Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Crossfire 3870 a 3850

Razi3L (612)|26.3.2008 12:00
ted nove jdou dat do crossfiru i rozdilne GK.
Tak bych se chtel zeptat jestli muzu mit ve 2D zaplou jen HD3850 a ve 3D mit zaplou 3870 i 3850.
A jeste by me zajimalo, jestli uz nekde testovali, jaky narust vykonu je.
(jedna se zatim jen o teoretickou vec a desku bych tam mel asi nejakou Gigabyte DS3P)
johny__g (6387)|26.3.2008 12:06
Nevidím důvod motat rozdílné karty dohromady. Výkon bude vždy nižší - HD3870 + HD3850 = 2xHD3850 při použití crossfire. Ve 2D pojedou stále obě karty. A pozor, DS3P má pro druhý PCI-E sklot jen 4 aktivní linky, druhá karta tedy pojede jen jako PCI-E 4x. Na výkon to snad nemá zásadní vliv (?).
Razi3L (612)|26.3.2008 12:11
no dobre, tak dejme tomu, ze bych tam dal 2xHD3870, ale je nejaka moznost, jak tu jednu ve 2D vypnout?
johny__g (6387)|26.3.2008 12:17
Myslím že nějak jednoduše ne, ono to stejně nemá moc smysl, ve 2D ta karta moc nežere ani nehlučí. Proč to potřebuješ?
Razi3L (612)|26.3.2008 12:20
tak me to napadlo, kvuli hluku i spotrebe, prece jenom se ta za nejak cas nascita....
/edit: i kdyz hluk bych vlastne neresil, stejne bych na to dal accelero
johny__g (6387)|26.3.2008 12:25
A vejde se tam to accelero?
mech13 (5526)|26.3.2008 12:29
ve 2D druhou kartu rozhodne nevypnes. teprve ted je nejaka spoluprace intel + AMD na systemu, ktery ve 2D pojede na integrovane grafice a ve 3D se prepne na plnohodnotnou grafiku. takze zatim jen plany (ikdyz nektery NB to maji, ale prepina se pri bootovani)

DS3P ma stejne jako vsechny intel chipsety krome X38 a X48 druhy slot jen 4x, v nizsich rozlisenich to poznat nejde, ale jak se zapne vyhlazovani tak nejake rodily jsou. doporucuju se podivat na bobocovi recenze, u desek ktere maji 2x PCI-E 16x testuje oba dva sloty - je poznat rozdil 16x x 4x. otazka je jak se to zachova u CF a ne u jedne grafiky:notsure
nejaky testy ale urcite na netu taky budou
kane.shw (1231)|26.3.2008 16:28
Osobně bych do CF raději nešel. Už jen ta finanční stránka by mě odrazovala. Zatím platí (a nějakou dobu jistě platit bude), že s jednou grafikou je jistější provoz. Nárůst výkonu v CF není jednou takový, jak by se mohlo zdát, tudíž bych si raději koupil silnější jednu grafiku, kde máš daleko větší jistotu, že to pojede v pohodě. CF je mnohem náročnější na ovladače a sic se AMD snaží není to pořád ideální :(
Ale samozřejmě by se tu mohl ozvat někdo, kdo má zkušenosti z praxe ;)

A plán s tím, že teď si koupíš jednu grafiku a časem druhou se mi také nezdá šťastný (teda pokud takhle přemýšlíš) - jednak bys měl už teď na to kupovat zdroj a základní desku a druhak, kdo ví, jak to bude za rok s dnešními grafikami... stále mám dojem, že prodat starou grafiku a koupit novou moderní je lepší volba :thumb

Pak je tu však fenomén HD3870X2... to je kapitola sama pro sebe ;)

Daleko sympatičtější je mi technologie, kdy spolupracuje int. grafika s klasickou grafikou. Ve 2D se pak zcela přepne na integrovanou - konečně to někoho napadlo ;)
husky14 (4214)|26.3.2008 17:40
[QUOTE=johny__g;104784]A vejde se tam to accelero?[/QUOTE]Do CF dve karty s S1 nedostane, to by musel na tu horni dat treba Thermalright HR03, ten se da otocit pasivem nad kartu....

Btw. souhlasim s kane_shw, CF rozhodne neni dvojnasobny vykon, ale dvojnasobna spotreba a hluk.... navic tu nikde nepadlo, na jakej to ma byt monitor, protoze CF ma smysl az od vyssich rozliseni typu 1900x1200 s AA+AF ;)
Razi3L (612)|26.3.2008 18:32
tyhle veci tak nejak vim a jediny co me tak nejak zajimalo je to, jestli se da jedna z nich ve 2D vypnout, ostatni veci bych neresil, ale dik za snahu ;)

/edit: a ty dve accelera si myslim, ze na DS3P by se vesly....
Lax (97)|26.3.2008 20:15
Tak pak je odpověď snadná - nejde.
Pavel Boček (4169)|29.3.2008 18:54
[QUOTE=johny__g;104778][SIZE="1"]Nevidím důvod motat rozdílné karty dohromady. Výkon bude vždy nižší - HD3870 + HD3850 = 2xHD3850 při použití crossfire.[/SIZE][/QUOTE]

Není pravda. Pod Vistou od Catalyst 8.3 můžeš dát do CF klidně 3870 a 3450 a obě pojedou na svých taktech a na svém výkonu, práce se rovnoměrně rozdělí. Samozřejměě tento příklad je extrém, ale 3850 a 3870 je IMHO skvělá volba do CF.

Vypínání bych neřešil, pokud se ti obě podtaktují (zrušit to může např. nastavení frekvencí natvrdo v nějakém SW, čili OC se řeší buďto profily/ručním nastavením vyšší frekvencí při hraní a návratu zpět po hraní, nebo nějaké programy dokáží zvýšit frekvenci pro LOAD přímo), tak spotřeba klesne dost výrazně a nemusí tě to tak trápit :)

[QUOTE=husky14;104888][SIZE="1"]Do CF dve karty s S1 nedostane, to by musel na tu horni dat treba Thermalright HR03, ten se da otocit pasivem nad kartu....

Btw. souhlasim s kane_shw, CF rozhodne neni dvojnasobny vykon, ale dvojnasobna spotreba a hluk.... navic tu nikde nepadlo, na jakej to ma byt monitor, protoze CF ma smysl az od vyssich rozliseni typu 1900x1200 s AA+AF ;)[/SIZE][/QUOTE]

Accelero S1 by mělo jít dát bez problému na obě karty, jen bez ventilátoru, profukovat by se musely odzadu :) CF můstek se buď ohne přes nebo se třeba dvě žebra kousek vystřihnou, aby prošel...

Promiň mi, ale s tím rozlišením plácáš blbosti. Zkus si nějakou novou hru nastavit na maximum a v Catalystech dát vyhlazování na max - budeš rád, když si zahraješ na 1024 x 768 (viz moje poslední testy s Crysis a to pod x64 systémem, kde to jede ještě rychleji než s x86 !!!). Takže rozhodně se vyplatí i pro 1280 x 1024, už proto, že pod Vistou je to všechno pomalejší a spojení rozdílných karet funguje JEN pod Vistou.
czolaf (68)|8.4.2008 19:50
Tak jsem dneska rozjel konecne CF se dvema HD3870 Ulitmate. V casu je vic nez natriskano (viz foto). Nevim jestli je to 3DMarkem06 (Crysis teprve instaluju), ale pripada mi ze narust bodu je opravdu minimalni. POrovnani opet v priloze. Co me zarazi je ze GPUZ tvrdi ze Crosfire neni aktivni. Kolika mustky to ma byt propjene?
3870_850_1301@2860.jpg CF_3870_850_1301@2860.jpg DSCN1494.JPG
pegy (757)|8.4.2008 20:17
[QUOTE=czolaf;109981]Tak jsem dneska rozjel konecne CF se dvema HD3870 Ulitmate. V casu je vic nez natriskano (viz foto). Nevim jestli je to 3DMarkem06 (Crysis teprve instaluju), ale pripada mi ze narust bodu je opravdu minimalni. POrovnani opet v priloze. Co me zarazi je ze GPUZ tvrdi ze Crosfire neni aktivni. Kolika mustky to ma byt propjene?[/QUOTE]
No pokial viem, tak 2 karty sa spajaju do kopy jednym CF mostikom a musis CF povolit v ovladacoch (to si splnil) ;) Este po pripade si daj bacha na rozdelenie PCIe liniek (to sa robi v BIOSE). No v Crysis skor namerias nejake rozdieli ako v 3DMarku ;)
Jardakk (7)|22.12.2008 16:27
Ahoj všichni,
po dlouhém hledání mám konečně pocit, že by mi tady někdo mohl poradit s mým problémem.
Moje sestava:
Athlon 64X2 5000+, MB: M2R32 - MVP, 6GB A-Data Ram, Vista Home Premium 64 bit. Aktuálně 2x HD 3870, a to je právě ten problém :-).
Nejedou tak, jak bych chtěl. Vypadá to, že druhá karta ( i když je v CCC vidět jako "Linked", CF zapnuté, propojeno můstkem) je pořád studená, zatímco první je v např. FarCry2, Crysis2, STALKER2... na cca 55 - 60 C.
V návodu k MB jsem se dočetl o nutnosti nastavení něčeho jako "spolupráce" PCI slotů (už si nepamatuju přesnou formulaci) na "Auto", příp. "Dual" a tady jste to potvrdili, ale nikde v BIOSU jsem takovou volbu nenašel. Už jsem i přeinstaloval BIOS a nic.
Taky mám v tuhle dobu problém s updatem driverů pro kartu (před přidáním druhíé karty to vždy bylo bez problémů), myslíte, že to může souviset? Teď mám 8.10 a chtěl jsem na 8. 12, ale nešlo mi to, tak jsem se vrátil a vypadá to OK.
Může to souviset se zdrojem? Mám tam 400W Fortron.

Díky moc za odpověď, pomůžete mi moc a moc.
husky14 (4214)|22.12.2008 16:40
[QUOTE=Jardakk;197704]Může to souviset se zdrojem? Mám tam 400W Fortron.[/QUOTE]Ano ten zdroj už by moh mít problémy.... dvě HD 3870 si můžou říct o cca. 160 W a když je přetaktuješ, tak i o víc.

Jinak co se týče kombinace Catalysty 8.12 + Vista + Crossfire, máme na to další Hotfix ;)
robky (3195)|22.12.2008 17:33
Spotreba HD3870 je na úrovni 105W, takže na zdroji neodporúčam šetriť. Na tvojom pc sa spotreba môže vyšplhať na cca. 300W
Jardakk (7)|24.12.2008 13:26
OK, díky za rady. Objednal jsem ho od Ježíška a uvidím :-). Snad to vyjde.
r-a-k (222)|25.12.2008 13:45
[quote=Jardakk;197704]Ahoj všichni,
po dlouhém hledání mám konečně pocit, že by mi tady někdo mohl poradit s mým problémem.
Moje sestava:
Athlon 64X2 5000+, MB: M2R32 - MVP, 6GB A-Data Ram, Vista Home Premium 64 bit. Aktuálně 2x HD 3870, a to je právě ten problém :-).
Nejedou tak, jak bych chtěl. Vypadá to, že druhá karta ( i když je v CCC vidět jako "Linked", CF zapnuté, propojeno můstkem) je pořád studená, zatímco první je v např. FarCry2, Crysis2, STALKER2... na cca 55 - 60 C.
V návodu k MB jsem se dočetl o nutnosti nastavení něčeho jako "spolupráce" PCI slotů (už si nepamatuju přesnou formulaci) na "Auto", příp. "Dual" a tady jste to potvrdili, ale nikde v BIOSU jsem takovou volbu nenašel. Už jsem i přeinstaloval BIOS a nic.
Taky mám v tuhle dobu problém s updatem driverů pro kartu (před přidáním druhíé karty to vždy bylo bez problémů), myslíte, že to může souviset? Teď mám 8.10 a chtěl jsem na 8. 12, ale nešlo mi to, tak jsem se vrátil a vypadá to OK.
Může to souviset se zdrojem? Mám tam 400W Fortron.

Díky moc za odpověď, pomůžete mi moc a moc.[/quote]¨

Taky mam dvě ati v crossfire a nemusel jsem nic přepínat v biosu,mělo by si to udělat automaticky.Jinak s těma driverama 8.12 jsou problémy na 64 bit vista,mě se taky nepodařilo je nainstalovat doposuď a ani to už nezkouším nemam na to nervy,řešitelný postup je zde http://www.superwasp.net/weblog/2008/11/ati-catalyst-install-manager-has.htm. Počkám na 8.13.A jak je máš zapojený na zákl.desce?V modrých slotech nebo 1 v modrým slotu a druhá v černým slotu?Jinak zdroj jsem měl Corsair 650W a bez problému běželi,tak asi bych to vyděl u tebe taky na zdroj že ti 1 nejede.
Jardakk (7)|25.12.2008 16:35
Díky za tip, stáhl jsem si to. Akorát po přečtení jednoho příspěvku nevím, jestli se do toho ještě pustím, nebo jestli taky nepočkám na 8.13 :-).
Jardakk (7)|25.12.2008 16:38
Díky za info. Už jsem myslel, že jsem tupý úplně, a ne jen trochu :-). A s těmi sloty - moje MB má jeden PCI ex slot modrý a druhý černý. Někde jsem četl, že to bylo důležitý dřív, když se používaly "master" a "slave" karty, myslíš, že to může mít nějaký vliv i teď?
r-a-k (222)|26.12.2008 01:16
Ať čtu jak čtu tak tam ale píší o problému jen u crossfire 4850!
r-a-k (222)|26.12.2008 01:20
[quote=Jardakk;198856]Díky za info. Už jsem myslel, že jsem tupý úplně, a ne jen trochu :-). A s těmi sloty - moje MB má jeden PCI ex slot modrý a druhý černý. Někde jsem četl, že to bylo důležitý dřív, když se používaly "master" a "slave" karty, myslíš, že to může mít nějaký vliv i teď?[/quote]

Z crossfire jsou občas problémy:).Tak to máš dobře zapojený já myslel že jich tam máš třeba 4 jako já.
Jardakk (7)|5.1.2009 11:17
Kolegové,

tak nový zdroj bohužel nepomohl. Mám teď 700W a je to stejné. Asi už to nechám tak, počkám chvíli a koupím dvoujádrovou grafiku. BTW, nechce někdo dvě ATI 3870 :-)?

Ale díky za tipy, hodnotí se snaha :-).
orgi (65)|6.1.2009 18:20
Kamo mam tu istu dosku.....je to chipsete.....nieje stavany na tieto nove grafiky...
Jardakk (7)|9.1.2009 09:33
Uf, tak to je snad jediná možnost, se kterou jsem absolutně nepočítal. Když jsem tu desku kupoval, byl jsem ujištěný, že to fungovat bude, navíc má v názvu "ATI Crossfire Xpress..." atd. Můžeš mi, prosím tě poslat podrobnosti, jak jsi to zjistil, abych jim (prodejcům) to mohl pořádně "nandat"? Díky.
r-a-k (222)|9.1.2009 15:00
[quote=orgi;203284]Kamo mam tu istu dosku.....je to chipsete.....nieje stavany na tieto nove grafiky...[/quote]

Proč by nebyl stavěný nebo nepodporoval Crossfire?Zde je důkaz:
Díky čipsetu může deska nabídnout dvojici PCIe x16 slotů, které díky nativní podpoře samotného výrobce čipsetu podporují Crossfire technologii pro spojení dvou grafických karet ATI. Dalé jsou k dispozici dva PCIe x1 sloty a dva klasické PCI sloty.
r-a-k (222)|9.1.2009 15:07
[quote=Jardakk;204302]Uf, tak to je snad jediná možnost, se kterou jsem absolutně nepočítal. Když jsem tu desku kupoval, byl jsem ujištěný, že to fungovat bude, navíc má v názvu "ATI Crossfire Xpress..." atd. Můžeš mi, prosím tě poslat podrobnosti, jak jsi to zjistil, abych jim (prodejcům) to mohl pořádně "nandat"? Díky.[/quote]

Podle mě tam máš něcö špatně zapojenýho nebo nastavenýho že ti nejde i ta druhá:notsure.Ve správci zařízení jsou vidět obě?A jak jsi zapojil tu druhou kartu?
Udělal jsi správný postup Crossfire:1)jedna grafická karta+nahrát ovladače,vypnout
2)Dát druhou kartu bez propojovacího můstku,nechat nahrát ovladače,vypnout
3)Dát propojovací můstek a zapnout v Catalistech Crossfire.
Jardakk (7)|16.1.2009 08:39
Abych řekl pravdu, po těch mnoha pokusech už nevím přesně, jak a co jsem dělal. Mezi jinými jsem se pokoušel instalovat i nové CCC (8.12), to nešlo, tak jsem se vracel k 8.10 (a to několikrát :-)), měnil jsem zdroj, prohazoval jsem karty, abych vyloučil HW závadu, updatoval jsem BIOS...
Každopádně se to právě teď nějak sešlo a sedlo si to tak, že v tuto chvíli fungují obě karty :-)! Nevím, kde byla chyba, ale teď jsou obě karty přibližně stejně teplé (měřím teplotu jen na jedné a teplota klesla cca o 8 stupňů).
Nicméně po mých zkušenostech můžu Crossfire (nebo SLI) stěží doporučit. Je to přechodné řešení než se slevní dvoujádrové karty, pro ty z nás, kteří právě teď chtějí levně zvýšit grafický výkon. Já kupoval první 3870 za cca 5 tis a druhou za cca 3 tis. Ale jinak bych důrazně hlasoval vždy spíš pro nákup dvoujádra GPU, pokud samozřejmě ta možnost je schůdná, než to řešit takhle.

Díky všem za nápady a hlavně za váš čas!
orgi (65)|16.1.2009 08:52
[QUOTE=r-a-k;204417]Proč by nebyl stavěný nebo nepodporoval Crossfire?Zde je důkaz:
Díky čipsetu může deska nabídnout dvojici PCIe x16 slotů, které díky nativní podpoře samotného výrobce čipsetu podporují Crossfire technologii pro spojení dvou grafických karet ATI. Dalé jsou k dispozici dva PCIe x1 sloty a dva klasické PCI sloty.[/QUOTE]

Ja som reagoval na crossfire x nie na stary crossfire ten si s rozdielnymi kartami poradit nevie....ked ma dva rovnake cipy tak to musi.... :-) ....fachcit
r-a-k (222)|16.1.2009 10:50
[quote=orgi;203284]Kamo mam tu istu dosku.....je to chipsete.....nieje stavany na tieto nove grafiky...[/quote]

[quote=orgi;207281]Ja som reagoval na crossfire x nie na stary crossfire ten si s rozdielnymi kartami poradit nevie....ked ma dva rovnake cipy tak to musi.... :-) ....fachcit[/quote]

Prosim tě kde jsi reagoval na crossfire x???Akorád ho mateš!Na jeho desce M2R32-MVP crossfire 3870 jde a jestli se nemýlím tak i rozdílný karty ale stejné rodiny tedy 3870+3850 a řešilo se to verzí Catalyst myslim že od verze 8.1 byla fuknce crossfire X(tedy zapojení dvou ruzných karet ze stejné rodiny)
r-a-k (222)|16.1.2009 11:00
[quote=Jardakk;207279]Abych řekl pravdu, po těch mnoha pokusech už nevím přesně, jak a co jsem dělal. Mezi jinými jsem se pokoušel instalovat i nové CCC (8.12), to nešlo, tak jsem se vracel k 8.10 (a to několikrát :-)), měnil jsem zdroj, prohazoval jsem karty, abych vyloučil HW závadu, updatoval jsem BIOS...
Každopádně se to právě teď nějak sešlo a sedlo si to tak, že v tuto chvíli fungují obě karty :-)! Nevím, kde byla chyba, ale teď jsou obě karty přibližně stejně teplé (měřím teplotu jen na jedné a teplota klesla cca o 8 stupňů).
Nicméně po mých zkušenostech můžu Crossfire (nebo SLI) stěží doporučit. Je to přechodné řešení než se slevní dvoujádrové karty, pro ty z nás, kteří právě teď chtějí levně zvýšit grafický výkon. Já kupoval první 3870 za cca 5 tis a druhou za cca 3 tis. Ale jinak bych důrazně hlasoval vždy spíš pro nákup dvoujádra GPU, pokud samozřejmě ta možnost je schůdná, než to řešit takhle.

Díky všem za nápady a hlavně za váš čas![/quote]

Teploty až tak nejsou směrodatný na správné zprovoznění crossfire.Jsou dva faktory podle kterých se dá poznat že crossfire je správně zprovozněn.V Gpu-z musíš mít dole napsáno 2Gpu enabled a ve správci zařízení v kolonce grafické adaptery musí být obě karty vidět a nesmí být u nich výstražní trojůhelník.jinak mě se taky nepodařilo nainstalovat 8.12 i když jsem vše udělal správně(odinstalace,registry,atd) prostě tam zůstane v registrech nějaký bordel a nejde to.Jedině co pomůže je reinstall Win a dát na čisto 8.12.Pošli screen Gpu-z