Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Základní desky: Počítač po vypnutí nenabehne

Neregistrovaný (0)|28.4.2008 13:05
Jméno tazatele: Ladislav

Znění dotazu:
Ahoj, možno moja skúsenosť pomôže niekomu pri hľadaní chyby.
Na mojej základnej doske M807 s procesorom Duron 700 sa chyba prejavovala takto: po vypnutí počítač už nenabehol, ani nezapípal. Po určitom čase (na druhý deň) nabehol. Príčinou bola nestabilita integrovaného obvodu KA7500B na základnej doske, ktorý je riadiacim obvodom meniča napätia pre jadro procesora. Pomohlo mi blokovať vývod č. 15 voči kostre kondenzátorom 100 nanofarad. Po prispájkovaní miniatúrneho kondenzátora 100nF priamo na vývod 15 integrovaného obvodu a najbližší vývod spojený s kostrou (13) mikrospájkovačkou počítač zatiaľ nabieha normálne.
Ladislav

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
mech13 (5526)|28.4.2008 16:32
Chtelo by to i nejakou fotecku:) Nechtel byste se zaregistrovat a nejake sem dat? btw jak jsou na tom kondenzatory na zakladni desce? mozna ze Vase reseni jen pomohlo oddalit konec desky kvuli spatnym kondikum. u takto starych desek to neni vubec moc vyjmecneho. na vine casto byva i no-name zdroj
laadislav (2)|29.4.2008 14:28
Nafuknuté kondenzátory som vymenil, musia byť na 105°C. Dal som väčšie, ktoré som z niečoho vyspájkoval. Na fotografii sú posťahované páskami. Nevymenil som však všetky, iba nafuknuté, ktoré boli vo výkonových napäťových obvodoch. Chyba sa prejavovala aj po ich výmene. Preto pomohlo až blokovanie invertujúceho vstupu jedného z dvoch zosilňovačov chybového napätia integrovaného obvodu. Predpokladám, že príčinou nestability integrovaného obvodu KA7500B mohol byť len niektorý elektrolytický kondenzátor (možno filtračný, ktorý som nevymenil). Vinou zlej kvality pravdepodobne nie je schopný dobre blokovať riadiace obvody meniča (vysokofrekvenčne) a dochádza k určitej nežiadúcej väzbe a nábeh meniča napätia potom nie je korektný. To je moja domnienka, možno nemám úplnú pravdu. Blokovací kondenzátor, ktorý som prispájkoval, na fotografii je žltej farby pri integrovanom obvode v blízkosti napájacieho konektora.
Všetkých zdraví Ladislav
MB115.jpg
laadislav (2)|29.4.2008 14:35
Ešte chcem doplniť, že ani výmena 2 zdrojov nepomohla.
Ladislav