Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sestavy, notebooky a PDA: nenastartuje notebook dell latitude

Neregistrovaný (0)|20.8.2008 19:41
Jméno tazatele: cz1khc

Znění dotazu:
Prosím o radu
Notebook dell latitude cpi serie A po zasunutí mechaniky cd-rom nahlásí
1.press the device completely and firmly into the bay
2.press the ESC key -- wait to the system to power down
3.press the power button to retry detecting the device
ale nenajede.
CDROM je funkční -v notebooku acer startuje bootuje i přehrává cd
Po zasunutí FDD mechaniky funguje všechno OK (boot,detekce prohlížení FDD)
Bez CD rom notebook najede nabootuje funguje
kde je chyba prosím?

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
notebook Dell latitude CPi serie A 366Mhz+ cd rom 24x+ FDD 1.44 +128mb ram
Pavel Boček (4169)|21.8.2008 04:12
Zřejmě nemáš v BIOSu nastaveno bootování z CD a FDD před HDD. Tak si to změň...
Neregistrovaný (0)|21.8.2008 10:41
V BIOSU mám nastaveno bootování z cd rom, ale k bootování vůbec nedojde. Po zapnutí notebooku proběhne úvodní obrazovka s logem DELL (nabídka setup F2) tam se ale nelze dostat,na stisk klávesy F2 notebook nereaguje a proběhne snad "test" hardwaru a asi na 90 -95% se nachvilku zastaví potom naskočí hlášení v angličtině a pod tím tři možnoti jak jsem již psal.Je možné,že by dell latitude CPi serie A nedetekoval ani cd rom ani DVD combo? Nebo že by tyto mechaniky nepodporoval.Nemusí se někde na mechanice CD nebo na HDD nastavovat master -slave ??? Ani při odpojeném HDD se notebook nedostane k bootování. Pokud vysunu mechaniku CD ze slotu notebook bootuje jak z HDD tak i z FDD a to v nastaveném poředí jak je napsáno v biosu.Obě mechaniky (CDROM i DVD-CDRWcombo v jiném notebooku fungují i bootují)

Děkuji CZ1KHC
grapherX (888)|21.8.2008 11:20
To ,že nebootuje mechanika se mi už stalo jednou na jedné staré základní desce. I když jsem měl nastaveno ,aby jako první bootovala z mechaniky, tak můj pokyn ignorovala. A musel jsem nainstalovat Win98 pomocí bootovací diskety DOS. Co tam chceš nainstalovat?
Neregistrovaný (0)|22.8.2008 14:31
Děkuji za odpověď.Chtěl jsem zkoušet live CD knoppixu 5.1 .Na notebooku je nainstalován WIN Milenium.
Ráno jsem zjistil,že pokud je mechanika CD povytažena ze "slotu" a ve vhodnou chvíli se zacvakne
(po startu biosu ale před startem WIN-ME) Milenia mechaniku najdou a přehrávají cd audio i MP3 i vypalují.
Problem je v tom, že když je mechanika připojena počítač nebootuje ani z HDD a ani nelze spustit klávesou F2 setup.Jako by ji bios nerozpoznal (nebo rozpoznal a nespolupracoval a nepovolil)
notebook DELL Latitude CPi A366XT Setup BIOS Version A15 (může nějak souviset verze biosu s podporou nebo nepodporou CD mechanik?? Na stránkách dellu je verzí biosu několik).Nebo se vyráběly notebooky DELL pouze s podporou mechaniky FDD? Tento notebook má výměnné mechaniky buď cd nebo fdd
Děkuji za další rady a nápady CZ1KHC
Pavel Boček (4169)|22.8.2008 18:37
BIOS zkus aktualizovat, když máš disketovou mechaniku, bude to hračka :)

Jinak zkus F2 třeba držet déle nebo přerušovaně mačkat a to okamžitě po zobrazení výzvy ke zmáčknutí F2. Mám tu jednu desku, která je na tohle dost háklivá, tak u toho laptopu to může být totéž.

Jinak bych zkusil pořídit jinou mechaniku :notsure
Neregistrovaný (0)|23.8.2008 08:50
Bios jsem aktualizoval - bez výsledku
Mechaniky mám dvě - CD
- CDRW -DVD kombo
v tomto notebooku zablokují start obě
v noteboku ACER travel mate fungují obě (bootují) i(RW vypaluje)
že by byly obě KO ? když v jiném booku jdou ?
i tak děkuji za snahu i rady CZ1KHC
Pavel Boček (4169)|23.8.2008 09:07
A nemáš třeba v tom laptopu třeba vadný kabel ? Problém je, pokud by tam byl napevno :notsure
Neregistrovaný (0)|23.8.2008 09:18
U tohoto notebooku je možnost nastrčení mechaniky do pevného šuplíku.Buď se dá nastrčit FDD nebo CD případně druhá baterie. Na dně šuplíku je pevná přepážka s konektorem pro připojení mechanik - kabel tam není žádný. Proč by po naběhnutí systému (Win ME)všechno fungovalo ?? nechápu....Typnul bych si spíše na bios.
Pokud přeskočím start biosu a mechaniku připojím až potom, všechno funguje......
CZ1KHC
speedsnail (4876)|23.8.2008 16:02
Rekl bych ze bios dellu nejak blokuje jiné než originál Dell mechaniky..