Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: HDD problem ( vynuceny PIO mod )

Neregistrovaný (0)|23.4.2008 08:17
Jméno tazatele: El_Diabl0

Znění dotazu:
Dobry den...

po male anabazi s pripojovanim odpojovanim formatovanim a reinstalovanim systemu apod jsem do te doby funkcni disk vratil na IDE ksandu, na to same misto kde byl, a ani nic jineho se vlastne dohromady v mem pc nezmenilo..
system jede na SATA disku, tento disk pouzivam delsi dobu jako uloziste dat..

disk je zkratka neuveritelne pomaly - data ani nic se nezmizelo, ale disk jede v rezimu /modu ci kdovi co to je (ja ne ) PIO... a nevim jak to zmeni. chyba je spis asi v radici, ale snad pisu do dobre sekce
zakladni deska je ASUS m2-npv-vm. je to šunka ale fungovala uspokojive a vse ostatni vypada taky v poradku..
jen proste asi ten IDE radic...nevim co s tim, nevim jak zmenit PIO na neco rychlejsiho ani nevim, proc se to takle pokonilo samo od sebe najednou

jen dodam, ze format systemoveho disku a reinstal systemu nepomohl...
format datoveho disku (ten se kterym je problem) taky nepomohl...

PS: nevim proc ,ale ted me napada...ze mozna neni v haji radic,ale disk ? v jinem PC mi vubec nenajel.. ( byl dynamicky, ted sem ho po formatu dal na obyc oddil tak to treba bylo tim..ale doma to fungovalo a ve skole napr vubec.. ani boot se moc nedaril )

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
ASUS m2-npv-vm
amd athlon 64 3800+ x2
ati radeon HD 2600 xt ddr 4 256 mb ram
HDD Maxtor DiamondMax 20 STM3300622A 300GB 16M cache
sata system disk ( nevim presne typ, neni podstatne )
hl.hl (1387)|23.4.2008 08:34
Na fotce biosu ho mas jako master na druhem kanalu (spolecne s cdr) a na fotce z win jako master na prvnim. Jak to tedy mas?

Jinak zkousel jsi odebrat vsechny kanaly a pote i radic aby si ho to nainstalovalo znovu?
johny__g (6387)|23.4.2008 08:40
Vidím že ten disk máš na jedné kšandě s CD/RW. Dej ho samostatně jako Primary Master, jumperem nastav buď master nebo autodetect (zkus obojí). Máš ho na 80 žilovým kabelu? Máš aktuální ovladače čipsetu?

Já to pochopil tak že dělal reinstall celého systému...
El_Diablo (0)|23.4.2008 10:09
oj.. bios sem fotil pozdeji nez WIN a mezitim sem to as prehodil, jako dalsi pokus

vratim to zpet a nafotim znova co nesedi..

kabel je OK, vsak vse fungovalo...

disk se chova stejne i kdyz je na ksande sam, i kdyz je na ksande s CD romkou
chipset mam posledni... zkousel sem i format systemu... a disk nefunguje ani na jinych PC..takze to asi nebude radicem ani deskou, ale prave diskem
El_Diabl0 (12)|23.4.2008 17:23
tedy nove, korespondujici screenshoty...

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

a

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]



vsem budu velice vdecny za rady...
ICEBOSS (3435)|23.4.2008 18:05
zkus odebrat ten primarni radic ve windowsech ze spravce a resetni PC. Pripadne zkus disk pripojit na IDE2 nebo ho pripoj na IDE 1 jako slave.
El_Diabl0 (12)|23.4.2008 20:14
na jine ksande ( ide ) to taky nejde, a dvdcko ktery tam je, jede... jiny hdd ide tam taky jede...

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

divne....
hl.hl (1387)|23.4.2008 20:38
Ja osobne bych ho dal do jineho plne funkcniho PC abych zjistil, zda je problem v disku nebo ve zbytku HW.
hl.hl (1387)|23.4.2008 20:40
[QUOTE=El_Diabl0;116069]na jine ksande ( ide ) to taky nejde, a dvdcko ktery tam je, jede... jiny hdd ide tam taky jede...

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

divne....[/QUOTE]

Jeste dotaz, odkud pochazi ten screen vpravo. Vypada zajimave.
El_Diabl0 (12)|23.4.2008 21:16
v jinym PC mi to ani nenabootovalo nebo ho to nenaslo, ackoliv v mojim PC fungoval ( sice posrane pomalu ale fungoval... )
proto si myslim, ze to je neco s diskem, a ne s radicem nebo deskou..
ale kdyby se podelal, tak bych cekal ze nepude vubec, nebo odejdou data...ale proste je jen pomaly..

ten screenshot vpravo generuje SpeedFan

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

mrkni
hl.hl (1387)|23.4.2008 21:24
Tak to asi bude neco s rozhranim jelikoz SMART je OK a navic to ze je nefunkcni v jinych PC.
El_Diabl0 (12)|23.4.2008 21:42
otazka je co s tim... a proc se to samo od sebe posralo....hlavne jak to vratit
hl.hl (1387)|23.4.2008 22:57
Jeste by mozna slo vyzkouset diagnosticky program primo od Maxtoru co ten na ten disk povi.
Logout (4018)|23.4.2008 23:20
Ahoj,
prostě disku odešla elektronika. Myslim že nejlevnější je za ten čas, co s tim laboruješ jít na brigádu a koupit novej...
Bráchovi takhle taky disk odešel - byla fakt sranda dva dny v linuxu (windowsy s diskem odmítli naběhnout) kopírovat obsah disku rychlostí cca 35kB/s (občas to bylo i několik se kilobytů, občas i 2/kB/s).
Osobně bych čekal, že se stalo něco s elektronikou, nebo ještě spíš s datovejma cestama, disku - takže disk čte hrozně špatně to co mu přijde z ploten, tak se to snaží číst znovu a znovu - s řadičem komunikuje pomalu popř. špatně, což automaticky shodí řadič do PIO módu (ten je elektricky bezpečnější - totéž se stane např pokud máš vadnej kabel k disku). Smart je ale v pohodě, protože plotna je opravdu v pohodě, tam nic špatnýho není.
Prostě: pokud si to neudělal, překopíruj vše na novej disk a poděkuj mu, že to odešel takhle a ne naráz. A sežeň mu nějakou ravičku a věneček... Parte kdyžtak pošli do fóra :-)

Matyáš

PS: A jestli si to ještě neudělal, tak opravdu rychle zálohovat - bráchovi taky začal jít disk pomalu a během dvou dnů s nim nenaběhly windowsy a stav se rapidně zhoršoval....
pegy (757)|24.4.2008 01:21
Logout-ova teoria vyzera vierihodne, daco an tom bude, ale skus este v BIOSE ho prepnut do PIO modu 4, ci sa nahodou nechyti/nezrychli, ale vyzera to ze jeho hodiny su uz spocitane ;)
Neregistrovaný (0)|24.4.2008 09:44
[QUOTE=hl.hl;116132]Jeste by mozna slo vyzkouset diagnosticky program primo od Maxtoru co ten na ten disk povi.[/QUOTE]

zkousel sem, maji strasny bazmek, nic to neumi, nepozna... demence


data mam davno zazalohovane na pujcenym disku, bohuzel prachy na novy moc ted nemam a jit na brigadu, kdyz mam 3-4 tydny pred maturitou neni uplne idealni ( jen vikendy... chodim .. ) ale nic jineho nez koupit novy , mi nezbyde

a tenhle si dam asi na zed jako dekoraci...
Pavel Boček (4169)|24.4.2008 20:55
Pokud nepomohl PowerMax, tak stáhni ze stránek Seagate SeaTools, všechny tyhle utility fungují s disky všech výrobců a navíc Seagate vlastní už dlouho Maxtor :notsure Pokud ani SeaTools ho nenajde, je KO.

Pro jistotu ještě zkontroluj, jestli je v BIOSu povolen DMA přenos a ne jen PIO...
El_Diabl0 (12)|24.4.2008 20:59
Nn v biosu nic takoveho
ty utility od vyrobce.... to je uplne k nicemu... naprosto..
disk najde vsechno a disk funguje, jsou na nem data apod .. vse.... jen je pomaly jak cyp...

zkusil sem format na fat 32




takze to nepomohlo....

MRD*********T na to... koupim jinej. akorat nevim za co
diky za pomoct..

LOCK and DELETE
hl.hl (1387)|24.4.2008 21:26
No ale je fakt, ze SeaTools umel otestovat disk dobre, vracel pak nejake chybove kody ktere se pak pouzily pri reklamaci nebo v komunikaci s podporou.

Jinak ze se blbe ptam, ten disk uz je po zaruce i u vyrobce?
El_Diabl0 (12)|24.4.2008 22:05
me to vse otestovalo jako ze to je snad OK.. passed bo co to tam pise..

kolik ma vyrobce ? disk mam .... od 23.11.2006 , doklady mi kolega ztratil..
hl.hl (1387)|24.4.2008 22:29
Myslim, ze to bude minimalne 2 roky. Mozna i 3. Kde je to kupovane? Kdyztak napis S/N.

Jednou jsem koupil disk pres aukci kvuli zachrane dat z jineho a zjistoval jsem si kvuli tomu kdyby taky shorel kdo jej prodal. Zacal jsem Actebisem jako dodavatelem Seagatu a nahodou to prislo do CR pres ne. Od nich si to koupil AT Computers a od nich Konsigna. A ta to prodala koncovemu zakaznikovi. To jen tak pro zajimavost.
Logout (4018)|24.4.2008 22:53
No tak to zkus reklamovat - podle S/N by to mělo bejt dohledatelný, kdy to bylo vyrobený - doprava určitě půl roku netrvala.
Actebis Cz 420-2-33091-611 ASBIS Czech +420 272 117 111 Tech Data Distribution s.r.o. +420 225 299 499
tady máš odkazy a telefoní čísla na český oficiální distributory, tak pokud Ti to nevezmou v tom obchodě, kdes to koupil, tak to zkus přes ně...
Matyáš
El_Diabl0 (12)|25.4.2008 09:31
koupil jsem to v czechcomputeru, tedy na dobírku.. doklady nemam. myslis ze to vezmou jen na zaklade S/N ? pochybuju o tom
hl.hl (1387)|25.4.2008 09:48
Tak jsou 2 moznosti:
- ses-li zaregistrovanej na CZC tak mas moznost vytisknout zpetne doklady
- mluvil jsem s reklamacnim oddelenim a u HDD by nemel byt (podle jejich vyjadreni) problem ho vyreklamovat i bez dokladu. Oni si vse dohledaji podle S/N
El_Diabl0 (12)|25.4.2008 10:40
ted mi napsali to same . parada !! to jsem ani necekal ! poslu to tam jeste dnes..
hl.hl (1387)|25.4.2008 10:48
Doufam, ze budes uspesny. Jinak jim popis co nejpresneji zavadu. Mam overeno, ze se to musi psat jak pro blbe a co nejvice do podrobna.
El_Diabl0 (12)|25.4.2008 11:54
[code]Harddisk zpomaluje bootovani celeho systemu, nasledne i praci s PC. Neni mozne s nim pracovat v normalnim rezimu/modu, neustale se sam haze do modu PIO, ktery je neuveritelne pomaly. Radicem ani deskou to nebude, jine zarizeni funguji spravne a HDD nefunguje spravne ani na jinych pocitacich. Odebrani oddilu, formatovani, nove vytvoreni oddilu nepomohlo. Naformatovani na FAT32 a zpatky na NTFS nepomohlo. Disk jsem projel nekolika programy ( od vyrobce i z treti strany ) a zadny nic nenahlasil neopravil.
Prestoze byl disk proti ostanim docela drahy a je oznacovan jako spickovy produkt, za dobu po kterou ho pouzivam zcela obvyklym zpusobem, jsem dvakrat prisel o vsechny data ( ktere jsem dokazal svepomoci nastesti po slozite anabazi obnovit) , proto bych nejradeji pozadoval vraceni penez.
Zadne napadne neobvykle zvuky slyset nebyly a nejsou, na disk lze zapisovat i z nej cist ( ovsem opravdu velice pomalu ), na mem PC doma funguje tedy alespon takto ( neuspokojive) na dalsich 3 PC ve skole stanice HDD ani nenasla...[/code]


snad to takle bude stacit ;)
a doufam ze vrati prachy ( tento HDD uz neni v jejich nabidce , sem zvedavy jak se s tim poperou )
El_Diabl0 (12)|29.4.2008 16:40
[QUOTE=El_Diabl0;116526]ted mi napsali to same . parada !! to jsem ani necekal ! poslu to tam jeste dnes..[/QUOTE]

tak disk jsem dostal od nich obratem jeste ten den na pockani jiny, novy... klobouk dole
hl.hl (1387)|29.4.2008 17:50
Tak ti gratuluji. Jen pro zajimavost, zapojovali ho a zkouseli pred vymenou? Tak jim zase ty udelej nekdy v budoucnu reklamu na zakaznika spokojeneho s vyrizenim reklamace.
A co ten novy, uz jsi ho testnul v PC?
El_Diabl0 (12)|29.4.2008 20:46
jeste ne, bratr to ma v baglu a este trajda nekde po meste, ale dnes ho cekam ze dorazim domu..
to nevim, asi ne, rikal ze mu dali hned novej a cao..

ja kupuju temer jen od nich ;) a reklamu o tomto urcite dam, protoze me to opravdu potesilo a prekvapilo, ze kazdej jen nezkousi se zakaznikem vymrdat