Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak daleko ADSL modem od rozdělovače

daemon64 (86)|29.9.2008 23:07
Momentálně mám kousek od telefonní zásuvky ADSL rozdělovač a z něho mi vede cca. 15m dlouhý telefonní kabel do pokoje a tam je zapojen do ADSL routeru. Momentálně mám 2MBit ADSL od O2 a chtěl bych pořídit balíček O2 duo, který mě vyjde levněji než ADSL + pevná a je s 8MBit připojením. Můj stávající router je ADSL 2+ a rychlost by zvládnul, ale chtěl bych od nich koupit WiFi modem. Jak jsem tak ale četl, zapojují modem max. 2 metry od toho rozbočovače a tak by mě zajímalo, jestli bude nějak výrazně vadit, když použiji ten 15m kabel, např. jestli by se konal kritický pokles rychlosti (na současném 2MBit žádný není při současném modemu), jestli se to liší modem od modemu, nebo jestli rychlost klesne tím spíš, když bude internet rychlejší.
Děkuji.
Pavel Boček (4169)|29.9.2008 23:13
No záleží i od kvality kabelu, jestli má 2 či 4 drátky (ty další dva by mohly sloužit jako zemění, trochu :notsure) a kolem čeho to vede, stíněny nejsou. Nemusí to být problém, ale též to může blbnout nebo budeš mít hodně ztracených paketů (záleží i na routeru a jeho součástkách, že). Možností je koupit stíněný telefonní kabel anebo FTP kabel a nacvaknout jen ty dva drátky. Nebo dát router k tomu a k sobě natáhnout UTP kabel, ale záleží jestli by stačil jeden nebo přímo do routeru zapojuješ víc PC.

Jinak tuto s alliens_labs se můžeš domluvit na ZyXelu P660-HW či jak se mu nadává :)
eraser (0)|6.10.2008 23:16
Filter pre ADSL vlastne eliminuje analógové rušenie, pretože telefón a modem používajú iné frekvencie a osobne si myslím, že tých 15 metrov by tomu vadiť nemalo, pretože daná frekvencia je eliminovaná a signál ďalej pokračuje oddelene. Ale zaručiť to samozrejme nemôžem, musí sa to odskúšať. Zapojil by som modem max. 2 metre od krabičky bez telefóna, spravil testy prenosov, potom natiahol 15 metrový kábel, stále bez telefóna, no a potom tam nahodil splitter, telefón.

Osobne mám splitter zapojený pred telefón a nemám s tým problém. Z krabičky na stene mi vedie tak 6 metrový kábel, ten je napojený do bežnej rozdvojky, odtiaľ ide jeden kábel do modema, druhý do splittra a pokračuje do telefóna, pričom splitter má modemovú prípojku nezapojenú. :)

[code]
|------[modem]
|-----x
|------[splitter]----[telefon]
[/code]