm pod zdrojom plus 8cm ventilator dole pre HDD. Alebo
skrinky s 12cm ventilatormi. Uvidelo by sa podla teploty.