Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Internet ADSL (maximální dosažitelná rychlost)

Nikolaj91 (25)|14.9.2008 15:22
Dobrý den,

Po nedávném zrychlení ADSL internetu v síti O2 na minimální hodnotu 8Mbit/s, jsem o tuto rychlost začal usilovat. Bohužel, obratem po upravení rychlosti na 8Mbit/s, jsem musel nechat rychlost opět o nějaký ten megabit srazit (shruba na 6Mbit/s). A to z toho důvodu, že naše telefonní linka nevyhovuje tak velké rychlosti.

Při kontrole napříkald na http://www.dsl.cz mi formulář, vypisující dostupnost internetových připojení na mé telefonní lince, ukazuje, že maximální možná dosažitelná rychlost na mém čísle je 6Mbit/s.

Ptám se tedy hlavně proč tomu tak je? Modem mám naprosto vyhovující i vyšším rychlostem a ani od ústředny moc daleko nebydlím. Ze zvědavosti jsem do onoho formuláře zkusil vyplnit i telefonní čísla sousedů (z každé strany jednoho) a k potvrzení mého údivu, je jejich max. dosažitelná rychlost 12Mbit/s. Telefonní kabel mám přiveden do domu vzduchem ze sloupu, který stojí přes silnici. Sousedé stejně tak.

Poslední, co mě napadá, je možnost nějakého vadného rozvedení telefonu po mém domě. (Modem mám zapojený ale hned u telefonní zástrčky, a PC mám od modemu jen 20m - vzdálenost vedeného síťového kabelu). Pro úplnost dodávám, že na jedné telefonní lince máme 2 telefony.

Chtěl bych se tedy zeptat Vás všech, co tomu rozumíte více jak já, co by mohlo být v nepořádku, případně jak závadu odstranit...

Za každou radu předem díky moc... :-)
cool.user (2822)|14.9.2008 15:29
[QUOTE=Nikolaj91;161083]Ptám se tedy hlavně proč tomu tak je?[/QUOTE]

Hlavnim faktorem nejspise je vzdalenost od ustredny.
|Mio| (1333)|14.9.2008 21:41
Zavolej si na O2 a nech si prepojit linku na ADSL2+, pravdepodobne si na spatnem portu DSLAMu.

Jinak i kdyz ti to v databazi ukazuje jinou dostupnou rychlost, vubec to nemusi platit.

Takze dulezite je jedine kolik ti to nameri realnou rychlost a pro ten pripad je nejlepsi mit co nejlepsi maximalni rychlost a co nejmensi agregaci.
Nikolaj91 (25)|16.9.2008 07:20
Díky všem zůčastněným ;-)
ksilt (12)|16.9.2008 09:30
Nedavno jsem u nas ve firme resil zrychleni ADSL pro kamarada, ktery bydli od ustredny cca 500m, teoreticky by tedy mohl dosahnout na "zavratne" rychlosti. Opak byl vsak pravdou, hodne totiz zalezi jakym zpusobem jsou kabely vedeny, nebot jsou vedeny ve smyckach po uzivatelich (chces-li domech) a tedy zalezi v jakem bode smycky se prave nachazis. Vzdusnou carou to muze vypadat coby kamenem dohodil, ovsem draty pod zemi jou natazene jinak.

Vidim, ze to asi uplne nebude tvuj pripad, ale pro pochopeni veci se to neztrati.