Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MultiBoot XP + Linux + W2008

schmela (4)|12.11.2008 17:10
Zdravím, je zde hodně témat o dualbootu, ale můj problém je takovýto:
Mám možnost legálně si zkusit Windows2008 Server Standart, ale mám k tomu pár otázek...

Disk mám rozdělen takto:

1. Primary |100 MB| Boot partion - pouze GRUB + Memtest
2. Primary |10 GB| Windows XP - NTFS
3. Primary |120 GB| Data 1 - NTFS
4. Extended
5. |9 GB| - Linux /home/ - ReiserFS
6. |20 GB| - Linux /root/ - ReiserFS
7. |2 GB| - Linux SWAP
8. |80 GB| - Data 2 - NTFS

a chtěl bych to udělat takto:

- zmenšit oddíl "Data 2" o 30GB
- na volné místo vytvořit NTFS oddíl
- zazálohovat MBR
- na nový NTFS oddíl nainstalovat Windows2008 (počítám, že to bude stejné jako u Vist)
- nahrát zpět zazálohovaný MBR a jako bootloader užívat GRUB

Ale to co nevím je, zda lze Windows nainstalovat do extended partion, jestli nemusí být na primary a taky, zda si nepotřebují něco zapsat do MBR?? (a jestli to jde, nebude to dělat problémy??)

Díky
xmarek (1676)|12.11.2008 18:26
Tady jsem našel nějaké experimentovaní na toto téma: http://zmsoft.cz/clanky/vice_os.html
Dojigiri (1629)|13.11.2008 13:53
V tom odkazovaném článku jde myslím hlavně o to, nainstalovat celý Windows včetně boot loaderu do logickýho oddílu v extended partition (což mimochodem lze, viz níže), což ale IMHO v tomhle konkrétním případě není potřeba - protože stačí aby se ponechal loader v primární partition a jenom samotný soubory nově instalovaných Windows nakopíroval do logický partition, což by snad mohlo jít (pokud to instalátor Windows umožní, nemám vyzkoušený, ale jít by to mohlo - v odkazovaném článku je to zmíněno jako případ 3. takže by to i jít mělo).

Nová instalace Windows samozřejmě změní MBR, takže pak bude nutný obnovit MBR pro Linux. Loader těch nových Windows ale samozřejmě nebude na tý logický partition, ale na primární partition původních Windowsů (původní ntldr se patrně přepíše novým). Možná bude před instalací potřeba nastavit partition původních Windows jako aktivní (aby instalátor věděl, kam si nahrát boot loader a šlo z ní bootovat po nahrazení MBR - ale možný že si to dokáže nastavit sám).


Jinak bootovat Windows (např. XP) z logickýho oddílu lze, konkrétně se mi to samotnýmu dařilo, akorát se to musí udělat oklikou (lze bootovat, ale nelze nainstalovat, tj. nutno mít jednotku logickou hned za primárníma, tu převést v PQmagic na primární, aktivovat, nainstalovat do ní Windows, převést zpátky na logickou [první převod z logický na primární by teoreticky nebyl nutnej, ale problémem je, že pokud by byla jednotka vyrobéná rovnou jako primární, a pak převáděná na logickou, nebude před ní místo na Extended record, kterej zabírá jeden sektor před partition, takže by bylo nutný celou partition posunout, aby se tam ten sektor vešel; pokud se partition nejdřív vyrobí jako logická a převede na primární, volný místo před ní zůstane a po nainstalování Windows lze velmi snadno převést zpět na logickou bez zásahu do samotný partition]). Ovšem bootovat potom z tý logický partition nejde normálním způsobem, ale musí to udělat boot manager (např. XOSL to umí, což mám vyzkoušeno). Dost jsem si s tim jeden čas hrál, měl jsem v logických partitions nainstalovaných několik různých verzí Windowsů.