Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

literatura o hardware

Razi3L (612)|25.3.2008 17:39
hledá se nějaká kvalitní literatura o hardware, našel jsem jen jednu, ale ta je již poněkud starší (rok vydání 2005: http://knihy.cpress.cz/knihy/pocitacova-literatura/hardware/velka-kniha-hardware/ ) a nejsou v ní novější technologie, stejně si ji ale nejspíš pořídím. Hledám, ale něco aktualizovaného, kde jsou i věci nové či něco z věcí budoucích.

dík za snahu Razi3L
Razi3L (612)|25.3.2008 17:56
[QUOTE=johny__g;104476]Ale stejně, každá kniha co vyjde je zastaralá pomalu už v době vydání, vždyť novinky v oblasti HW se objevují velice rychle, co je dned high-end je zítra už zastaralé ...
Trošku lépe jsou na tom časopisy, ale není nad web.[/QUOTE]

to je no, ale přece jenom se líp čte knižka :)
jinak, znáš nějakej web, kde je všechno kvalitně popsaný a v čestině?
mech13 (5526)|25.3.2008 18:01
[QUOTE=Razi3L;104484]jinak, znáš nějakej web, kde je všechno kvalitně popsaný a v čestině?[/QUOTE]

to se ptas tady? na foru sveta hardware?:rules https://www.svethardware.cz prece:mistake

:D:D:D
johny__g (6387)|25.3.2008 18:04
[QUOTE=Razi3L;104484]to je no, ale přece jenom se líp čte knižka :)
jinak, znáš nějakej web, kde je všechno kvalitně popsaný a v čestině?[/QUOTE]

Pokud jde o obecné popisy, jak co funguje, doporučení, třeba nastavení biosu, sítí, firewalů, routerů atd. tak je lepší knížka, tyhle věci se moc nemění. Ale pokud by šlo vyloženě o přehled nejnovějšího HW na trhu, tak tam je web nepřekonatelný.

Edit: ta učebnice co sem házel link - pozor, dá se sehnat i starší vydání, to nejnovější 4. má být ze srpna 2007.
Razi3L (612)|25.3.2008 18:09
[QUOTE=mech13;104488]to se ptas tady? na foru sveta hardware?:rules https://www.svethardware.cz prece:mistake

:D:D:D[/QUOTE]

neboj, zas až tak špatně na tom nejsem, ale nenašel jsem zde napřiklad jak funguje MB a grafika a ještě by se našly další věci...
a i tak na čtení mám radši literaturu
pokud seženu něco dobrýho, tak samozřejmě potom bude net stačit a tady vychází spousta zajímavejch článků

[QUOTE=johny__g;104490]Pokud jde o obecné popisy, jak co funguje, doporučení, třeba nastavení biosu, sítí, firewalů, routerů atd. tak je lepší knížka, tyhle věci se moc nemění. Ale pokud by šlo vyloženě o přehled nejnovějšího HW na trhu, tak tam je web nepřekonatelný.

Edit: ta učebnice co sem házel link - pozor, dá se sehnat i starší vydání, to nejnovější 4. má být ze srpna 2007.[/QUOTE]

jj, toho vydání jsem si taky všimnul. Tak věci, co jsou teď zase tak nový nejsou, aby se na to za tu dobu nedala napsat knížka, většina věcí zde už je kolem roku...
mech13 (5526)|25.3.2008 18:19
tak jestli chces MB, tak se divej spis po chipsetech, MB se odviji od toho. jsou tam ruzny sbernice, rozhrani a nejak to komunikuje...
mech13 (5526)|25.3.2008 18:27
http://images.google.cz/images?q=440BX+diagram&rls=com.microsoft:cs&ie=UTF-8&oe=UTF-8&startIndex=&startPage=1&um=1&sa=N&tab=wi
muzes zkouset i novsi chipsety, ale je to porad to same, jen to uz nema ISA ale PCI-E atd...
Razi3L (612)|25.3.2008 18:41
právě něco takovýho by se mi líbilo, ale ještě jako bonus bych k tomu chtěl hezký český vysvětlení :)

/edit: ale jinak díky za snahu, ale i tak bych tyhle věci měl radši doma na papíře vždycky při ruce (net mám taky při ruce, ale knížku si můžu vzít všude.... i třeba na sibiř :D)
mech13 (5526)|25.3.2008 18:58
tak mas tam proste ruzny stupne podle toho, jak co rychle komunikuje, to nejrchlejsi je pripojeno na northbridge - CPU, grafika, RAM a pomalejsi veci jdou na southbidge... zhruba
pust se do studia, kdyz ti tam neco nebude dochazet klidne se zeptej, ale probirat to uplne vsechno na foru by bylo asi na hooodne dlouho
Razi3L (612)|25.3.2008 19:05
taky mě už napadla možnost probrat všechno tady na fóru, ale radši jsem ji zavrhnul :D:D

ok, dík, až to pořídim ( to bude tak cca za měsíc), tak se rád zeptám, dík za ochotu
Karel Polívka (1485)|28.3.2008 02:18
Mohly by přijít vhod následující články (přestože nejsou o obecné funkčnosti desek a nejsou nejnovější):

Technologie: Sběrnice PCI Express (autor: Soběslav Valach, datum publikace: 18.5.2005)

Technologie: PCI-X a PCI Express - nástupci PCI sběrnice (autor: Jan Vítek, datum publikace: 15.9.2003)
Frog (510)|28.3.2008 09:55
Ja osobne mám túto knihu od Scotta Muellera
http://knihy.abz.cz/prodej/osobni-pocitac-hardware-upgrade-opravy

myslim že je už aj novšie vydanie, ale principialne su všetky na vysokej technickej aj odbornej úrovni, takže ja sa z čoho učiť. Knihu možem len doporučiť, najdete tam naozaj detaily.
Pavel Boček (4169)|30.3.2008 01:49
Já myslím, že pro základ se může hodit i nějaká ta starší kniha a pak si pomalu pročítat ty nové technologie, které se obměňují, jak říká mech13. Něco se dá zjistit např. z knihy Stavíme si počítač, ačkoli to je spíše o modelech apod. než tak moc o fungování. Ale to se dá najít i na webu, prostě hledat jednotlivé pojmy (základní deska, procesor), existuje spousta zapadlých stráneček, kde se dá hodně věcí najít :)
adolfik (236)|30.3.2008 11:22
Tak zrovna knihu "Stavíme si počítač" bych pěkně zkritizoval. Kupoval jsem si ji "aktualizovanou". Měla několik nesrovnalostí a bylo vidět, že si autor chce každou aktualizací vydělat :thumbdown, protože když jste se třeba koukli zezadu na obsah, tak tam byl odkaz na 3dfx a voodoo karty na nějakou stranu a na té straně, když jste se podívali, tak tam bylo uplně něco jiného (něco o procesorech-nepamatuju). :stupid
Navíc každej po přečtení knihy byl totálně zfanatizovaný jenom na jednu stranu trhu. A cedéčko přiložené k tomu obsahovalo pár starých ovladačů, které šli volně stáhnout z internetu. Radši se této knize vyhněte. :thumbdown
Alespoň jsem ji mohl vrátit-ztráta peněz
Pavel Boček (4169)|30.3.2008 11:56
No, já ji dostal...a chválím právě proto, že je stará a člověk se to naučí od základu...doplnil jsem si navíc vědomosti z dob, kdy jsem vývoj prošvihl, pže jsem neměl o PC ani páru :D
adolfik (236)|14.6.2008 08:59
Ono ta kniha zas tak nebyla špatná, i když měla hromadu chyb. Když jsem dneska projížděl net-obchody, tak je z hlediska užitku a ceny nejlepší. Pravda, zatím je 4. aktualizované vydání z 2004, takže poslední popisuje procesory jádra Northwood a nebylo by na škodu, kdy by Petr Broža udělal 5. vydaní. Na celé knize se mi totiž líbily tabulky a přehledy (což na českých net-magazínech nenajdu a jsem odkázán třeba na cpuworld.com). Člověk získal takovej přehled a mohl pak jít googlit testy a číst články.