Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Eurocase 350 W - náhrada za vadný tranzistor

Franta Vokurka (2)|22.12.2008 17:12
Dobry den,

dostal se ke mne 350 W zdroj Eurocase, kteremu explodoval jeden z trojice tranzistoru, ktere jsou na spolecnem chladici za 470 uF elektrolyty. Bohuzel to byl zrovna ten neparovy tranzistor a ma pouzdro vejpul, tzn. lze z nej precist jen cast popisku:


Nevite, prosim, co je to za typ, prip. cim se da nahradit? Tranzistor byl umisten zcela vpravo(zbyla po nem jeste podlozka), viz obrazek (elektrolyty jsou odletovane):


Jeste mi vrta hlavou pricina a dusledky exploze. Je mozne, ze tranzistor odesel kvuli jine zavade ve zdroji? A je pravdepodobne, ze si vzal do kremikoveho nebe nejakou soucastku s sebou? Nemam ambice ten zdroj vrazet zpet do PC, jen potrebuju levny (tenhle byl zadarmo) zdroj na 10 A, 12V a max. 5A pri 5V.

Dekuji vsem za jakoukoliv pomoc.
tr1.jpg tr2.jpg
Martin Šejnoha (255)|23.12.2008 00:46
Tranzistor neodešel jen tak pronic zanic a určitě toho vzal sebou víc. Je to tanzistor +5VSb pomocného zdroje.... záleží na konkrétním provedení... v některých zdrojích jsou bipoláry, někde mosfety....
Franta Vokurka (2)|23.12.2008 11:40
Diky za odpoved. Podle tohoto schematu http://www.smpspowersupply.com/ATX_power_supply_schematic.pdf to vypada na N-kovej MOSFET 2N60B, pruraz pri UDS=600V . Pokud prijmeme, ze zapojeni priblizne odpovida vyse uvedenemu schematu, tak co by ten tranzistor mohlo odpravit? Napada me jenom vyschlej C32, pripadne nevodiva dioda D21. Destrukce ze strany gatu se mi zda nepravdepodobna, protoze pri tom by se ten tranzistor takhle nerozpadnul, ne? Navic by tam vzhledem k velkym odporum pri prurazu neprotekl ani moc velkej proud. Nebo se mylim? A kdyz prijmeme hypotezu, ze byl pruraz mezi drainem a sourcem, tak co by mohl odpravit? Z napajeni ma v ceste jenom to trafo a malinkej odpor, ty by to snad nemuselo zabit... Kdyby to odneslo vinuti, bylo by to v haji... :-(