Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Modrá smrt,prosím poraďte.

LeoV (17)|18.10.2008 10:11
Dobrý den,jsem tu nový a mám problém s PC,tak doufám že vysvěsvětlím dobře vše kolem.Vyzkoušel jsem vše s HW tak si myslím že bude problém někde se SW nebo s viry. PC se samovolně restartuje do bluescreenu s kodem IRQL_NOT_LESS_OREQUAL STOP:0x0000000A(0x00000016,0x0000001C,0x00000000,0x805021DE) anebo na konci 0x804F9F6A Toto se opakuje nahle a bez varování. Zkoušel jsem to na třech konfiguracích na AM2 socketu s tím že jsem přenesl jen inkriminovaný disk, a problém stejný,teploty a vše kolem HW v pořádku,ze zoufalství jsem nechal konfiguraci jen tak na stole abych předešel nějakému nechtěnému kontaktu s vnitřkem case. Prosím poraďte. Dík. LeoV
Scream CZE (125)|18.10.2008 10:26
No jestli's zkoušell na jiných počítačích jen HDD, tak je závada buď na HDD, nebo Windows. Já bych zkusil si z netu stáhnout nějaký program na otestování HDD a když by nenašel žádé chyby, tak bych přeinstaloval windows. :cool:
disruptor (110)|18.10.2008 10:31
Na engl. forech pripisuji tento problem Asusackym ovladacum ke grafice. Doporucuji odinstalaci a preinstalovat original nVidiackyma. Tedy pokud mas nVidia grafiku od Asuse :) coz nikde nepises na cem to bylo zkouseno.
pancoo (125)|18.10.2008 10:32
No už dřív jsem měl podobný problém s BSOD. Tam dole když si rychle všimneš je vyspaný nějaký kod, ve kterém se píše kde je chyba! Nedokážu to určitěš přesně ale už se tu o tom někdo zminoval. Jiank při týhle závadě jsem zkoušel už hodně metod jak to řešit a nakonec (s mou netrpělivostí) jsme stejně přikročil k format C: a reinstal windows !
LeoV (17)|18.10.2008 10:33
Díky za rychlou odpověď. Jenže skutečnost je taková že se mi to PC dostalo pod ruce už po třetí a stejnej problém. Měsíc bez problému a pak nanovo,po reistalu zase good. Podruhé jsem dával dokonce nový HDD. LeoV
disruptor (110)|18.10.2008 10:45
Napis konfiguraci co je v tom PCcku at se mame ceho chytat
LeoV (17)|18.10.2008 10:49
Pro info zde dám sestavy na kterých jsem to testoval:
1. konfig-origo PC
MB gigabyteGA-M57SLI-S4
CPU AMD 2400+
GK Asus 8500 GT 512MB silent
DDRII 800MHz Zeppelin
HDD WD5000AACS green power
zdroj Asus 350W

2.konfig-skušební
MB gigabyteGAM55S-S3
CPU AMD 5000+
GK Gainward 8500GT silent
DDRII 800MHz kingston-mmj i doporučené výrobcem desky
HDD stejné s problémem
zdroj neznačkový 400W

3.konfig-zkušební
MB gigabyte MA790X-DS4 AM2+
CPU AMD 5000+
GK Gainward 8500GT silent
DDRII 677MHz kingston-mmj i doporučené výrobcem desky
HDD stejné s problémem
zdroj Fortron 500W

4.konfig-zkušební
různé kombinace všeho a stále bluescreen
Zoufalost
Díky všem za rady. LeoV
KEOSAN (958)|18.10.2008 10:52
[QUOTE=LeoV;170963]Díky za rychlou odpověď. Jenže skutečnost je taková že se mi to PC dostalo pod ruce už po třetí a stejnej problém. Měsíc bez problému a pak nanovo,po reistalu zase good. Podruhé jsem dával dokonce nový HDD. LeoV[/QUOTE]


Co casovanie RAMky, nastavit menej agresivne ? 350W zdroju ASUS by som moc neveril.

Skusil by som INE typy RAMky ineho vyrobcu. U DDR2 pozor na nastavenie voltaze standard je 1,8V, ale niektore /napr. niektore modely Kingstonu, ale i ine/ vyzaduju vyssie napatie, inac to moze nahodne hadzat BSOD.

Uz sa mi par krat stalo, ze i napriek tomu, ze napr. programy na testovanie RAM ako Goldmemory neukazovaliz ziadnu chybu, problem bol s nejakou kompatibilitou a prejavovalo sa to sporadicky. Pritom na inej /podobnej, ci rovnakej/ konfiguracii to slo uplne bez chybicky.

Tiez je mozne, ze sa to niekomu podari vzdy zavirit :) Ak je slabe zabezpecenie, alebo uzivatel robi co nema, tak to moze byt kludne otazka chvilky. Napr. chodi na urcite stranky, ma deravy OS bez firewallu, neustale si to zaviri nejakou zavirenou klucenkou atd. Naviac, ak by sa vada prejavovala vo vacsine unho /ked to najskor pri dlhsom testovani bolo v servise OK/ - mohlo by ist aj v dome napr. o iskriace zasuvky /stare rozvody/, ktore sposobia nestabilitu. Nieco podobne som nedavno riesil. Iskril rozvadzac, zacala nedaleko cvakat UPSka, ktoru to po case tiez zblblo. Na inom mieste a bol iny pocitac, ktoremu to poskodilo zdroj, potom maticnu dosku. Po oprave to zamrzalo. Opravil sa rozvadzac, dalo sa to do inej zasuvky a uz bol pokoj.

Skusil by som ovladace od vyrobcu radica preinstalovat + ako bolo radene, ovladace grafiky.
Taktiez ten HDD je WD green seria - tie sa vraj vedia nejak v kratkej dobe cca 10s suspendovat a prebudzat sa miesto vypinania /vraj je na nich nejaky jumper/. Keby sa pri nejakych operaciach disk zacal suspendovat, mohlo by to hadzat BSOD. Tiez kompatibilita niecoho takeho s roznymi doskami by teoreticky mohla byt tiez otazna. Skusil by som tam skor nejaky iny HDD ineho vyrobcu, napr. Samsung.

Co kabel k HDD ? Netestoval si to stale s tym istym kablom ? Niekedy trochu nakraply kabel moze sposobovat nahodne problemy.
LeoV (17)|18.10.2008 10:59
[QUOTE=KEOSAN;170974]Co casovanie RAMky, nastavit menej agresivne ? Zdroj je tiez v pohode - co je to za znacka, model ?

Skusil by som INE typy RAMky ineho vyrobcu. Uz sa mi par krat stalo, ze i napriek tomu, ze napr. programy na testovanie RAM ako Goldmemory neukazovaliz ziadnu chybu, problem bol s nejakou kompatibilitou a prejavovalo sa to sporadicky. Pritom na inej konfiguracii to slo uplne bez chybicky.

Tiez je mozne, ze sa to niekomu podari vzdy zavirit :)[/QUOTE]

S těma virama bych to asi neviděl tak černě protože Pc nebylo vůbec na netu,leda že by se tam dostali z černejch her. A na té základní konfiguraci jak uvádím víše jsem stavěl ještě jedno PC a jede bez problémů-úplně ta samá sestava a bios jede na default. Nemusel jsem nastavovat jiné časování pamětí.
LeoV
KEOSAN (958)|18.10.2008 11:10
[QUOTE=LeoV;170981]S těma virama bych to asi neviděl tak černě protože Pc nebylo vůbec na netu,leda že by se tam dostali z černejch her. A na té základní konfiguraci jak uvádím víše jsem stavěl ještě jedno PC a jede bez problémů-úplně ta samá sestava a bios jede na default. Nemusel jsem nastavovat jiné časování pamětí.
LeoV[/QUOTE]

Z minulosti viem, ze zavirovanie zo starych archivnych diskiet byvalo bezne. Dnes to moze byt jedna zavirena klucenka, ktoru pouzije na cistom systeme... ;)

To, ze X PC funguje OK este nic neznamena. Mal som tiez X rovnakeho HW /napr. maticne dosky, ci cele PC/ a chovali sa odlisne. Niekedy vyrobcovia pouziju ine cipy, komponenty i ked to kupis ako ten isty diel /i BIOS to ma rovnaky/. Napr. na niektorych Gigabyte doskach so SIS748 cipetom sa mi stavalo, ze Kingston RAMky /uplne rovnaky model/ niekedy pri bootovani hodili BSOD, ale APACER, ci GoodRAM slapali OK. Ale tie RAMky v ziadnom teste nikdy nevyhlasili chybu, ale na rovnakej zostave inde napr. fungovali OK. Pritom zostavy boli KLONOVANE aj softverovo.

Tiez vyrobcovia RAMiek pouzivaju velmi casto pri rovnakych ramkach niekdy rozne cipy, co moze sposobovat nekompatibilitu. Najlepsie je preto osadzovat iba 1 velkokapacitny modul, alebo viac modulov, ale s presnym casovanim a overit si este aj ich cipy - eventualne najlepsie kupovat ich ako KITy.

Nastavovanie menej agresivnejsich parametrov RAMky, casto pomahalo. :thumb Napr. na jendom PC som videl, ze zamrzol aj v DOSe, ci BIOSe, ked zazvonil telefon zapojeny do modemu /a pritom to neprejaja ziadny SW, bola tam len el.mechanicka rozdvojka/. Stacilo nastavit menej agresivne casovanie RAM a uz to neurobilo. :)
LeoV (17)|18.10.2008 11:17
Díky za info,zase jsem o něco chytřejší. Zkusím nastavit ty paměti a dám vědět jak to dopadlo,jinak už nevím a asi mě s toho prokletého PC odvezou :o)
LeoV
KEOSAN (958)|18.10.2008 11:28
[QUOTE=LeoV;170987]Díky za info,zase jsem o něco chytřejší. Zkusím nastavit ty paměti a dám vědět jak to dopadlo,jinak už nevím a asi mě s toho prokletého PC odvezou :o)
LeoV[/QUOTE]

Dalsia vec. Niektory malware vie nakazit MBR sektor disku. Takze format HDD nemusi pomoct. Vtedy sa to da riesit prepisanim MBR sektoru novym kodom. Vie to urobit napr. Ranish Partition Manager - zmenou MBR na MBR s textovym boot manazerom, ulozenie a potom zmena na povodny STANDARD IPL /potom vsak bude treba cez windows instalacne CD obnovit asi bootovanie systemoveho HDD - FIXBOOT, FIXMBR.

Plus niektory malware /raritne, ale uz som pocul o par pripadoch/ vraj moze parazitovat aj infekciou BIOSu. Tam si nie som isty, ale mozno zaberie flashnutie BIOSu opat. Niektore BIOSy mozu byt chybne, takze by som vyskusal, ci by to robilo s terajsim, ci dat tam novsi, pripadne starsi BIOS. Ci sa vsak dany malware znici flashnutim BIOSu je otazne, ak by tam bol este nejaky priestor naviac co sa neprepisuje. To uz by asi mozno poriesil nejaky servis, ktory ma programator BIOSov /mozno/, alebo vymena cipu z inej, rovnakej dosky /ak nema clovek na vyber, tak prakticky vymenit dosku/.

Tiez nedavno som cital, ako niekomu blbol HDD, ktory mal v RAID poli. Pritom HDD nevykazoval ziadne chyby, len pri defragmentacii hodil obcas hlasku o I/O chybe. Vsetky utilitky vsak pri teste HDD ukazovali, ze je OK. Dany clovek, nebyt, ze mu vyhlasi pridavny radic nejaku chybicku a potencionalnom probleme, tak sa na to nepride. Cize vzhladom na to, kludne menit HDD, ale za iny tym ineho vyrobcu.

[SIZE="5"]DOPLNENIE[/SIZE]
Apropo, pozeram, ze ta original doska je Gigabyte.
tam su SKRYTE hodnoty pre podrobnejsie nastavenia cez lavy CTLR + F1 Pozrel by som casovanie RAMiek a nastavil vacsie hodnoty. Tiez over voltaz.

Treba sa pozriet na specifikaciu danej RAMky, kolko potrebuje voltaze a ak potrebuje viac, tak jej pridat. Osobne nemam rad ramky so zvysenou voltazou a pouzil by som standardne 1,8V RAMky.
Napr. tieto poslednou dobou kupuje, zatial bez zavaznejsich problemov AENEON
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

pripadne aj Patriot
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Kingstony byvaju tiez dobre, ale pozor napr. na tie HyperX, maju zvysenu voltaz. Nekupoval som Kingston prave kvoli tym problemom, co sa mi v minulosti stali /i ked je to dobra znacka/.
Z dalsich, ak by som vyberal, tak v minulosti GoodRAM bol OK. Apacer sa drzal istu dobu, ale ako zacali pouzivat OEM cipy vzdy rozne, tak som ich prestal brat. Z dalsich by mali byt slusne Samsung, Corsair atd. Vyberal by som ozaj len tie 1,8 voltove. Tie musia chodit vsade podla standardu.

Inak, co sa tyka problemov s elektrikou a nasledny problemy s PC - to je dalsia velmi casta pricina problemov. Stalo sa mi napr. volakedy, ze stacilo okolo pocitaca prejst a restartoval sa, ci zamrzol. Ked som dupol na zem 2 metre vedla, tak sa restartoval. Nakoniec bol vadny konktak v el. zasuvke, do ktorej bola napojena el. snura. Iskrilo to pri otrasoch /stare hlinikove oxidovane droty/... Niekedy, ked su taketo problemy, tak idealne je, ak si natiahnu z rozvadzaca novy kabel a na konci si urobia predlzovacku /miesto prerabky vsetkeho/ a kabel potiahnu napr. pod kobercom, za skrinkami atd.

Tiez obcas pomoze - ale to sa problem iba presunie, ale tiez je to riesenie - dat tam LINE INTERACTIVE UPSku /byvaju oznacovane aj ako AVR - automatic voltage regulation/. Avsak nie OFFLINE UPSky, tie nepomozu. Napr. dobre rady su APC Smart, APC Back RS /ale iba RS rada je L.I./, pripadne Belkin boli s AVR obvodom, ci MGE UPSky s AVR, ci Trust s AVR. Tieto mam vyskusane, niektore ine /hlavne lacne znacky/ znacky podla toho co som cital, mavali problemy
LeoV (17)|18.10.2008 11:54
No tak to je mazec,to může být prakticky čímkoli :o) tak to mě ještě nejspíš čeká běh na dlouhou trať,když říkáš že i vadný kontakt v zásuvce je velký problém.
LeoV
KEOSAN (958)|18.10.2008 12:00
Ano, moze to byt vselico, ak si uz skusal napr. ovladace grafiky atd. Tieto sporadicky chyby sa hladaju najhorsie... :(

Neprijemnym problemom moze byt aj prevadzka v nevhodnom prostredi.
Ak pominiem casto sa vyskytujuce problemy s elektrikou , tak dalsim problemom byva
- vlhkost /napr. v kuchyni, kde sa vari je para/,
- prach /ten dokaze zblbnut pocitac, pokial sa dostane na to "spravne" miesto. Pripadne kombinacia vlhkosti a prachu...
- tiez aj nevhodne umiestnenie, ktore suvisi s chladenim.
- od vyroby zle doliehajuci chladic na CPU,
- niektora termovodiva pasta, ktora vyschne po urcitej dobe a dochadza k lokalnemu prehrievanie CPU,
- vydute nekvalitne kondiky na doske, ci v zdroji,
- na HDD napr. zle vplyva prudka zmena teploty. Niektori ludia maju radiator pri PC, alebo pekne vykurenu izbu a napr. cez noc, ci vikend nechaju vypnut kurenie, alebo v zime otvoria okno a studeny vzduch z vonku sa vali na PC. Taketo striedanie teplot vie nepriaznivo vplyvat na PC. Okrem kondenzacie sa zemny teploty podpisuju na HDD /roztahovanie, stahovanie materialu/.


Povedzme, niekto si to oprie o horuci radiator. Iny to da do pisacieho stola, kde to je nalepene za zadnej stene a prakticky tam nema studeny vzduch ako cirkulovat. Alebo v letnych mesiacoch, keby to mal niekto na pisacom stole a priamo mu na to prazi slnko. Ci uzavrete PC v nejakej drevenej skrinke/pisacom stole/, aby to "nespatilo"....

Tiez niektore nahodne problemy, ktore som zazil v poslednej dobe:
- nestabilita PC sposobena nejaky kontaktom, studenym spojom, ktory sa zacal prejavovat napr. ked v tesnej blizkosti asfaltovali cestu /chodili tam nakladiaky, valce/. Bolo citit otrasy. Tu sa da ciastocnne pomoct napr. odizolovanim zostavy - napr. karimatka na spodku noziciek, odpruzene srobiky atd.

- ci problemy so stabilitou PC, kde som vyskusal vsetko, ale zabudol som na sietovku. A tu poskodilo, ale tak pekne, ze normalne nainstalovana fungovala v systeme /integrovana sietovka/, ale po pripojeni ethernetove kabla /RJ45 koncovky/ do nejakeho switchu na druhej strane - nastal zrazu zamrz. Cestari nieco v blizkosti prerabali a nieco sa naindukovalo do ethernetovej kabelaze - UTP CAT5E kabla, ktory si uzivatel po dlzke cca 3-4m natiahol SUBEZNE so silovymi el. rozvodmi. Tak si to odniesla sietovka, ktora potom sposobovala nahodne zamrzy PC, pokial bola zapnuta oproti nejakemu zariadenu, tak dochadzalo k skratu. Hned po najdeni, ze je to sietovka, som informoval uzivatela, ze ten kabel sa musi natiahnut inokadial /napr. poza skrinky, kadial neviedla elektrika/.

Na zaklade toho by som si vedel predstavit, ze napr. nejaky odpaleny port na switchi, routeri do ktoreho je pripojene PC, by tiez mohol sposobovat problemy so stabilitou.

[SIZE="5"]Ak zistit nakoniec cim to bolo, tak daj prosim vediet.[/SIZE]
Deee-aN (3834)|18.10.2008 12:38
Tohle jsem našel:

peterdiva
08-29-2008, 02:11 PM

Don't install the ASUS enhanced video drivers. Only install the drivers supplied by Nvidia.

pinocchio
08-29-2008, 02:32 PM

hi, thanks for replying
I only used the drivers downloaded from nvidia web site.. are those the ones you were referring to?


peterdiva
08-29-2008, 03:54 PM

Yes. You'll also have to make sure that the ASUS stuff has gone. See post #10 in the following thread for a screenshot of the Device Manager with the ASUS enhanced drivers installed. Check to see if yours is the same.

http://www.techsupportforum.com/microsoft-support/windows-xp-support/284513-windows-recovering-serious-error.html#post1672202


pinocchio
08-29-2008, 09:23 PM

Hi,
i just did as you suggested peterdiva, and it worked!
that bsod problem has finally been fixed!
I just uninstalled and disabled the "Enhanced Display Driver Helper Service" from device manager and I had no more blue screens....
thank you very very much :-))

matt
LeoV (17)|18.10.2008 12:52
Super,nejsem dost dobrej angličtinář,ale jestli jsem to dobře pochopil,tak zde varují před ovladači od asusu a doporučují stahovat ovladače GK přímo od nVidie? Tak to schválně vyzkouším a rozhodně jsem zvědav na vysledek,dám vědět.
LeoV
KEOSAN (958)|18.10.2008 13:19
[QUOTE=LeoV;171014]Super,nejsem dost dobrej angličtinář,ale jestli jsem to dobře pochopil,tak zde varují před ovladači od asusu a doporučují stahovat ovladače GK přímo od nVidie? Tak to schválně vyzkouším a rozhodně jsem zvědav na vysledek,dám vědět.
LeoV[/QUOTE]

:o To Ti uz odporucal v tretom prispevku disruptor... Predpokladal som, ze si to uz skusal. Pozor na pozostatky ovladacov, niekedy je dobre pouzit nejaky remover na ovladace napr. [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Prepokladal som, ze tie od Nvidie si skusal. Niekedy sa "postasti", ze si vyrobca modifikuje trochu ovladace, alebo da na CD nejaku nestabilnu verziu. Tak to istia ovladace od vyrobcu. V pripade starsich grafik, ak nepomozu najnovsie ovladace, tak zvolit nejake starsie.

[QUOTE]Na engl. forech pripisuji tento problem Asusackym ovladacum ke grafice. Doporucuji odinstalaci a preinstalovat original nVidiackyma. Tedy pokud mas nVidia grafiku od Asuse coz nikde nepises na cem to bylo zkouseno.[/QUOTE]
LeoV (17)|19.10.2008 13:25
Zdravím,přátelé jedniček a nul. Chtěl bych Vám poděkovat za vyčerpávající příspěvky,které vedli k tomu,že se mi bluescreen zatím neoběvil. Doufá že to nezakřknu a už Tu modrou ani neuvidím :o) Pustil jsem se podle Vašich rad do reinstalu grafických driverů a pořád to bylo španě,až po odstranění zbytků ovladačů za pomoci prográmku Total Uninstall4 a následná instalace driverů digitálně podepsaných a stažeých přímo od nVidie a to konkrétně 178.24 WHQL eng to problém doufám konečně vyřešilo. Taková zdánlivě banální věc a jak dokáže člověku znepříjemnit život. Takže ještě jednou dík za Váš čas.
LeoV
LeoV (17)|24.10.2008 08:51
Zdravím,lidi. Tak je tu zovu,dostal se mi pod ruce další počítač podobné konfigurace jako ten již zmiňovaný,problémový. Ta samá chyba a kupodivu je tam ta stejná GK (GF8600GT silent 512MB) a samozřejmě ovladače nainstalované z CD od Asusu. Zkusil jsem postup stejný jako v předchozím případě,ale bez výsledku,tak mě asi nezbude nic než přeinstalovat system. LeoV.