Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BIOS Checksum error

hippouss (246)|18.7.2008 11:31
Tak mi najednou u PC zacala z niceho nic vyskakovat pri zapnuti PC hlaska "Bios Checksum error"
Trosku sem surfoval a zjistil jsem, ze by to mohl byt problem s baterkou na MB. Stava se to totiz, jen kdyz z PC komplet odstrihnu stavu, vzdycky vypnu spinac na psovi, kam je PC zapojen. Pokud PC zapnu, nastavim Bios, tak po restartu nebo vypnuti s pustenou stavou do MB hlaska nenaskoci.

Myslite ze je to tou baterkou nebo by to mohlo byt i neco jinyho? ...abych nebezel do mesta shanet novou baterku zbytecne a kdyztak pripadne predtim zkusil jeste neco jinyho co by to mohlo byt...
Dojigiri (1629)|18.7.2008 11:37
Řek bych že je to tou baterkou, nedávno mi u jednoho PC taky došla baterka a tam se to zas projevovalo tim, že se vždycky otevřel bios a vynuloval čas, po delším odpojení od el.

No jako první můžeš zkusit reset biosu, a pokud to nevyřeší, baterku (a při její výměně reset biosu). Neni zase tak drahá; pokud by to dělal i po výměně baterky, zkus ještě znova přehrát bios (upgrade), ale jestli to dělá jenom po dlouhým odpojení, tak by IMHO výměna bat. měla stačit.
Pavel Boček (4169)|19.7.2008 02:40
Pokud to není úplně stará deska, měla by umět měřit napětí CMOS baterie. Rozumné minimum je 3 V, naprosté minimum 2,8 V. Pokud to deska neumí, baterii vyndej a změř to voltmetrem :)

Jinak CR2032 stojí tak 20 Kč.
Richmond (8084)|19.7.2008 10:11
Tohle jsem tenkrat resil taky - vymena baterie nepomohla, behal jsem kolem toho asi dva dny a pak me napadlo domacknout bios (svaba co je na desce) a bylo vyreseno ;-)
hippouss (246)|19.7.2008 10:42
[QUOTE=Pavel Boček;143540]Pokud to není úplně stará deska, měla by umět měřit napětí CMOS baterie. Rozumné minimum je 3 V, naprosté minimum 2,8 V. Pokud to deska neumí, baterii vyndej a změř to voltmetrem :)[/QUOTE]

Eh voltmeter bohuzel doma nemam, to bych s tim musel bezet na fakultu :D

no ale vcera sem to vzal pres mesto a koupil novou baterku a vypada to ze to zatim funguje;)
Petr S. (1220)|20.7.2008 10:03
Tahle chyba je stopro zapříčiněná právě vybitím CR2032 - ta sice vydrží hodně a někdo říká, že přežije i základní desku, ale opak je bohužel pravdou :( Už několikrát jsem ji vyměňoval, většinou ale na velmi starých deskách.

Jinak měření napětí baterie voltmetrem není příliš objektivní. Pokud by baterie nebyla zatížená, šlo by ven tzv. napětí naprázdno.
Pavel Boček (4169)|20.7.2008 18:02
Myslíš, že má tak velký vnitřní odpor, aby padalo napětí o desetiny voltu ? Vždyť odběr z ní je také naprosto minimální, neteče tam o moc větší proud jako při měření voltmetrem, takže podle mého názoru když to pak dáš do desky, pořád z toho poleze napětí takřka rovné elektromotorickému.

Ty baterie opravdu vydrží dlouho, ale počítá se tak spíše se samovybíjením, tj. napájením CMOS obvodu ze sítě a jen sem-tam z baterie. Když někdo aktivně PC odpojuje ze zásuvky když někam jede, tak si holt bude muset kupovat baterii co pár měsíců, že.
Petr S. (1220)|20.7.2008 18:37
Já neříkal, že to nebude podobné :) Pouze, že to nebude tolik objektivní. Ale máš pravdu - půjde o minimální rozdíl.
hippouss (246)|20.7.2008 18:38
[QUOTE=Pavel Boček;143950]Když někdo aktivně PC odpojuje ze zásuvky když někam jede, tak si holt bude muset kupovat baterii co pár měsíců, že.[/QUOTE]

Jo presne moji rodice:D pak resim takovyhle kraviny, no priste si to budou uz menit sami :D

btw. jak to je u notebooku tam maj MB taky tuhle baterku a ta prichazi na radu az se komplet vycuca normal baterka booku?
Pavel Boček (4169)|20.7.2008 18:59
Jj, hlavní bateria ale má řádově větší kapacitu, takže obvykle nepřijde vůbec na řadu. Zase akorát u lidí, kteří si baterii vyndají a chodí na síť jako se stolním PC, čili při přenášení :)