Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s PC (HW/SW): Nízké freqence

Neregistrovaný (0)|9.1.2009 18:03
Jméno tazatele: Radek

Znění dotazu:
Provedl jsem výměnu archaického Celeroffu 600mhz (konečně!) za nové (relativně) pc,ale neustále narážím na problémy s freqencemi, konkrétně pamětí - mohu-li věřit amd overdrivu, fungují na 400Mhz, a gpu(jádro) grafiky, které ignoruje jakékoli nastavení v catalystech 8.12 a tvrdohlavě ukazuje nechutných 500Mhz.Snad by pomohl upgrade biosu,ale nevím,jestli poté není nutná reinstalace os,driverů,softwaru+záloha dat apod.,což bych nerad (zase) podstupoval.
Aby toho nebylo málo, při rozjezdu na mě vyskočí hláška No array is defined - může to způsobovat např.pomalejší komunikaci mezi hdd? Rychlost přenosu dat ze saty na ide(120gb disk) bych nepřál ani nejhoršímu nepříteli. S angličtinou problémy nemám, spíše s terminologií a všudypřítomnými zkratkami...Dále ve win xp vždy objevím obligátní nalezení nového hw - řadič sběrnice sm(minoritní problém) a na základovce i při vypnutém pc svítí oranžová dioda ozn. jako led1..
Snad abyste založili další fórum jen pro mě:)
Každopádně předem díky za případnou pomoc, snad časem rozšířím řady nerdů(odhadem tak v příštím životě, když se bude dařit)

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Seasonic SS-500ET-T3 500W
MSI K9A2 Platinum
AMD Athlon 64 X2 7750+ 2.7GHz BOX
Kingston HyperX 4GB (kit 4x 1GB) 1066MHz
Samsung SpinPoint F1 3.5" 640GB HD642JJ
PowerColor HD 4870 PCS+ 512MD5-PPH 512MB DDR5
mstejska (2912)|9.1.2009 18:06
Veril bych ze 500Mhz u HD4870 ukazuje. A je to v poradku, to je frekvence ve 2D. Kdyz js AMD overdirve nebo GPUz minimalizujes a pustis nejakou hru tak pak uvidis ze ti frekvence v prubehu hry vyskoci nahoru.
EDIT:
Mas vsechny drivery od desky nainstalovany? Ty problem s diskem a vyskakovani nalezeneho noveho hardware tomu docelan nasvedcuje. Podivej se do spravce hardware, jestli tam nemas komponenty s otazniky. Ty by delaly problemy
odb (505)|10.1.2009 13:48
[QUOTE=Neregistrovaný;204508] Jméno tazatele: Radek

Znění dotazu:
Provedl jsem výměnu archaického Celeroffu 600mhz (konečně!) za nové (relativně) pc,ale neustále narážím na problémy s freqencemi, konkrétně pamětí - mohu-li věřit amd overdrivu, fungují na 400Mhz, a gpu(jádro) grafiky, které ignoruje jakékoli nastavení v catalystech 8.12 a tvrdohlavě ukazuje nechutných 500Mhz.Snad by pomohl upgrade biosu,ale nevím,jestli poté není nutná reinstalace os,driverů,softwaru+záloha dat apod.,což bych nerad (zase) podstupoval.
Aby toho nebylo málo, při rozjezdu na mě vyskočí hláška No array is defined - může to způsobovat např.pomalejší komunikaci mezi hdd? Rychlost přenosu dat ze saty na ide(120gb disk) bych nepřál ani nejhoršímu nepříteli. S angličtinou problémy nemám, spíše s terminologií a všudypřítomnými zkratkami...Dále ve win xp vždy objevím obligátní nalezení nového hw - řadič sběrnice sm(minoritní problém) a na základovce i při vypnutém pc svítí oranžová dioda ozn. jako led1..
Snad abyste založili další fórum jen pro mě:)
Každopádně předem díky za případnou pomoc, snad časem rozšířím řady nerdů(odhadem tak v příštím životě, když se bude dařit)

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Seasonic SS-500ET-T3 500W
MSI K9A2 Platinum
AMD Athlon 64 X2 7750+ 2.7GHz BOX
Kingston HyperX 4GB (kit 4x 1GB) 1066MHz
Samsung SpinPoint F1 3.5" 640GB HD642JJ
PowerColor HD 4870 PCS+ 512MD5-PPH 512MB DDR5[/QUOTE]

No array is defined - znamená, ze mas v BIOSe nastavene pri SATA portoch RAID mod. Odporučam zmenit na AHCI alebo IDE. Tiez zakazat pridavny radic PROMISE (BIOS -> extra RAID controller-disable.) Upgrade BIOSu odporúčam, po upgade nieje nutné preinštalovať OS ani nič iné.
Tá frekvencia pamätí je u gafickej karty alebo u RAM? Ak je to RAM tak je všetko OK, je to realna frek., efektivna je 800 MHz. Ak chces aby ti fungovala na 1066 MHz musis tuto frekvenciu nastavit v BIOSe (ak to BIOS dovoli). Ak je to u GK predpokladam, že všetko je OK, DDR5 maju realnu 4x frek. nizsiu (popripade je to efektivna hodnota a v 2D režime pracuje na nižšej frekvencii z dôvodu šetrenia.)

Tu frekvenciu jadra GK vysvetlil mstejska.

To pomale kopirovanie na disk a najdenie noveho zariadenia signalizuje nenainstalované alebo zle nainštalované ovladače ku MB (popripade upgraduj na najnovsie ovladace zo stranky vyrobcu, niekedy sa stáva, že je v nich nejaká chyba, ktorú riešia nové ovládače)
K tej oranžovej diode LED 1, manual LED1 nepopisuje, ani tam nieje popisana. Pravdepodobne to bude dioda, ktora signalizuje napätie na MB (zdroj je pripojeny a zapnuty).