Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak přinutit CHKDSK opravit rejstříky?

trodas (1753)|25.1.2009 20:04
Začalo to rozporcováním disku pomocí Partition Magicu v8.00 (2G FAT32 pro OS, 184G NTFS pro data) - a to byla ta chyba. PM v8.00 má chybu, jenž počkodí bitovou tabulku NTFS a následky jsou poměrně malé (jen pomalé vypínaní windows) na běžných PC - jenže na starých PC, jako je tenhle JetWay V266B krám s VIA KT266A chipsetem je to horší. Tady se začnou i ztrácet nové soubory, či jejich části, a to už není žádná legrace!
(následky odpovídají tomu, co Symatec uvádní na webce, což je od nich hezké, já jen že PM byl kdysi bezproblémový produkt a tak mě nikdy nenapadlo, že by...)
V PM v8.02 či 8.05 už to má být opraveno, ale ani v8.02 nechce opravit chyby které při skenu oddílu disku najde. Nachází 2x
Error 1611 bad system file name
a pak asi 100x
Error 1527 bad update sequence number
...a tlačítko FIX je stále neaktivní, ať na ty chyby klikáte jak chcete...

Zkusil jsem to vyřešit pomocí finty - použil jsem doporučený Acronis Partition Expert v8 a D oddíl jsem maličko zmenšil a pak zvětšil. A opravdu, většina problémů s bitovou tabulkou a místem v MFT zmizela, zbývá už "jen" to samo-poškozování nových souborů na disku...

Program chkdsk jsem spouštěl s parametry /x (odpojí disk aby měl výlučný přístup k němu) a /f (opraví chyby které najde sám a bez řečí) snad milionkrát a stále hlásí "Probíhá oprava chyby v rejstříku $I30 souboru 5. Ověření rejstříku dokončeno." a když ho spustím znovu tak hlásí ten samý problém.

I řekl jsem si, že si prostě podle MFT tabulky najdu ten soubor číslo 5 v té tabulce. Pomocí DiskEdit utilitky od M$ (je z Win2k SP4 CDčka a od té doby se k ní M$ staví, jako kdyby neexistovala) jsem otevřel NTFS D disk a místo cesty a jména souboru číslo 5 na mě vyskočilo jen asi 6 ci 7 prázdných obdélníčků... S jinými soubory to funguje, takže co teď?

Řekl jsem si, že to bude asi smazaný soubor a tak jsem zkusil utilitku Recuva od Sysinternals, co umí bezpečně smazat záznamy o smazaných souborech. Pokud to nevíte, tak NFTS v MFT tabulce nechává záznamy o jménech všech souborů, které kdy na disku byly. (na mém disku má MFT 57MB...) Recuva našla asi 16k záznamů smazaných souborů, dal jsem je označit a smazat. Ale ouha! Mnohé se ukázaly být "rezidentni" v MFT tabulce a k smazání nedošlo. Navíc Recuva neumí záznamy o těch souborech odstranit, hmmmm.
Tak jsem přesedlal na mazací utilitu Restoration v3.2.13 a ta už dokáže přemazat nejen ty smazané soubory, ale dokáže i přemazat jejich záznamy v MFT! Následně Recuva vidí jen 16k záznamů o fajlech, ale žádné jejich jména :) Ale ani tohle mi nepomohlo.
Finálně jsem zkusil Winhex program (v15.1) který umí fantasické věci a také mimo jiné přemazávat MFT. Bohužel jen přemazávat, ne předělat a tak vlastně zase jen zapsal nuly tam, kde už nuly od Restoration byly... Žádná pomoc s chybou hlášenou chkdsk prográmkem nenastala.

Má někdo nějakýž nápad jak to vyřešit? Chkdsk /x /f /r D: běží strašně dlouho a také nespraví nic.

Chkdsk z konzoly pro zotovení (při isntalaci Windows, volba opravy instalace pomocí konzoly pro zotavení) také nic nespravil. Respektive (má tam parametry /p - kontroluj, i když disk není poškozen a /r - kontroluj i data souborů a volné místo) nejdříve během skenu 3x zastavil a pak napsal, že opravil více chyb. Při dalším spuštění se ale zase 3x zakuckal a už nenapsal, že by něco opravil... A když jsem šel do windows, tak to zase napsalo:

Program CHKDSK ověřuje soubory (fáze 1 z 3)...
Ověření souboru dokončeno.
Program CHKDSK ověřuje rejstříky (fáze 2 z 3)...
Probíhá oprava chyby v rejstříku $I30 souboru 5.
Ověření rejstříku dokončeno.
Program CHKDSK ověřuje popisovače zabezpečení (fáze 3 z 3)...
Ověření popisovače zabezpečení bylo dokončeno.

193253884 kB místa na disku celkem.
190638064 kB v 37513 souborech uživatele.
14644 kB v 1583 rejstřících.
0 kB v chybných sektorech.
78740 kB používá systém.
16384 kB zabírá soubor s protokolem.
2522436 kB na disku je volných.

4096 bajtů v každé alokační jednotce
48313471 alokačních jednotek na disku celkem.
630609 volných alokačních jednotek

Někoho napadá nějaká alternativa k chkdsk, jenž funguje? Nebo musím dík použití PM celý disk zazálohovat, zformátovat a pak obnovit, abych se chyby zbavil?

Je fakt nechutné neustále přicházet o data v nových souborech a samozřejmě jsem na disk pustil diagnostiku a SpinRite v6 a je v naprostém pořádku. 200G Seagate PATA potvůrka :)

No, jdu začít zálohovat na DVDčka a disky a kdyby někoho něco napadlo, tak budu rád... On všechen ten SW na netu je určen na záchranu dat, a ne na záchranu systému souborů...



(PM 8 ukazuje mnohem méně chyb - jen ty dvě proklaté - po oprave resizem disku pomocí Acronis Partition Experta!)
astec (1823)|25.1.2009 20:14
[QUOTE=trodas;211213]...[/QUOTE]

No myslím si že děláš vše správně..... a dát ten disk do druhé mašiny a zkusit to z ní??? ten parametr x nevím jestli pomuže
trodas (1753)|26.1.2009 08:57
A jaký bude rozdíl mezi zkouškou v jiné mašině a zkouškou opravy tím samým chkdsk programem z jiného disku (C) anebo z konzoly pro zotavení?
trodas (1753)|28.1.2009 10:44
Takže jsem to vzdal, když mi nikdy ani na zahraničních forech nedokázal poradit... Disk jsem zformátoval a jede od té doby jako hodinky.
http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php?t=52084
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
http://www.bleepingcomputer.com/forums/topic198075.html
http://www.hardwarecanucks.com/forum/o-ss/14197-how-force-chkdsk-fix-index-ntfs-drive.html
http://forums.overclockers.com.au/showthread.php?t=750133
http://forums.techpowerup.com/showthread.php?t=83075
http://forums.overclockersclub.com/index.php?showtopic=160812&hl=
http://forum.piriform.com/index.php?showtopic=20099
http://www.techspot.com/vb/topic120889.html
http://www.neowin.net/forum/index.php?showtopic=727120&hl=

Závěr - nikdy, ale opravdu NIKDY nepoužívejte Partition Magic v8.00 ...

Poznámka - Acronis Recovery Expert používá také chkdsk na "opravy chyb", takže tím si nepomůžete rovněž.

K vyzkoušení - Ontrack Fixit v5.0 utility by snad _mohly_ pomoci, ale už jsem ztratil trpělivost... Zálohoval jsem, zformátoval a vše OK. Dík Winhexu jsem ale také pochopil jak NTFS funguje a teď mě omluvte, dámy a pánové, jdu na pár měsíců blejt... :o
Dojigiri (1629)|28.1.2009 14:57
Njn, NTFS je proprietární systém a jenom Microsoft asi ví pořádně jak ho správně naformátovat (výrobce PQmagic jednak nemusí mít úplný specifikace a druhak může mít chybu v kódu, prostě že neudělá všechno úplně přesně jako Ms formatter, anebo paradoxně může být i to, že PQmagic má všechno 100% správně podle specifikací poskytnutých Ms ale Ms ne a jeho nástroje s tím počítají), takže osobně taky radši vždycky nechávám NTFS naformátovat systémem. PQmagic používám, ale pokud má být jednotka NTFS, udělám jí "nenaformátovanou" a necham naformátovat až posléze při instalaci apod.

Resizy NTFS v PQ jsem používal relativně bez problémů, teda co se týká zvětšování jednotky (tam imho PQ nemusí moc věcí měnit, jenom někam zapíše novou velikost jednotky) a vždycky je potřeba předtím provést kontrolu disku v systému, aby byl "čistej" (s chybama na NTFS si PQmagic podle mých zkušeností neporadí). U zmenšování NTFS jsem kdysi přišel o data, protože PQ po hodině prostě najednou vypsal nějakou chybu a jednotka nečitelná - zmenšování už logicky může bejt problém, protože tam už hrozí, že musí PQ magic přesouvat nějaký data a měnit vícero struktur.

A co se týče nějakých rozdělování a spojování existujících jednotek, do toho bych se neodvážil pustit bez předchozího ozálohování komplet všech dat jinam.
Přesuny jednotek jsem v něm taky vždycky dělal relativně bez problému, ale postupoval jsem vždycky tak, že jsem jednotku nejdřív nechal překopírovat na nový místo a potom teprv po vyzkoušení integrity původní smazal.
dzandra (1368)|28.1.2009 15:48
Zrovna podobný problém jsem se snažil celkem dlouho opravit a pm8 ani acronis a podbné věci mi moc nepomohli. Nakonec jsem zvolil znovu vytvoření partišnu a naformátování a pc šlape úplně v klidu. Ale nevím, jestli bych na mé mašině volil formátovaní, možná bych s tím ztratil týden, ale asi bych se to pokusil opravit. I když u ntfs člověk nikdy neví.
trodas (1753)|31.1.2009 13:27
Moje zkusenost (a informace na netu) naznacuji, ze Partition Magic v8 ma zasadni chybu ve vytvareni NTFS partitionu, cize nepouzivat. Acronis Partition Manager jsem na resize pouzil JEN proto, abych nektere chyby PM8 odstranil, ne ze jsem to potreboval. Pomohlo to. Jen z casti, ale pomohlo.

Konecne reseni byl ale JEN format a data znovu nahrat... NTFS se neda proste opravit v nekterych pripadech a to docela nastve.

M$ specifikace nerad dava a casto je meni, cize chyba nemusi byt nikdy uplne na strane PM8 tymu, na druhou stranu zdrojaky Windows 2000 uz M$ hackeri stahli ze serveru a byly v tom i znacne casti NTFS kodu, cize je od nich neodpustitelne, ze se do nich nepodivali.
Legalnost nelegalnost, podstatna je (za to uzivatele plati) funkcnost.
Hosi od Acronis Partition Experta se asi podivali a proto to jede lepe.

Co jsem ale vrtanim Winhexem do NTFS zjistil jsou nasledujici sokujici veci:
a) mnozstvi skrytych NTFS only souboru je znacne
b) zmena jejich jmena chybou je mozna a zcela neodstranitelna zavada
c) male soubory se ukladaji primo do MFT tabulky, nelze je tedy defragmentovat a jejich zmeny (zvetseni) naopak fragmentuji MFT tabulku - proto je asi NTFS pro OS partition s Windows pomalejsi volbou nez FAT32...
d) v MFT tabulce NTFS se ukladaji jmena a infos o vsech souborech a tyto infos se nedaji nijak vymazat z MFT tabulky, jen premazat nulami, ale nelze je odstranit - cize MFT tabulka buji a buji do te doby, nez user vymekne a disk zformatuje a data nahraje nove zpet tak, aby v MFT byly udaje JEN o souborech, ktere na disku aktualne jsou!
e) MFT + zaloha neni jedina tabulka, ktera ukalda informace o souborech na disku (!) a ten dalsi soubor predstavuje dalsi bezpecnostni riziko...!

Z toho vyplyva, ze NTFS je velmi, VELMI nevhodny system treba na servery - anebo pro lidi, kteri nechteji, aby nekdo zjistil, jake meli/maji na disku soubory. Bezpecnost NTFS je prolomitelna snadno low-level nastroji jako je Winhex. Winhex dokonce prodavaji jako s licenci pro detektivy (!) kde na vas z vaseho disku vytahne pravnicky a soudne zneuzitelny material... Tahle verze je jen s HW klicem a je draha, ale pres P2P (eMule) se da, mirne funkcne omezena, ale presto detektivni licence Winhexu stahnout, jede to, a budete se divit, co se z toho disku da vycist. Ja se divil a to samo vim, ze mazanim fajlu se tento z disku neodstrani, ale tohle... to, co se uklada v MFT... to je moc...

Seriozne uvazuji o zmene filesystemu na mem D disku. Urcite pujde do widli nejak dostat rozumnejsi filesystem nez NTFS.
rodiercz (10)|26.3.2010 22:39
mam nyni stejny problem... zpusobeny (asi) pretaktovanim.

Koupil jsem si novou desku P45 a Q8400 tak jsem zkousel taktovat, CPU jede stabilne ale chtel jsem jeste zkusit pameti z 800 na 900, vypadalo to vsecko OK, jenze pri bootu to napsalo ze na disku D je vada.. dal jsem ji opravit....... a tim se to asi posralo.

Vysledek je, ze prichazim o nova data, opravim to chkdiskem a znova..porad. Zkousel jsem rychlej format a nic. Tak snad pomuze pomalej..