Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Optimalizacia siete v DOSe + sietove minidistribucie systemov

KEOSAN (958)|7.6.2008 20:35
Skusali ste niekto optimalizovat siet v DOSe pre spojenie na zdielane adresare vo windows ? Jedna sa mi napr. o zvysenie rychlosti zalohy a obnovy napr. pre klonovanie partisn, disku napr. Norton Ghostom cez fast ethernet, alebo gigabit ethernet.

Alebo miesto toho pouzivate nieco ine, napr. nejake linuxove distribucie na prenos udajov NA a Z pocitaca bez funkcneho operacneho systemu ? Nieco male, rychle po sieti, rychlo spustitelne ? Napr. nieco z FDD, CD, alebo USB klucenky ?
Logout (4018)|7.6.2008 20:51
Hmmm, mam dojem že jsem někde čet, že snad ani na běžný integrovaný 1Gbit síťovky pro DOS nejsou drivery. Tady je myslim logickej krok nasadit linux.
KEOSAN (958)|7.6.2008 21:08
Coby nie, funguje to, ved to pouzivam :)

Samozrejme nie vsetky sietovky to maju, ale dost tych znamejsich ma ovladace pre DOS.

A co tem Linux ? Aku distribuciu - tam to mozno tiez nebude s ovladacmi ruzove ? Hladam nieco, co sa rychlo spusti a mozu sa stahovat, ci posielat data.

Idealne klonovat FAT32, NTFS partisnu, kde by cielovy image bol obnovitelny aj na inu velkost /nie len rovnaku/ partisny ? Nieco bez instalacie, nejake livecd, alebo liveUSBstick, pre pocitace s 256MB RAM.

Nieco take, aby sa od vlozenia CD,FDD, USB flash disku v co najkratsom case dali kopirovat, odzalohovat data Z a NA druhy pocitac.
Logout (4018)|7.6.2008 21:30
Eeee - vyjádřil jsem se špatně - drivery pro 1Gbit. Zrovna nedávno jsem nějakou takovou viděl (v dosu končila na 100 MBitech). Jinak linux u běžnejch síťovek problémy s driverama nemá a IMHO má lepší síťovej stack než windowsy.

Na takovýdle věci bych použil jako základ nějakou malou univerzální live distribuci typu damn small linux. Přesnějc bych se zkusil zeptat na fóru root.cz, je dost možný, že existujou i spešl distribuce na todle zaměřený...
KEOSAN (958)|7.6.2008 21:44
Nehovorim o problemoch s ovladacmi, ale o optimalizacii siete. Sietove adaptery co pouzivam maju ovladace pre gigabit ethernet. Samozrejme je to overene aj na switchi, ze su v gigabit mode /pripadne niektore sietovky to signalizuju ledkami/.
Cize problem neni, ze by to na tej rychlosti nefungovalo :) Len, ze by to mohlo fungovat aj rychlejsie... :D Mam overene, ze siet, sietovky, zostavy zvladaju inac OMNOHO vacsie prenosy napr. vo windows.

Mozno, keby sa dal tuning RWIN pod DOSom.
Logout (4018)|7.6.2008 22:04
No pochybuju, že v dosu s nucenym 64kB segmentovánim jde opravdu reálně využít rychlosti 1Gbit síťovky. Z principu DOS bude vždycky pomalej, protože tam nejde efektivně využívat paměť.
astec (1823)|8.6.2008 11:43
[QUOTE=Logout;130238]No pochybuju, že v dosu s nucenym 64kB segmentovánim jde opravdu reálně využít rychlosti 1Gbit síťovky. Z principu DOS bude vždycky pomalej, protože tam nejde efektivně využívat paměť.[/QUOTE]

No jedná se spíše o to, že to nestíhá samotný HW v PC , disk, deska a tak jaký tam máš?? . Také by mne zajimalo o jaký přenos se jedná co vlastne chces prenaset protokol, z jakého dosu na jaký WIN. Teď řeším přenos dat s dosu 6.1 na W 3.11 a na W2003 server...
Logout (4018)|8.6.2008 12:13
Ale astecu - kdyby nestíhala deska nebo disk, tak přece bude rychlost stejná jako ve winech, keosan píše že je nižší. Jak bys chtěl třeba v DOSU udělat rychlou diskovou cache nebo efektivní TCP buffer, když musíš segmentovat? Všechno todle poběží pomalejc.
Ale je fakt, že v tom dosu to může spomalovat více faktorů, např. funguje vůbec v DOSU UDMA?
astec (1823)|8.6.2008 13:23
Otázka zněla:
Skusali ste niekto optimalizovat siet v DOSe pre spojenie na zdielane adresare vo windows.

Z toho usuzuji, že přestože některé komponety byly testovány v prostředí Windows tak mašina ne, protože je staršího ražení. Nepředpokládám že kolegovi neběží dos na mašině s 32bit/33MHz PCI, kde je teoreticka propustnost 133MB/s, realně tak do 100 se sata disky.

Proto se ptám na co to potřebuje. Jestli je to na provoz, což jsem předpokládal přio přečtení tohoto dotazu, nebo mně taď napadá, zdali nechce nabootovat do dosu, připojit se na mapovaný disk, stáhnout image a nainstalovat jej na stanici. To by mne take zajimalo jak zrychlit, protože jsem toto musel vyřešit ghostem a připojením CD mechaniky. Zkoušel jsem DrDos, ten se choval stejně a mněl i stejnou rychlost přenosu. Nejrychlejší přenos jsem mněl s kartami 3 com, ke jsem si hrál s nastavením. To mnělo smysl, ale jinak jsem na nic nepřišel. Reaguji na tento dotaz, protože je zajímavý a i pro mně potřebný.
KEOSAN (958)|8.6.2008 13:54
DOS sa vyuzije na starsich masinach napr. od 700-1Ghz Duronu, 256MB RAM vacsinou, az po uplne najnovsie masiny - iba ako live system z bootovacieho livecd, alebo USB klucenky. Pripoji sa sietovy disk a:

a/ moze sa urobit image systemu na sietovy HDD,
b/ moze sa urobit image zo systemu zo sietoveho disku, aplikovany na lokalny HDD,
c/ mozu sa odzalohovat data v pripade poskodenia hlavneho systemu,
d/ ci nakopirovat nieco do PC v pripade poskodenia systemu.

Nieco o optimalizacii som sa docital v
http://www.netbootdisk.com/forums/viewtopic.php?t=361

kde jeden clovek dosiahol pri klonovani velmi pekne vysledky. Tusim sa mi to ale nepodarilo nasimulovat.

Este som nasiel, ze niektore udaji si napr. Norton Ghost cita z wattcp.cfg suboru.
Niekde som nasiel nejake hodnoty

TXBUFSIZE=8192
RXBUFSIZE=8192

Tak som zvedavy, ci by nieco take pomohlo, ci by to zrychlilo prenos.

Sietovky su vacsinou 33Mhz 32bit, ale cele zostavy zvladaju omnoho vacsi sietovy prenos. Nejedna sa o vyuzivanie DOSu nonstop, ale iba pri takom servise.
astec (1823)|8.6.2008 14:49
Tak to jsem si myslel a to take potřebuju.... nechce se mi furt rozhazovat bedny a davat tam cd mechaniku s image....

Toto jsem používal, nevím kde jsem k tomu přišel



Boot disketa obsahuje

io.sys msdos.sys command.com other.zip cd_dvd.sys autoexec.bat mode.com ega.cpi emm386.exe findramd.exe pkunzip.exe ansi.sys config.sys country.sys display.sys himem.sys ifshlp.sys ramdrive.sys device.com

soubor other.zip
[code]
VC
+---- vc.com
+---- vc.ext
+---- vc.ini
+---- vcedit.ext
+---- vcview.ext

mscdex.exe attrib.exe beep.exe doskey.com edit.com fdisk.exe format.com chkdsk.exe choice.com mem.exe mouse.com net2ini.exe scandisk.exe more.com sys.com


Config.sys

DEVICE=A:\Himem.sys
DEVICE=A:\Emm386.exe RAM
DEVICEHIGH=A:\Ramdrive.sys 2048 /E
DEVICEHIGH=A:\Ansi.sys /x
DOS=UMB,HIGH
DEVICE=A:\display.sys con=(ega,,1)
COUNTRY=042,852,A:\country.sys
DEVICEHIGH=A:\IFSHLP.SYS


Autoexec.bat


PATH=A:\ MODE CON CODEPAGE PREPARE=((852) A:\Ega.cpi) > NULL MODE CON CODEPAGE SELECT=852 > NULL


REM ***************** Prace s Ramdiskem ******************
SET LglDrv=27 * 26 Z 25 Y 24 X 23 W 22 V 21 U 20 T 19 S 18 R 17 Q 16 P 15 O 14 N 13 M 12 L 11 K 10 J 9 I 8 H 7 G 6 F 5 E 4 D 3 C
CALL Setramd.bat %LglDrv%
ECHO [1;33m RamDisk nainstalovan jako jednotka %RAMD% [0m
¨
REM ***************** Prace s Ramdiskem ******************

REM ***************** Rozbaleni packu ********************
ECHO .
ECHO [1;33m Rozbaluji potrebne soubory. Prosim cekejte ... [0m
PKUNZIP -d A:\Other.zip %RAMD%:\ > NUL
REM ***************** Rozbaleni packu ********************

REM ******* Znovunastaveni cest a instalace Doskey *******
SET PATH=%PATH%;%RAMD%:\;%RAMD%:\Net;%RAMD%:\Vc
LH %RAMD%:\DOSKEY > NULL GOTO %Config%
REM ******* Znovunastaveni cest a instalace Doskey *******

COPY %RAMD%:\Net\Protocol.ini %RAMD%:\Net\Protocol.ini > NULL
NET2INI %RAMD%




LH %RAMD%:\Net\net init
LH %RAMD%:\Net\nwlink
LH %RAMD%:\Net\net start
LH %RAMD%:\Net\net
BEEP /F294 /L300
BEEP /F294 /L300
[/code]

Toto neznám zkusiím

Este som nasiel, ze niektore udaji si napr. Norton Ghost cita z wattcp.cfg suboru.
Niekde som nasiel nejake hodnoty

TXBUFSIZE=8192
RXBUFSIZE=8192
astec (1823)|8.6.2008 15:00
Tady jsim |ti nahrál img diskety, co jsem pouzival na novel a docela to slapalo. Ale to bylo tenkrát....

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
pavel_p (993)|8.6.2008 15:05
[QUOTE=KEOSAN;130423]
a/ moze sa urobit image systemu na sietovy HDD,
b/ moze sa urobit image zo systemu zo sietoveho disku, aplikovany na lokalny HDD,
c/ mozu sa odzalohovat data v pripade poskodenia hlavneho systemu,
d/ ci nakopirovat nieco do PC v pripade poskodenia systemu.
[/QUOTE]
Přesně pro tyto účely používám Linuxové System Rescue CD
Místo Norton Ghost pak partimage
Pro namapování síťového disku mount -t cifs //server/shareddir /mnt/custom -o username=...,domain=...
Pro namapování lokálního disku mount -t ntfs-3g /dev/.... /mnt/windows
KEOSAN (958)|8.6.2008 22:09
[QUOTE=astec;130450]Tady jsim |ti nahrál img diskety, co jsem pouzival na novel a docela to slapalo. Ale to bylo tenkrát....

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][/QUOTE]

To ma ovladac na nejaku jednu sietovku a je to iba pre novell ?

[QUOTE=pavel_p;130454]Přesně pro tyto účely používám Linuxové System Rescue CD
Místo Norton Ghost pak partimage
Pro namapování síťového disku mount -t cifs //server/shareddir /mnt/custom -o username=...,domain=...
Pro namapování lokálního disku mount -t ntfs-3g /dev/.... /mnt/windows[/QUOTE]

Ako je PartImage na to s velkostou image ? Komprimuje to ? Ide obnovit potom mensiu image na vacsi disk, ci opacne - vacsiu image s dost prazdnym priestorom na mensi HDD ? Da sa do image pridavat, extrahovat ?

Ake sietove karty to system rescue CD podporuje a ake je to rychle pri zalohe, obnove ?
pavel_p (993)|9.6.2008 00:10
[QUOTE=KEOSAN;130600]Ako je PartImage na to s velkostou image ? Komprimuje to ? Ide obnovit potom mensiu image na vacsi disk, ci opacne - vacsiu image s dost prazdnym priestorom na mensi HDD ? Da sa do image pridavat, extrahovat ?

Ake sietove karty to system rescue CD podporuje a ake je to rychle pri zalohe, obnove ?[/QUOTE]

Velikost image: pouze obsazené místo+něco na režii filesystému

Komprese: žádná, gzip, bzip2

Rychlost: závislá na rychlosti sítě, slabšího disku, nebo CPU při kompresi. Bez komprese mám rekord zazálohovaní 76GB disku s 22GB dat za 7minut. O rychlosti komprese si můžeš udělat obrázek, když dáš v total commanderu kompresi do TGZ.

Podpora síťovek: jako nejnovější jádra Linuxu

Obnova na větší disk (resp. partition): prý možná, NTFS zná svou původní velikost, takže není přes celý oddíl a je na něj nutné poštvat ntfsresize nebo gparted, ale nezkoušel jsem to

Obnova na menší disk: pokud je na původním disku místo, tak přes ntfsresize/gparted/winvista zmenšit a postupovat jako v předchozím případě. Zkoušel jsem jen zmenšit oddíl a vytvořit další, takže zmenšení funguje.

Náhled image a selektivní extrakce možná není

Aspoň si přečti stránky a fórum