Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ati X1950Pro podtaktovanie

Darktin (26)|29.12.2008 05:14
Ahoj, nehram hry a preto som sa rozhodol podtaktovat moju kartu aby tolko nezrala a nehriala. Rozhodol som sa prerobit cely bios tak som si stiahol RaBit a AtiWinFlash a vsetko facha....Ale co sa chcem opytat tak ze nechapem co znamenaju v Rabite : Cas Latency ( teoreticky o tom nieco viem ale neviem ako to mam nastavit ), Ras to Cas read(write) , Row precharge time, Row activate to row activate cmd time, read to Write turnout time, Memory refresh rate, Refresh row cycle time....

Takisto neviem ci ked znizim napatie ci je to dobre riesenie, lebo som si kupil Accelero chladic pasiv aby mi nic nehucalo a problem je v tom ze pasiv na tie rezistory pri napajani moc nedrzi tak som ho dal prec a teraz sa tie odpory trochu zahrievaju...by som rad teda nieco znizil aby sa tolko nehriali zbytocne.
johny__g (6387)|29.12.2008 09:38
Samotné snížení taktů moc spotřebě nepomůže, je potřeba zároveň snížit i napětí (hlavně jádra). O kolik ho snížit musíš vyzkoušet. Nevím co máš za kartu, tak neporadím konkrétně, ale s napětím i frekvencí umí hýbat ATi Tray Tool (pokud to karta dovolí). Až zjistíš bezpečné hodnoty, můžeš je flashnout do BIOSu.
Ty latence pamětí - nechal bych je jak jsou, sice můžeš nastavit konzervativnější hodnoty (vyšší čísla) ale nikdo ti nezaručí že to bude fungovat správně.
Pasiv na napájecích regulátorech (rezistory to myslím nejsou) být MUSÍ, jinak to nemusí vydržet. Možná ve 2D ano, ale ve 3D ne. Zase nepíšeš jakou verzi karty máš a který ten pasiv jsi použil, tak víc neporadím. Asi jsi to špatně odmastil, protože co mám zkušenost, když se to udělá pořádně tak pasivy drží.
A na závěr - já osobně bych se na to vykašlal, kartu prodal a za ty peníze koupil novou, když chceš něco málo žravého. Zabiješ akorát spoustu času a stejně tu spotřebu nedostaneš tak nízko, jako s novou low-end kartou, nehledě na investici za jiný chladič.
Estez (176)|29.12.2008 09:48
[QUOTE=johny__g;199980]
A na závěr - já osobně bych se na to vykašlal, kartu prodal a za ty peníze koupil novou, když chceš něco málo žravého. Zabiješ akorát spoustu času a stejně tu spotřebu nedostaneš tak nízko, jako s novou low-end kartou, nehledě na investici za jiný chladič.[/QUOTE]

plně souhlasím s johnym, při troše šteští se dá tato karta prodat i kolem 750kč (možná i více když to prodáš i s Acceleratem) a za to pak poridit méně žravou grafiku, anebo malinko dotlačit a koupit základní desku s integrovanou grafikou.
Darktin (26)|29.12.2008 10:41
johny__g: Typ karty mas v nazve temy :D X1950Pro .... diki za par rad....a co sa tyka toho odmastenia...ono aj v navode na accelero pisali ze ten jeden pasiv nema podporu pre x1950pro a ze instalacia ma byt taka ze to tam treba pevne pritlacit a dufat ze to nespadne....lenze ono to moc nedrzalo. Inak aby sme sa rozumeli mam na mysli tie malicke smd rezistory, a sa mi zda ze original chladic ich tiez vobec nechladil.

Ale kazdopadne pohram sa s tym napatim zistil som ze minimalne hodnoty pre jadro je 121 asi Hz, a pre Memory 74hz...to je hodne velke podtaktovanie. Mera mi to 30 stupnov :)

No a neviem zase s kartou som spokojny a nechcel by som ziadny upgrade...