Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problem s Pracovnou skupinou

HeReTiCo (45)|14.1.2009 15:30
Zdravim,
som zufaly, snad mi niekto poradi. Mam v praci zapojenych cez switch niekolko PC, ktore sa navzajom vidia v pracovnej skupine "SKUPINA" a zdielaju si vzajomne adresare. V jednom z portov switcha mam ale zapojeny wifi router a nanho dalsie 2 PC. Problem je, ze aj ked na tychto dvoch PC mam nastavenu tiez pracovnu skupinu "SKUPINA", nevidim z nich pocitace, ktore su pripojene na switch a naopak. Inymi slovami, navzajom sa vidia stroje "pred routrom", a potom "za routrom", ale nevidia sa "cez router". Ako keby som mal 2 pracovne skupiny nazvane SKUPINA.
Vsetky stroje bezia na winXP. Ping funguje medzi pocitacmi na switchi a dokazu pingnut aj router, ale nie PC "za routrom". Naopak pocitace "za routrom" pingnu PC pred routrom na switchi.
Internetove pripojenie funguje riadne na vsetkych PC.
Ako by sa dalo zariadit, aby sa vsetky PC videli v tej istej pracovnej skupine bez ohladu na router?
Vdaka kazdej dobrej dusi za napad:)
pas!k (3765)|14.1.2009 15:43
Co tem pc prideluje ip? DHCP z toho routeru? Muzes sem hodit screeny ipconfigu z jedne stanice ve switchi a z jedne stanice v routeru ?
EditorPO (2819)|14.1.2009 15:44
Preco su tie 2 PC za routerom?

Ake mas rozsahy IP pred routerom a ake za routerom?

Pokial nepotrebujes oddelit dve siete, tak tam mas ten router zbytocny. Stacil by uplne dalsi switch za ucelom rozsirenia poctu portov prveho switchu.
astec (1823)|14.1.2009 18:25
Router vytvořil dvě oddělené sítě. Jedině kdyby umožňoval mod bridge, tak by jsi mohl procházet síť. Další možností je konfigurace souboru hosts. dle výsledků ipconfig na jednotlivých stanicích
HeReTiCo (45)|15.1.2009 07:31
Zdravim,
ten router som spojazdnil preto, lebo som sa chcel vyhnut tahaniu kabla z budovy do budovy. Ak som chcel mat net aj v druhej budove, toto bola jedina cesta.
Pocitacom na switchi sa prideluje IP v rozsahu 10.11.155.1 - 10.11.155.200(?), sam router dostane jednu IP z tohto rozsahu, pricom on prideluje "svojim" PC IP v rozsahu 192.168.2.2 - 192.168.2.250(?).
Problemy v nastaveni zdielania v pocitacoch som vylucil, pretoze ked som do switcha pripojil nanovo nainstalovany pocitac s XP a zadal mu pracovnu skupinu, okamzite nasiel ostatne pocitace (okrem tych dvoch "za routrom"). Takze problem bude niekde v konfiguracii routra. Postrehol som tu poznamku o 2 oddelenych sietach. Otazka je, ci sa to vobec da spojazdnit tak, ako by som si predstavoval.
Vdaka za reakcie.
HeReTiCo (45)|15.1.2009 10:31
[QUOTE=astec;206697]Router vytvořil dvě oddělené sítě. Jedině kdyby umožňoval mod bridge, tak by jsi mohl procházet síť. Další možností je konfigurace souboru hosts. dle výsledků ipconfig na jednotlivých stanicích[/QUOTE]

Router podporuje mod Bridge, je tam na vyber toto:
Bridge-Point To Point
Bridge-Point To Multipoint
Bridge-WDS
Tak neviem ktory mod je najvhodnejsi. Navyse na druhej strane mam len obycajny USB wifi adapter.
EditorPO (2819)|15.1.2009 12:02
Keby si na zaciatku zrozumitelne vysvetlil ako to mas zapojene, tak sme mohli byt niekde inde. Pokus sa to zapojenie nakreslit a dat sem schemu aj s IP adresami.
HeReTiCo (45)|15.1.2009 12:38
[QUOTE=EditorPO;206930]Keby si na zaciatku zrozumitelne vysvetlil ako to mas zapojene, tak sme mohli byt niekde inde. Pokus sa to zapojenie nakreslit a dat sem schemu aj s IP adresami.[/QUOTE]

Vysvetlene je to dostatocne zrozumitelne, coho dokazom je vacsina reakcii. Staci dokladne citat. Pre menej chapavych ale prikladam aj schemu (rozsahy IP adries su uvedene vyssie).
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
eraser (0)|15.1.2009 12:40
V tomto prípade by som sa pozrel, či router podporuje statické routovanie, avšak otázkou je, ako by na to zareagoval MS protokol pre zdieľanie. Pri najhoršom by sa k jednotlivým PC pristupovalo pomocou IP adries.

Keď pozerám na obrázok, tak by som wifi router vymenil za AP a bol by som v rámci jedného networku. Prípadne by som sa pokúsil rozchodiť wifi router tak, aby nefungoval ako router. :) To však záleží od daného produktu, čo mi dovolí, takže v tomto prípade nemôžem byť konkretnejší, ako postupovať.
EditorPO (2819)|15.1.2009 13:01
[quote=HeReTiCo;206962]Vysvetlene je to dostatocne zrozumitelne, coho dokazom je vacsina reakcii.[/quote]
Ano? Ktorych? Kazdy to totiz pochopil inak.

[quote=HeReTiCo;206962]Staci dokladne citat. Pre menej chapavych ale prikladam aj schemu (rozsahy IP adries su uvedene vyssie). [odkaz, pro zobrazení se přihlaste][/quote]
No z tejto schemy ale vyplyva, ze mas vsetky pocitace prepojene kablom.

Uz ti bolo povedane, ze router ti oddelil obe siete. Mas tam zapnute NAT. Kazda zo sieti je v inom IP rozsahu. Musis nastavit mod, kde sa nepouziva NAT.

Ak si to "nepochopil" tak RTFM. Hlavne aj http://cs.wikipedia.org/wiki/Access_point#Role_p.C5.99.C3.ADstupov.C3.BDch_bod.C5.AF a http://wireless.wikia.com/wiki/Wi-Fi. Minimalne http://cs.wikipedia.org/wiki/NAT, http://cs.wikipedia.org/wiki/Router
HeReTiCo (45)|15.1.2009 14:16
Tam kde je ciarkovana ciara nie je kabel, ale vzduch :)
Za tipy dakujem. O tie mi cely cas slo :)

[QUOTE=eraser;206963]...[/QUOTE]

Skusal som router spustit v mode Bridge (postupne Point to Point, Point to MultiPoint aj WDS), no nic som nedosiahol - v prvom pripade som sa nan nepripojil vobec a v dalsich dvoch zase prideloval IP podobne ako v mode AP. Este sa s tym pohram. Dik
Dojigiri (1629)|15.1.2009 14:31
Pokud ten router má i drátovej výstup, bylo by řešením zapojit to opačně, tj. switch až na výstup z routeru síť, která vede do switch, dát do routeru. Pak by se všechny PC za routerem (tj. i ty připojený do switche) viděly. Ale nebyly by vidět zvenku, tj. pokud je třeba se na ty PC dostat ještě z dalších, který jsou "venku", tak by to nešlo použít.

Případně by byla možnost to ze switche nepřipojovat do WAN portu routeru (vnějšího), ale pokud má LAN porty, tak switch přípojit do nich (a předtím vypnout na routeru DHCP, aby se netlouklo s DHCP na síti).

A ty bridge mody už jsi vyzkoušel? Zkus to jestli to půjde, tipoval bych point to multipoint ale neni přece takovej problém vyzkoušet všechny.
// EDIT tak koukam zkoušel, nu tak jinak nevím, čekal bych že to v některým půjde.


Napiš případně přesnej model routeru ať se může najít, co všechno umí či neumí.
HeReTiCo (45)|15.1.2009 15:38
[QUOTE=Dojigiri;207017]...[/QUOTE]

Dik za rady, urcite ich vyskusam. Najviac sa mi pozdava ta druha - teda zapojit switch do LAN portu routera. Zajtra to skusim v praci. Ta moznost so zapojenim routera este pred switch ma tiez napadla, ale to skusim az v krajnom pripade.
A ten model routera tiez presne zistim a zajtra dam vediet.
Este raz dik :)
eraser (0)|15.1.2009 15:54
Router pred switch, ak to podmienky povoľujú (káble, dostah wifi), je elegantnejšie a rozumnejšie riešenie, takže by som ho nezatracoval. Avšak riziko tu je práve to, ktoré spomína Dojigiri. Ak by ti bolo jedno, že tvoje PC patria do ľubovoľného networku, no navzájom sa vidia a môžu spolu komunikovať, tak potom by som volil túto možnosť.

Pokiaľ ti však bude vyhovovať tá druhá alternatíva, tak potom ju môžeš aplikovať tiež, no ako som už uviedol, zavisí to na možnostiach routera a taktiež i na tvojich, či sa ti to podarí úspešne nastaviť. V každom prípade, ako tu bolo i spomenuté, musíš vypnúť DHCP, NAT a WAN rozhranie. Switch routera sa "zmení" na bežný switch a jeho wifi na AP.
HeReTiCo (45)|15.1.2009 16:17
[QUOTE=eraser;207038]Router pred switch, ak to podmienky povoľujú (káble, dostah wifi), je elegantnejšie a rozumnejšie riešenie, takže by som ho nezatracoval. Avšak riziko tu je práve to, ktoré spomína Dojigiri. Ak by ti bolo jedno, že tvoje PC patria do ľubovoľného networku, no navzájom sa vidia a môžu spolu komunikovať, tak potom by som volil túto možnosť.

Pokiaľ ti však bude vyhovovať tá druhá alternatíva, tak potom ju môžeš aplikovať tiež, no ako som už uviedol, zavisí to na možnostiach routera a taktiež i na tvojich, či sa ti to podarí úspešne nastaviť. V každom prípade, ako tu bolo i spomenuté, musíš vypnúť DHCP, NAT a WAN rozhranie. Switch routera sa "zmení" na bežný switch a jeho wifi na AP.[/QUOTE]

Mas pravdu dat router pred switch je fakt najelegenatnejsie riesenie, no nechcem sa do toho zatial pustat prave kvoli riziku, ktore bolo spomenute. Moj predchodca na pracovisku postavil tu siet na svoj obraz, kade tade po celej budove a mne este chvilu potrva, kym ju celu zmapujem. Urcite vsak tuto moznost nezatracujem, ked zlyhaju vsetky "menej invazivne" pokusy, obratim sa k nej :)
EditorPO (2819)|15.1.2009 17:51
OK, tymto sa HeReTiCo ospravedlnujem, ak som sa ta dotkol. Nebolo to mojim zamerom. V snahe pomoct a co najrychlejsie sa dostat k potrebnym info, som sa nechal trochu uniest. Asi mam dnes blby den. Mrzi ma to o to viac, ze si Presovcan.
EditorPO (2819)|15.1.2009 19:41
Asi mas Canyon CN-WF514. Vypni NAT.
HeReTiCo (45)|15.1.2009 19:49
[QUOTE=EditorPO;207078]OK, tymto sa HeReTiCo ospravedlnujem, ak som sa ta dotkol. Nebolo to mojim zamerom. V snahe pomoct a co najrychlejsie sa dostat k potrebnym info, som sa nechal trochu uniest. Asi mam dnes blby den. Mrzi ma to o to viac, ze si Presovcan.[/QUOTE]

To je OK. Hlavne ze sme zdravi :) Zajtra v robote kuknem na tie nastavenia, padlo tu dost vela uzitocnych rad tak sa s tym pohram.
HeReTiCo (45)|16.1.2009 07:52
Ano, router je Canyon CN-WF514. Teraz som skusal spravit toto: prehodil som kabel so switcha z WAN do LAN, vypol som NAT, vypol som DHCP, ale WAN rozhranie sa mi vypnut nepodarilo. Bohuzial nepomohlo to a nemal som ziadne pripojenie.
Je dost mozne, ze niekde robim chybu. Este sa s tym budem hrat ale uz toho zacinam mat plne zuby :)
eraser (0)|16.1.2009 11:23
Hodíš sem screenshot WAN nastavenia? Prípadne neexistuje nejaká stránka, ktorá simuluje prechádzanie jednotlivými nastaveniami?
HeReTiCo (45)|16.1.2009 12:32
[QUOTE=eraser;207343]Hodíš sem screenshot WAN nastavenia? Prípadne neexistuje nejaká stránka, ktorá simuluje prechádzanie jednotlivými nastaveniami?[/QUOTE]

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
ale neviem nikde najst kde sa WAN vypina
EditorPO (2819)|16.1.2009 12:48
Skus to nechat zapojene tak ako to bolo. Len vypni NAT a DHCP.
Tym dvom PC za routerom nastav IP z toho isteho rozsahu ako maju pocitace pred routerom.
HeReTiCo (45)|16.1.2009 13:53
[QUOTE=EditorPO;207372]Skus to nechat zapojene tak ako to bolo. Len vypni NAT a DHCP.
Tym dvom PC za routerom nastav IP z toho isteho rozsahu ako maju pocitace pred routerom.[/QUOTE]

Ked som vypol iba NAT a DHCP, nevedel som sa na router vobec dostat, musel som ho hrotom pera resetnut a az potom sa mi podarilo dostat do jeho konfiguracie. PC, co mam nanho pripojene kablom, hlasil len nefukncne sietove pripojenie a stale sa snazil ziskat IP.
Zacinam mat pocit ze sa to jednoducho neda spravit tak, ako by som chcel. Teda aspon nie s tymto routrom.
EditorPO (2819)|16.1.2009 14:21
[quote=HeReTiCo;207393]Ked som vypol iba NAT a DHCP, nevedel som sa na router vobec dostat, musel som ho hrotom pera resetnut a az potom sa mi podarilo dostat do jeho konfiguracie. PC, co mam nanho pripojene kablom, hlasil len nefukncne sietove pripojenie a stale sa snazil ziskat IP.
Zacinam mat pocit ze sa to jednoducho neda spravit tak, ako by som chcel. Teda aspon nie s tymto routrom.[/quote]
Pri vypnutom DHCP musis na pocitacoch nastavit pevnu IP adresu, dynamicke pridelovanie adresy vtedy nefunguje. Preto ten PC nevedel nastavit IP, lebo router mu ju nepridelil (vypnute DHCP).
Nastav na tom PC a taktiez na tvojom notebooku IP adresu z toho rozsahu ako maju PC pripojene do switchu. Router uz taku IP na svojom WAN rozhrani ma.
Taktiez mi napadlo, ze by sa mal nastavit IP rozsah na LAN rozhrani, ak sa to niekde na routri nastavuje, mozno len pri zapnutom DHCP.
Dojigiri (1629)|16.1.2009 14:33
[QUOTE=HeReTiCo;207393]Ked som vypol iba NAT a DHCP, nevedel som sa na router vobec dostat, musel som ho hrotom pera resetnut a az potom sa mi podarilo dostat do jeho konfiguracie. PC, co mam nanho pripojene kablom, hlasil len nefukncne sietove pripojenie a stale sa snazil ziskat IP.[/QUOTE]

A měl jsi do jednoho lokálního LAN (ne WAN) portu routeru připojenou vnější síť? (která byla původně pro WAN?) protože pokud běží DHCP na síti, mohly by požadavky DHCP procházet na síť a IP by měl přidělovat server na síti (kterej je přiděluje ostatním počítačům, který nebyly za tím routerem). Pokud jsi to neměl, tak samozřejmě nebylo možný získat IP, když nebyl dostupnej žádnej DHCP server (DHCP v routeru je nutný vypnout z toho důvodu, že když se připojí přes LAN k vnější síti, kde už běží DHCP server, aby se "netlouklo" navzájem, kdy by se oba snažili přidělovat IP adresy všem počítačům v síti).

Router jako takovej pravděpodobně DHCP adresu získat neumí (na LAN portu), takže aby ses potom dostal do konfigurace, musíš mu nastavit pevnou IP adresu a masku z rozsahu, kterej přiděluje DHCP server na síti, jinak nebude mít IP adresu a nepůjde se na něj dostat. Teda např. 10.11.155.230 (pokud je to jak jsi psal a přiděluje z rozsahu 10.11.155.1-200 - je nejlepší mu dát adresu mimo hodnoty přidělovaný DHCP, aby nemohlo docházet ke konfliktům) a masku stejnou jako dostávají přidělenou ostatní PC v síti (např. 255.255.255.0).

IP adresu musíš routeru nastavit ve stejným okamžiku když vypínáš DHCP (tj. vypnutí DHCP, nastavení IP a pak uložení), a pak se samozřejmě na web rozhraní routeru připojuješ jeho novou IP, tj. ne 192.168.0.1 jako měl předtim, ale např. těch 10.11.155.230 co sis nastavil.
HeReTiCo (45)|16.1.2009 15:10
[QUOTE=Dojigiri;207409]...
IP adresu musíš routeru nastavit ve stejným okamžiku když vypínáš DHCP (tj. vypnutí DHCP, nastavení IP a pak uložení), a pak se samozřejmě na web rozhraní routeru připojuješ jeho novou IP, tj. ne 192.168.0.1 jako měl předtim, ale např. těch 10.11.155.230 co sis nastavil.[/QUOTE]

Dik moc za vyklad budem s tym experimentovat a dam vediet ako som dopadol :)
EditorPO (2819)|16.1.2009 15:11
Skoda, ze ten router nema DHCP Realy. V tom pripade by sa na jeho LAN rozhrani pridelovali IP z toho isteho DHCP zdroja ako pocitacom na switchi.

Kedze to nejde relayovat, tak
1. Ak na routri nechas zapnute DHCP, nastav rozsah pridelovanych IP napriklad 10.11.155.210 - 10.11.155.220. Na PC a NTB nechaj zapnute dynamicke pridelovanie IP.
2. Ak na routri DHCP vypnes, tak na PC nastav 10.11.155.210, na NTB nastav 10.11.155.211 napevno. Vtedy musis nastavit aj DNS, jeho IP zistis z pocitacov na switchi.

Ak je na routri WAN adresa 10.11.155.230, tak to bude zaroven adresa rozhrania webovej konfiguracie.

Esk tomu pridelovaniu IP pre pocitace na switchi. Na jednom z nich by bolo dobre oskenovat siet, aby si zistil ze ake IP sa pouzivaju, aby nedochadzalo ku konfliktu pri pridelovani adries pocitacom za routrom.

Neverim, ze to nejde nastavit, ak chces, tak v pondelok sa na to pridem pozriet.