Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Procesory: napětí a Athlonu XP

Neregistrovaný (0)|7.8.2008 09:39
Jméno tazatele: kolemjdoucí

Znění dotazu:
Možná hloupý dotaz. Při zvyšování frekvence (a výkonu CPU) se dá kromě frekvence FSB zvýšit napětí. Zajímalo by mě, co by se stalo, kdybych snížil napětí na procesoru? Nenastala by "tma" a pak nutný reset biosu přstavením jumperu? Děkuji

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Atlhon XP 1900+ 1,6 GHz, FSB 133, VCore 1,75V, 2x512 PC400 DDR, MSI K7T266Pro2a, radeon 9600 XT, win XP pro SP2
mpitman (206)|7.8.2008 10:13
Pokud jen (lehce) snizis napeti CPU a nechas ho na defaultni frekvenci,tak s trochou stesti ti vse pobezi jako driv s lehce nizssi spotrebou. Hodne to ale zalezi na kusu CPU,pokud nebudes mit stesti,tak snizeni jen o jeden krok zpusobi nestabilitu systemu a v krajnim pripade ti to vubec nenabehne (coz je ovsem nepravdepodobne) a opravdu budes muset sahnout k resetu biosu. Pokud by jsi postupoval jako pri pretaktovani po krocich a testoval stabilitu systemu,je pravdepodobnejsi,ze bude driv system nestabilni nez prestane uplne nabihat.
Otazka je, zda to ma smysl a zda ti ta lehce nizsi spotreba stoji za pripadnou nestabilitu systemu - pokud bys do toho sel, tak to chce opravdu hodne dobre otestovat stejne jako pri OC - pokud totis snizis napeti CPU tak se v podstate o OC jedna :-)
johny__g (6387)|7.8.2008 10:21
[QUOTE=Neregistrovaný;149273] Jméno tazatele: kolemjdoucí

Znění dotazu:
Možná hloupý dotaz. Při zvyšování frekvence (a výkonu CPU) se dá kromě frekvence FSB zvýšit napětí. Zajímalo by mě, co by se stalo, kdybych snížil napětí na procesoru? Nenastala by "tma" a pak nutný reset biosu přstavením jumperu? Děkuji

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Atlhon XP 1900+ 1,6 GHz, FSB 133, VCore 1,75V, 2x512 PC400 DDR, MSI K7T266Pro2a, radeon 9600 XT, win XP pro SP2[/QUOTE]

Napětí snížit lze, nejlépe to zkoušet po nejmenších možných krocích - o jeden snížit, najet win a testovat. Samozřejmě s defaultním nastavením frekvence procesoru.
V momentě kdy se objeví nestabilita, tak napětí zase o krok zvyš a pravděpodobně jsi nalezl nejnižší napětí při kterém může procesor pracovat.
Pokud ti jde o maximální snížení spotřeby a napětí (a teploty), tak procesor podtaktuj na 100 MHz FSB, je možné že potom půjde napětí ještě dolů.
Tvůj procesor je s jádrem Palomino (nevíš náhodou sérii? - třeba AGOIA byla vydařená, sám sem ho dlouho měl), takže nečekej nějaké zázraky - je to starší výrobní technologie, více topí a potřebuje vyšší napětí než pozdější T-bredy.
mstejska (2912)|7.8.2008 12:40
Zkus pouzit Rightmark CPU Clock. Muzes snizit napeti primo s Windows a kdyz ti to nahodou spadne tak nemas problem, protoze to neni ulozeno v biosu. a az to napeti poradne otestujes, tak si muzes nastavit at se ti RM spousti pri startu. Takhle uz jedu 2 a pul roku na NB snizil jsem napeti AMD turionu na 0.8-0.9V pri nasobici 4-8. Pokud to napeti snizis moc, tak se ale dockas nestability. napr me jel NB i pri 0.775 ale pak mi nekolikrat za den padal. tak jsem pridal 0.025V a je to v pohode.
Neregistrovaný (0)|7.8.2008 20:43
OK, děkuji všem.
Pavel Boček (4169)|9.8.2008 21:52
[QUOTE=mstejska;149343]...[/QUOTE]

Jo, RM Clock na Athlonu XP :idea

Nevšiml jsem si, že by měl mobilní CPU. Tak co s tím ?