Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Drnčící LIAN LI

tucny (15)|10.12.2008 11:36
Zdravím,
mám takový nepříjemný problém se skříní LIAN LI PC-V1000A Plus II. Drnčí, hlasitě, nepříjemně. Vím, že je to nějaký přenos vibrací od harddisků, ale nenapadá mě, co s tím. Dokud jsem měl jen jeden disk, bylo vše OK. Pak jsem přidal tři další, takže nyní mám v předním oddělení 2 a v zadním 2. (Pro nezasvěcené: skříň má oddělenou část pro disky + zdroj, ve které jsou za sebou jedno oddělení na tři disky v přední části skříně, uprostřed druhé oddělení na tři disky a v zadní části oddělení na zdroj. K tomu všemu je vepředu jeden velký větrák.) Zatím jsem vypozoroval jen to, že pokud sundám jednu bočnici, drnčení ustane nebo se objevuje jen trochu. Když je skříň zavřená, drnčí skoro pořád, byť s občasnými přestávkami a změnami hluku.

Skříň leží na korkové, tedy celkem měkké, podlaze. Na kolečkách nemám nasazené gumové kroužky.

Zajímalo by mě, jestli se někdo setkal s podobným problémem u téhle či jiné LIAN LIácké skříně s podobnou konstrukcí. Nevím, zda je to vada toho konkrétního kusu nebo nějaká obecná nepříjemná vlastnost. Sice pomáhá, když si na skříň odložím nohu B-), ale to přeci jen není systémové řešení…

Předem díky zkušenosti, rady, postřehy,
Ondřej
johny__g (6387)|10.12.2008 12:15
Nevím co čekáš za rady, ale evidentně jsou zdrojem vibrací disky. Bohužel, když nevíme jaký je systém jejich uchycení, težko něco radit. Řešením by mohly být odhlučňovací boxy nebo aspoň nějaké pružné uchycení disků. Bočnici drží nějaké šrouby? Máš je dotažené? Na co vlastně máš 4 disky, nebylo by lepší je prodat a pořídit 1 - 2 nové, větší, tiché?
Deee-aN (3834)|10.12.2008 12:34
Vypadá to takhle? (tohle je V1010) Mají tam nějaké antivibrační uchycení. Ty taky? Ty šachty jsou asi přesně 3,5", viď? Možná by se to dalo řešit (pokud se to tam vejde:notsure) zavěšením na gumy a nebo bych aspoň dva dal na gumy do 5,25" šachty.
BTW, co je to za disky?
v1010f2.jpg v2010u2.jpg
tucny (15)|10.12.2008 12:55
[QUOTE=johny__g;193065]Nevím co čekáš za rady, ale evidentně jsou zdrojem vibrací disky. Bohužel, když nevíme jaký je systém jejich uchycení, težko něco radit. Řešením by mohly být odhlučňovací boxy nebo aspoň nějaké pružné uchycení disků. Bočnici drží nějaké šrouby? Máš je dotažené? Na co vlastně máš 4 disky, nebylo by lepší je prodat a pořídit 1 - 2 nové, větší, tiché?[/QUOTE]

Nebylo by lepší je prodat, protože jsou právě nové, velké a tiché ;-) 1x boot disk 750 GB WD RE2, 3x 400 GB WD RE3 v RAID 5 na 3ware řadiči. Pravda, ten boot disk je o fous starší, pole jsem pořizoval asi po půl roce, ale to nehraje roli.
tucny (15)|10.12.2008 12:58
[QUOTE=deeean;193067]Vypadá to takhle? (tohle je V1010) Mají tam nějaké antivibrační uchycení. Ty taky? Ty šachty jsou asi přesně 3,5", viď? Možná by se to dalo řešit (pokud se to tam vejde:notsure) zavěšením na gumy a nebo bych aspoň dva dal na gumy do 5,25" šachty.
BTW, co je to za disky?[/QUOTE]

Podobný systém. Do disků se našroubujou šroubky s širokou plochou hlavou a celý se to pak nasune do plastových kolejnic. Problém právě je, že šachty jsou přesně 3.5" na tento systém.

Obrázek šachet zde: http://lian-li.com/v2/tw/product/upload/image/V1000/V1000a02.jpg

Disky: 1x 750 GB WD RE2, 3x 400 GB WD RE3 v RAID 5 poli.
mstejska (2912)|10.12.2008 13:09
Poves ty disky do 5.25" sachet na gumy. Priklady jak to udelat najdes tady na foru. Tohle je asi to nejlepsi reseni. Dost lidi odtud to tak ma, tj je to vyzkouseno, jako technika, ktera funguje
johny__g (6387)|10.12.2008 13:10
A uchycení té bočnice? Není volná? To uchycení disků bohužel nedovolí použít nějaké jednoduché odhlučnění. Možnost by byla je dát do 5,25" pozic na pružné úchyty, něco jako je [odkaz, pro zobrazení se přihlaste].

Edit: nebo ty gumy jak píše kolega výše, je to skoro zadarmo, pokud se disky nepřehřívají tak to stačí. Jen bych doporučil nějaké silnější, co chvíli vydrží. A občas zkontrolovat, časem můžou praskat.
Deee-aN (3834)|10.12.2008 13:28
[quote=mstejska;193073]Poves ty disky do 5.25" sachet na gumy. Priklady jak to udelat najdes tady na foru. Tohle je asi to nejlepsi reseni. Dost lidi odtud to tak ma, tj je to vyzkouseno, jako technika, ktera funguje[/quote]
Ano, moje řešení na fotce. IMHO, pokud ten jeden předtím nedrnčel, nechal bych ho na jeho místě a zbytek na gumy.
P1070460w.jpg
Logout (4018)|10.12.2008 13:48
Mam to v podstatě podobně jako deeean - kolik je tam těch e? :-) - jen o něco lajdáctějč a na obyč gumě od kalhot a slouží to už několik let bez problémů.
mstejska (2912)|10.12.2008 14:01
[QUOTE=Logout;193082]Mam to v podstatě podobně jako deeean - kolik je tam těch e? :-) - jen o něco lajdáctějč a na obyč gumě od kalhot a slouží to už několik let bez problémů.[/QUOTE]

Jo, guma z teplaku je lepsi, ta se aspon hure poskodi ostrymi hranami disku.
Aigor (201)|10.12.2008 14:40
To si mě moc nepotěšil - zrovna uvažuju o LianLi kvůli narůstajícímu počtu disků, ale právě jsem měl obavy o hlučnost. Vypláznout tolik peněz a skříň a pak to pajcovat gumou z tepláků mi nepřijde jako úplně košér.

Tu skříň jsem na vlastní oči neviděl, ale napadá mě co zkusit celý ten koš odšroubovat ode dna a položit na pěnovou podložku, aby se zabránilo přenosu vibrací do skříně. Zároveň s tím nepřijdeš o pohodlnou manipulaci s disky a ofuk bude taky původní.
mstejska (2912)|10.12.2008 14:44
[QUOTE=Aigor;193091]To si mě moc nepotěšil - zrovna uvažuju o LianLi kvůli narůstajícímu počtu disků, ale právě jsem měl obavy o hlučnost. Vypláznout tolik peněz a skříň a pak to pajcovat gumou z tepláků mi nepřijde jako úplně košér.

Tu skříň jsem na vlastní oči neviděl, ale napadá mě co zkusit celý ten koš odšroubovat ode dna a položit na pěnovou podložku, aby se zabránilo přenosu vibrací do skříně. Zároveň s tím nepřijdeš o pohodlnou manipulaci s disky a ofuk bude taky původní.[/QUOTE]

Tohle jsem zkousel taky. Sice ne u Lian Li, ale poveseny disk se mi "zda" lepsi reseni.
Aigor (201)|10.12.2008 15:05
[QUOTE=mstejska;193094]poveseny disk se mi "zda" lepsi reseni.[/QUOTE]

Určitě to bude účinější, ale ne vždy je to proveditelné. Neumím si představit server s 6-8 disky na gumách, navíc se zajištěním ofuku...
johny__g (6387)|10.12.2008 15:07
[QUOTE=Aigor;193091]
Tu skříň jsem na vlastní oči neviděl, ale napadá mě co zkusit celý ten koš odšroubovat ode dna a položit na pěnovou podložku, aby se zabránilo přenosu vibrací do skříně. Zároveň s tím nepřijdeš o pohodlnou manipulaci s disky a ofuk bude taky původní.[/QUOTE]

Jestli dobře vidím, tak ten koš zvednout nejde, je napasovaný hned pod 5,25" šachty. Navíc jestli je přinýtovaný, musel by to odvrtat (otázka pár minut, ale dělat to v osazené skříni není moc dobré).

Edit:
[QUOTE=Aigor;193102]Určitě to bude účinější, ale ne vždy je to proveditelné. Neumím si představit server s 6-8 disky na gumách, navíc se zajištěním ofuku...[/QUOTE]

Jestě jsem neviděl server, kde vadí hluk. Myslím opravdový server, ne "server".
Aigor (201)|10.12.2008 16:29
[QUOTE=johny__g;193104]Jestli dobře vidím, tak ten koš zvednout nejde, je napasovaný hned pod 5,25" šachty. Navíc jestli je přinýtovaný, musel by to odvrtat (otázka pár minut, ale dělat to v osazené skříni není moc dobré).[/QUOTE]
Pořád mi to přijde jednodušší než čarovat se zavěšením na gumy. I když to záleží na úhlu pohledu...

[QUOTE=johny__g;193104]Jestě jsem neviděl server, kde vadí hluk. Myslím opravdový server, ne "server"[/QUOTE]
OT: Server je hlavně funkce, nikoliv obecné označení drahé zaprášené a hučící bedny :D S cenami dnešních komponent není nic neobvyklého mít doma vlastní server a v tom případě mi hluk vadí.
EditorPO (2819)|10.12.2008 18:16
A je to drncanie urcite sposobovane diskami? Pisal si v prvom poste, ze "drnčí skoro pořád, byť s občasnými přestávkami a změnami hluku" a taktiez "pokud sundám jednu bočnici, drnčení ustane nebo se objevuje jen trochu". Moze to byt sposobene nielen diskami, ale aj ventilatormi. Bud v zdroji alebo pridavnymi. To ze sa to zacalo prejavovat az po pridani dalsich diskov, moze byt tym, ze disky ti trochu napruzili plechy. Plechy su teraz inak ako povodne boli.
Skus dotykom zistit, ze ktora cast case najviac vybruje. Najdi zdroj toho zvuku.
tucny (15)|11.12.2008 13:49
[QUOTE=EditorPO;193176]A je to drncanie urcite sposobovane diskami? Pisal si v prvom poste, ze "drnčí skoro pořád, byť s občasnými přestávkami a změnami hluku" a taktiez "pokud sundám jednu bočnici, drnčení ustane nebo se objevuje jen trochu". Moze to byt sposobene nielen diskami, ale aj ventilatormi. Bud v zdroji alebo pridavnymi. To ze sa to zacalo prejavovat az po pridani dalsich diskov, moze byt tym, ze disky ti trochu napruzili plechy. Plechy su teraz inak ako povodne boli.
Skus dotykom zistit, ze ktora cast case najviac vybruje. Najdi zdroj toho zvuku.[/QUOTE]

Jak jsem psal, drnčí od té doby, co mám čtyři disky a ne jen jeden. Navíc když je stroj idle a RAID řadič disky vypne, je dočasně po problému. Původce jsou tedy disky, kam až se ale vibrace šíří a co fakticky drnčí, to se mi zatím odhalit nepodařilo. Že by drnčela ta bočnice se mi nezdá, protože mírné drnčení lze občas pozorovat i bez ní a navíc je docela solidně uchycená.
tucny (15)|11.12.2008 13:55
[QUOTE=johny__g;193104]Jestli dobře vidím, tak ten koš zvednout nejde, je napasovaný hned pod 5,25" šachty. Navíc jestli je přinýtovaný, musel by to odvrtat (otázka pár minut, ale dělat to v osazené skříni není moc dobré).[/QUOTE]

Zvednout vskutku nejde. Není to ani celý koš, jsou to vlastně jen bočnice zespodu přidělaný ke dnu casu a nahoře k přepážce, která odděluje horní a dolní část casu. Nejsou ale přinýtovaný, jen přišroubovaný, tak si říkám, že by možná stálo za pokus vecpat mezi plechy aspoň nějaký gumový kroužky.

[QUOTE=johny__g;193104]Jestě jsem neviděl server, kde vadí hluk. Myslím opravdový server, ne "server".[/QUOTE]

Být to server, hluk by mi nevadil (přílišné vibrace ano), ale tohle je jen trochu lepší workstation, aby mi na ní mohlo běžet několik W2K3 virtuálů pro vývoj, takže ježto ji mám pod stolem, hluk mi vcelku vadí. Vyměňoval jsem kvůli tomu i defaulní větráky za tišší Scythe S-FLEX.
tucny (15)|11.12.2008 13:57
[QUOTE=Aigor;193091]To si mě moc nepotěšil - zrovna uvažuju o LianLi kvůli narůstajícímu počtu disků, ale právě jsem měl obavy o hlučnost. Vypláznout tolik peněz a skříň a pak to pajcovat gumou z tepláků mi nepřijde jako úplně košér.[/QUOTE]

Skříň sama o sobě je výborná, jen teď pořešit to drnčení :-/
johny__g (6387)|11.12.2008 14:32
[QUOTE=tucny;193466]Zvednout vskutku nejde. Není to ani celý koš, jsou to vlastně jen bočnice zespodu přidělaný ke dnu casu a nahoře k přepážce, která odděluje horní a dolní část casu. Nejsou ale přinýtovaný, jen přišroubovaný, tak si říkám, že by možná stálo za pokus vecpat mezi plechy aspoň nějaký gumový kroužky. [/QUOTE]

Možná to pomůže, ale nejen mezi plechy, je potřeba podložit i hlavičky šroubů, aby nikde nebyl dotek kov na kov. A šrouby nedotahovat úplně na fest.
Když na ty disky položíš za chodu ruku, cítíš nějaké vibrace? Přijde mi to nějaké divné, že by relativně nové disky tolik vibrovaly. Navíc v plastových kolejničkách ...
ICEBOSS (3435)|12.12.2008 19:30
ale jo, stava se to. obvykle je ten zvuk jakoby takova vlna... roste a pak tichne. delaji to disky klidne i v plastovych kolejnicich (treba chieftecy LBX, LCX na to trpi uplne strasne).

Muze to delat i 1 disk. zkus je postupne odpojovat, jestli to nedela jenom jeden. reseni nemam, snad povesit disky na gumy nebo do silentmaxxu.