Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kontrola otáček větráku 9800GTX

Gouranga (699)|3.6.2008 19:41
A jsem tu s dalsim problemem :)
Jde o regulaci ventilatoru tehle karty. Jeho automaticky ovladani je tak trochu mimo.. po pretaktovani karta suverenne vyskakuje teplotou pres 70 stupnu. to by samo jeste nebyl takovej problem, ale ma to dopad na CPU a Northbridge (teploty k 50°, misto drivejsich max 45. - to jsou tedy teploty senzoru..na po tuknuti prstem do chladice to docela pali..o drzeni prstu po jednu sekundu bych se ani nezminoval). Kazdopadne k ty kontrole otacek - zkousel jsem Rivatuner, ten se zda behat pekne, ale problem je to, ze po tom, co nastavim otacky na urcitou hodnotu, vetrak se vetsinou po urcity dobe sam zpomali a kdyz to udelam znova tak se stane to samy..nekdy na ty rychlosti zustane, ale po spusteni neceho, co kartu zatizi, to zas spadne a jede si jak chce..
zkousel jsem navody jako treba tento: http://www.vaguesoft.com/index.php?pageid=rt207
automaticka regulace otacek (odkaz) funguje stejne jako manualni..po urcity dobe se karta ci co rozhodne a otacky srazi...
vite nekdo, co dalsiho by se do otacek mohlo plist a srazet je? nebo mate nejakou alternativu na Rivatuner? AtiTrayTools u stary Ati karty fungoval paradne..

Jeste neco: tyka se to frekvence PCI-E - nekdy pocitac nabehne tak, jako by karta ztratila cast vykonu (pro ukazku - FPS v 3DMarku klesnou z 80 na 20 nebo 40 (to si ted presne nepamatuju), je to uplne nahodny, vetsinou to zpravi restart..je nakej presnej trik na onu frekvenci, nebo je to pripad pokus-omyl? (stavalo se to i ses starou kartou)

diky vsem za mozny odpovedi :)
Pavel Boček (4169)|9.6.2008 20:00
U Radeonu HD 3870 jsem to řešil úpravou BIOSu...je to sice trochu riziko, no ale...dá se reklamovat :)

Podívej se po programu na úpravu BIOSu karet NVIDIA, pak si něčím pro flashování BIOS stáhni, uprav a zase naflashuj zpátky. Co použít ti neřeknu, u GeForce nevím, ale určitě něco bude, pohledej :)
instinct_bob (97)|25.8.2008 09:29
Nechápem akoto, že sa Ti otářky prepnú do automatického módu. Mne to funguje parádne. 9800GTX som týmto spôsobom dal na 800/2000/1200 :eek: a teplota mi pri plnom nasadení ventilátoru grafickej karty nedostane cez 70°C.Všetko robím v RivaTuner 2.09. :thumb
Gouranga (699)|1.9.2008 17:32
taky mi to jede 800/1800/2400, ale problem je vazne v 9800GTX - je toho plnej net.. manualni kontrola otacek moc nefunguje - je jakejsi bug na 60 stupnich, kde to samo skoci do automatu..

jen si zkus dat v rivatuner manualni otacky a nak se zkus dostat k teplote 60 stup a samo by to melo preskocit ;)
marekpevný (347)|6.9.2008 15:52
Ahoj.před nedávnem jsem si koupil asus 8800gts.Taky jsem se nějak snažil řešit nastavení otáček ventilátoru.Prošel jsem toho celkem dost a nakonec jsem si nainstaloval Expertool.Otáčky jsem si nastavil stabilní na 60 procent(cojž na hlučnosti není jěště nijak moc poznat)Je to teda určený pro gainwardy ale valí to v pohodě.Teplotu mám bez zatížení 52 stupnů a při zatížení asi 65 stupnů a přitom se dnešní grafiky pořád jen smějou:-))))