Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Korozia na RJ45 kontaktoch

KEOSAN (958)|20.6.2008 09:41
Ako pocitacove siete starnu, tak na zasuvkavkach a konektoroch dochadza ku korozii, co moze viest k problemom napr. s degradaciou rychlosti, nahodne chyby, kedy sa zariadenia nevedia dost dobre dohodnut na rychlosti atd.

Pouzivate niekto nejake pripravky na osetrednie, odstranenie korozie z tychto kontaktov, pripadne nejake pripravky, co by zlepsili prenosove vlastnosti, pripadne este konzervovali spoj ?
--------------------------------------
Iste, da sa napr. odcvaknut konektor a dat tam novy, pripadne vymenit zasuvku. Ale niekedy to kvoli kratsej kabelazi nemusi ist, ci to neni vhodne, aby sa to napr. cele nerozsypalo :) Pri vacsom pocte by to uz musela byt prerabka celej siete, co nemusi byt zase ziaduce. Preto sa pytam skor na osetrenie kontaktov pripadne na osetrenie pred pripadnou koroziou.
Pabler (425)|20.6.2008 09:50
Problem som s tym nikdy nemal, nepride mi ani vhodne mat zasuvku / hub / switch ... vo vlhkom prostredi...
Daky elektrikar ti tu isto nieco poradi, mne by prisiel vhodny ten spray com som striekal na potenciometer aby sa v reproduktoroch neozyvalo praskanie pri zmene hlasitosti
bohuzial si nespomeniem na nazov, ak nikto nezareaguje tak sa spytam chlapika co mi to doporucil...

Edit: johny_g: skoro
Dal mi na to Kontox, no ako pozeram je viac menej na cistenie, takze potom este nastriekat niecim na zakonzervovanie nech to tam zas nezakoroduje
ten kontaktol co doporucuje johny_g by mal byt fajn All in One
johny__g (6387)|20.6.2008 09:51
KEOSAN (958)|20.6.2008 10:12
Tusim sa vyrabali Kontox 5 a Kontox 10. Ale neviem, ci som nahodou nieco take neskusal /mozno Kontox 5/ a RJ45 konektor prestal fungovat, az som ho musel dobre vydrhnut papierovou servitkou.

U sietovych zariadeni - no tie sa casto menia castejsie nez ta kabelaz, takze tam zase som tento problem nepocitoval.

Na zlepsenie prenosovych vlastnosti som v jednej knihe cital, ze existuje pripravok na baze tekuteho kovu, ktory zlepsuje prenosove vlastnosti - ktoreho liter vsak stoji par desiatok tisic. Vedlajsi produkt NASA. Ale to je fest draha zalezitost :)
r34ktor (7477)|20.6.2008 11:12
Záleží na tom, jakého je ta "koroze" rozsahu. Pokud se jedná jen o oxidaci na povrchu, osvědčila se mi na její odstranění vata Auron.
KEOSAN (958)|20.6.2008 11:17
[QUOTE=r34ktor;133951]Záleží na tom, jakého je ta "koroze" rozsahu. Pokud se jedná jen o oxidaci na povrchu, osvědčila se mi na její odstranění vata Auron.[/QUOTE]

Hmm, to vyzera zaujimavo. Asi je to napustene nejakym roztokom /cize napr. Sidol ?/, co sa nim cistia napr. strieborne pribory. Stacilo to tym len ocistit, ci potom niecim este do sucha vyutierat ?
crasher.km (919)|20.6.2008 11:19
[QUOTE=KEOSAN;133926]Ako pocitacove siete starnu, tak na zasuvkavkach a konektoroch dochadza ku korozii, co moze viest .....................[/QUOTE]

Můžeš ukázat fotku ?:) já to ještě nikdy neviděl - korozi na UTP :) a popravdě tomu ani moc nevěřím ...
KEOSAN (958)|20.6.2008 11:31
OK, tak danie korozie dole by sme mali /cistiace vaty na striebro a podobne pripravky ala Sidol/. Vraj ako som cital aj Kontox 5ka by bola na to vhodna. Inac som nasiel nieco o kontakotch:
http://www.sos.sk/?str=328

Je tam odstranenie korozie, cistenie, prevencia. Je to na elektricke kontakty, lenze ktovie ake by to bolo /ta prevencia/ na prenosy fast ethernet, gigabit ethernet.

A co nieco na PREDCHADZANIE proti korozii kontaktov, co by nebranilo prenosu fast a gigabit ethernetu, ci naopak zlepsovalo jeho prenosove vlastnosti ? /nieco ako ten pripravok na baze tekuteho kovu/.

crasher.km
Zober si napr. PCI kartu /staru/ a pozri si kontakty. Zober tvrdu gumu, pregumuj ich /polovicku/. A potom si porovnaj farebny rozdiel... To iste sa deje aj u kontaktov v zasuvkach a konektoroch RJ45.
crasher.km (919)|20.6.2008 12:31
[QUOTE=KEOSAN;133961]

crasher.km
Zober si napr. PCI kartu /staru/ a pozri si kontakty. Zober tvrdu gumu, pregumuj ich /polovicku/. A potom si porovnaj farebny rozdiel... To iste sa deje aj u kontaktov v zasuvkach a konektoroch RJ45.[/QUOTE]

To není koroze,ale oxidace ;) a věř mi ,že pokud to nebudeš mít 100 let v pc ,tak to ničemu nevadí,protože vždycky tam poteče proud a dokud tam nebude mnohonásobný vrstva,tak se není čeho bát.

Ty spreje jak jsi ted odkázal jsou na kontakty- kontakty je ale myšleno spínač,který se opaluje obloukem ;) proto se to stříká ...

Nevím jak ty ,ale sám bych se bál stříkat po RJ45 sprejem ,protože tam je reálný ,že spojíš některý obvody ( stačí zatéct do konektoru) a už můžeš krimplovat ;)
r34ktor (7477)|20.6.2008 12:42
[QUOTE=KEOSAN;133961]A co nieco na PREDCHADZANIE proti korozii kontaktov, co by nebranilo prenosu fast a gigabit ethernetu, ci naopak zlepsovalo jeho prenosove vlastnosti ? /nieco ako ten pripravok na baze tekuteho kovu/.[/QUOTE]
To by šlo jen stěží. Je zde riziko (prakticky 100%) vzniku zkratu, což by vedlo ke zničení komponent. IMHO je v tomto případě lepší zvolit HW, jež je z výroby již náležitě ošetřen (rozuměj má pozlacené kontakty).

[QUOTE=crasher.km;133987]Nevím jak ty ,ale sám bych se bál stříkat po RJ45 sprejem ,protože tam je reálný ,že spojíš některý obvody ( stačí zatéct do konektoru) a už můžeš krimplovat ;)[/QUOTE]
Z toho bych měl taky obavy. Proto používám zmíněnou vatu. Člověk by si nejdříve musel ověřit, na jaké bázi jsou dané přípravky založeny (zda jsou vodivé). Další problém je, že se do takové nástřiku může časem zanést prach, přičemž vzniklá "kaše" by mohla přivodit další komplikace.
KEOSAN (958)|20.6.2008 12:46
Striekat tam rovno sprejom nebudem, to som myslel, ze bude jasne :)

Zoberu sa napr. take tycinky, co sa davaju na cistenie usi, namoci sa to v roztoku a prejde po kontaktoch.
Potom by sa prebytocne zotrelo utierkou. Nema kde, co zatiect...
crasher.km (919)|20.6.2008 13:21
[QUOTE=KEOSAN;133989]Striekat tam rovno sprejom nebudem, to som myslel, ze bude jasne :)

Zoberu sa napr. take tycinky, co sa davaju na cistenie usi, namoci sa to v roztoku a prejde po kontaktoch.
Potom by sa prebytocne zotrelo utierkou. Nema kde, co zatiect...[/QUOTE]

tak to potom jo ;) tak to sorry ;)