Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s PC (HW/SW): chyba hardwaru videa a následný blue screen při spouštění Visty

Neregistrovaný (0)|11.8.2008 15:52
Jméno tazatele: martin p

Znění dotazu:
Prakticky od počátku používání nového PC se mi často, ale nepravidelně vyskytuje problém, kdy po zapnutí počítače nebo probuzení z režimu spánku dochází k tomu, že počítač nenaběhne a je nutné jednou nebo vícekrát restartovat, eventuelně v nouzovém režimu používat obnovení systému.

Podle historie chyb jde vždy o:

nejprve Live Kernel Event (chyba hardwaru videa) číslo 117

a vzápětí

Blue Screen - číslo 116

Za chodu k tmuto problému nedochází, počítač pracuje korektně.

Pokoušel jsem se o následující řešení: aktualizace ovladače grafické karty, zákaz vynucení digitálního podpisu (vzhledem k tomu, že jeden ze souborů ovladače Catalyst 8.501 není digitálně podepsný), přeinstalace operačního systému, změna napájení v BIOSU (S3-S1 a zpět), problém ale přetrvává.

Podle MemTestu je paměť v pořádku, diagnostika systému indikuje 1 hlavní příčinu problému (nějaký ovladač), HW zdá se funguje (např. ASUS Smart Doctor vždy hlásí YOUR VGA CARD IS OK).

Můžete mi poradit, v čem může být zakopaný pes a jak na to? Napadá mě už jen buď čekat na další verzi Catalystu (je-li tedy problém v tomto ovladači) nebo (a tomu už moc nerozumím) se věnovat problému teplot (přitom procesor i grafika mají nikoli boxované, ale samostatné chladiče od Arctic Cooling).

Děkuji za každou pomoc.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Intel C2D E8400 (nepřetaktovaný)
MB: Gigabyte EP45 DS3R
4 GB operační paměti (A-Data Vitesta 800+, kit 2x2GB)
Grafika: Asus ATI HD 4850 512 MB
HDD: WD 640 GB
OS: Windows Vista SP 1 CZ 32 bit
Pavel Boček (4169)|14.8.2008 22:11
Co máš za zdroj ? Jakou konkrérně chybu to BSOD vykazuje ? Bude to ve tvaru 0x000000A

Jinak tahle deska má celkem problémy s těmi paměťmi...máš je na defaultu ? Zkus aktualizovat BIOS, už vyšel jeden nový,

Ovladače Catalyst jsou dávno 8.7, dokonce už i beta 8.8. Staré odinstaluj, pak to vyčisti DriverCleanerem, restartuj, nainstaluj nové 8.7 a restartuj znovu.
Richmond (8084)|14.8.2008 22:37
...nebo spis vymen gigabyte :thumb
Neregistrovaný (0)|18.8.2008 15:09
Děkuji za Vaše rady.

V zdroji snad problém nebude (Corsair HX520 - vítěz testu zdrojů v Computeru, 5 let záruka). Do výměny základní desky se mi teda (aspoň zatím) moc nechce. Zkusím aktualizovat ovladače Catalyst, všechno ukazuje na ně, tím spíše, že při Blue Screen to dole vyhazuje právě název jednoho ze souborů tohoto ovladače - a to toho, který nemá digitální podpis.

Ještě jednou díky.

martin p
pas!k (3765)|18.8.2008 15:11
[quote=Richmond;151921]...nebo spis vymen gigabyte :thumb[/quote]
A to jako proc ? Promin ale tyhle vykriky do tmy jsou akorat tak - reputaci ..
Nepi (26)|18.8.2008 15:45
Máš aktuální bios? Měl jsem stejný problém s Gigabyte ep45 ds4 a update biosu pomohl ( radí to dokonce i na ofic stránkách, asi nějaká chyba ve starších verzích biosu )