Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

OEM?

mosqicz (14)|4.5.2008 16:05
Zdravím,

pokud je to duplicitní téma, tak se omlouvám, nikde jsem však nenašel nic podobného.

Mým úmyslem je koupit si Windows Vista Ultimate 64bit ale nějak tápu v tom, jaký je rozdíl mezi OEM edicí a klasickou škatulí, je tam rozdíl skoro tři tisíce? Můžete mi to někdo osvětlit prosím? Děkuji předem za reakce.
cool.user (2822)|4.5.2008 16:09
oem je vazana na jednu sestavu a neni prenosna. To znamena ze az bys za rekneme dva roky upgradoval na nove pc, tuto licenci bys legalne nemohl prenest.
mosqicz (14)|4.5.2008 16:11
Jelikož poměrně často aktualizuji svoje sestavy, vyplatí se tedy investovat ty tři tisíce navíc abych pak vlastně o ty Windows nepřišel pokud to dobře chápu :) mno umějí na tom dobře vydělat prevíti...ale už chci konečně sůvj vlastní legální OS

EDIT: ještě dotaz k té verzi, 64bit bude lepší v čem? ve výkonu nebo bude jen víc HW náročná?
Withman (1337)|4.5.2008 16:17
Jak psal cool.user, tak klasická krabicová licence je přenosná a navíc máš i technickou podporu od MS.

64bit se určitě vyplatí, pokud máš silnější sestavu, hlavní výhoda je v tom, že umí adresovat víc než 4GB operační paměti. Celkově by v budoucnu měla být 64bit verze rychlejší, dnes je zatím bohužel min. 64bit. aplikací.

Jen pozor, u 64bitového systému už nespustíš žádnou DOSovskou aplikaci. :)
cool.user (2822)|4.5.2008 16:18
[QUOTE=mosqicz;119264] ještě dotaz k té verzi, 64bit bude lepší v čem? ve výkonu nebo bude jen víc HW náročná?[/QUOTE]

V pripade ze si kupujes krabicovou verzi imho dostavas x86 i x64 verzi aktualne.

X64 narozdil od x86 podporuje 4GB ram a vice.
Withman (1337)|4.5.2008 16:22
To jsem si neuvědomil. Pravda...výborná možnost! :thumb
mosqicz (14)|4.5.2008 16:27
perfektní, děkuji za stručné vysvětlení pojmů a popis výhod/nevýhod

jak silná je moje sestava to můžete posoudit z podpisu (nic moc to není) :D

plánuji ale s Vistou zakoupit právě další dva GB RAM a eventuelně nataktovat, popř. vyměnit CPU, je staré dva měsíce, aby to bylo výkonnější

ad. aplikace, 32bit programy pod 64bit verzí nepojedou? (mám na mysli klasiku jako Total Comander, Winamp, ICQ, apod...)
cool.user (2822)|4.5.2008 16:29
[QUOTE=mosqicz;119271]ad. aplikace, 32bit programy pod 64bit verzí nepojedou? (mám na mysli klasiku jako Total Comander, Winamp, ICQ, apod...)[/QUOTE]
Pojedou. u TC sou tusim nejaky problemy s pristupem k nejakym slozka(nevim, nepouzivam, mozna se uplne pletu), ale winamp, icq a podobne bez problemu
pavel_p (993)|4.5.2008 16:42
[QUOTE=cool.user;119273]Pojedou. u TC sou tusim nejaky problemy s pristupem k nejakym slozkam...[/QUOTE]
??? To je fakt? Kdo to psal/říkal? Problém je max. s přístupem na jiný disk s právy, kde neustále otravuje UAC. 64b jsem zkoušel asi dva dny, mám je teď neaktivované na druhém disku a nic jsem nezaznamenal. Aplikace obecně fungují, problematičtější mohou být některé tiskárny, síťové karty, TV karty,... kde výrobce na podporu svých starších produktů kašle.

[QUOTE=cool.user;119267]V pripade ze si kupujes krabicovou verzi imho dostavas x86 i x64 verzi aktualne.[/QUOTE]
Jen u ultimate, co vím. A doufám, že Microsoft ještě dává k OEM windows aspoň 1DVDčko, ne jak u OEM office jen štítek, s tím ať to předinstaluje prodejce.

[QUOTE=Withman;119266]Jen pozor, u 64bitového systému už nespustíš žádnou DOSovskou aplikaci. :)[/QUOTE]
DosBox doufám funguje, ne? To jsem teda nezkoušel.
cool.user (2822)|4.5.2008 16:56
[QUOTE=pavel_p;119274]??? To je fakt? Kdo to psal/říkal? Problém je max. s přístupem na jiný disk s právy, kde neustále otravuje UAC. 64b jsem zkoušel asi dva dny, mám je teď neaktivované na druhém disku a nic jsem nezaznamenal. [/QUOTE]
Tusim ze se par lidi driv zminovalo o tom ze tc si neporadi s uacem, zduraznuju ze tc nepouzivam, nevim jaka je aktualni situace, takze to muze byt klidne aktualne jinak.

[QUOTE=pavel_p;119274]Jen u ultimate, co vím. A doufám, že Microsoft ještě dává k OEM windows aspoň 1DVDčko, ne jak u OEM office jen štítek, s tím ať to předinstaluje prodejce.[/QUOTE]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][]=132

Kdyz se podivas na retail verze, ani jedna v nabidce neni explicitne oznacena jako x64/x86 verze, z toho usuzuji ze microsoft aktualne dodava obe verze.


[QUOTE=pavel_p;119274]DosBox doufám funguje, ne? To jsem teda nezkoušel.[/QUOTE]
Imho dosbox neni 16b aplikace.
pavel_p (993)|4.5.2008 17:28
[QUOTE=cool.user;119276]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][]=132

Kdyz se podivas na retail verze, ani jedna v nabidce neni explicitne oznacena jako x64/x86 verze, z toho usuzuji ze microsoft aktualne dodava obe verze.
[/QUOTE]
Na CZC u popisu "DVD" verze: Jedná se 32-bitovou verzi v českém jazyce, nicméně je možné si za manipulační poplatek doobjednat i verzi 64-bitovou.
A pak je zajímavé toto:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
a toto
http://www.microsoft.com/oem/sblicense/default.mspx
kde je řečeno, že OEM licence může být prodána pouze s kompletně sestaveným PC. Takže neplatí jen to o vazbě na desku, prakticky není legální OEM používat na sestaveném PC.
r34ktor (7477)|4.5.2008 17:34
[QUOTE=pavel_p;119285]Na CZC u popisu "DVD" verze: Jedná se 32-bitovou verzi v českém jazyce, nicméně je možné si za manipulační poplatek doobjednat i verzi 64-bitovou.[/QUOTE]
To lze pouze u krabicových verzí Visty Home Basic, Home Premium a Business. Ultimate má v balení média obou verzí. OEM verze se prodávají buď 32-bit, či 64-bit, bez možnosti změny. Při přechodu je potřeba koupit novou licenci.

[QUOTE=pavel_p;119285]OEM licence může být prodána pouze s kompletně sestaveným PC. Takže neplatí jen to o vazbě na desku, prakticky není legální OEM používat na sestaveném PC.[/QUOTE]
To už dávno neplatí. Viz http://www.microsoft.com/cze/presspass/msg/20070504_news1.mspx
MIZ (97)|13.5.2008 16:55
BTW Ještě údajně taky jde z Vista Ultimate legálně downgradovat zdarma na XPpro.
hl.hl (1387)|13.5.2008 18:00
[QUOTE=MIZ;121651]BTW Ještě údajně taky jde z Vista Ultimate legálně downgradovat zdarma na XPpro.[/QUOTE]

Ano to jde a v budoucnu az doladi konecne Visty tak muzes prejit legalne na ne.
r34ktor (7477)|13.5.2008 19:12
[QUOTE=MIZ;121651]BTW Ještě údajně taky jde z Vista Ultimate legálně downgradovat zdarma na XPpro.[/QUOTE]
Automatický nárok na downgrade (vyplývající z EULA) je pouze u OEM Visty Ultimate a Business. U ostatních verzí se musí žádat pomocí on-line formuláře.
kikloop (140)|15.5.2008 09:26
Este by bolo dobre spomenut ze OEM licencia je viazana na zakladnu dosku PC. Teda mozes menit vsetko ostatne, ale nie zakladnu dosku.
crasher.km (919)|15.5.2008 22:07
většinou ,když měníš včechno ostatní ,tak zákonitě i desku :D:D:D:D aspoň u mě to tak je :D jestli jsi studen,tak microsoft dává 85% slevu na vybrané visty. . myslím že tam je HP za 3000 v krabicové verzi (ne OEM). SKus se na to kouknout ;)