Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HD4850 - Akceleracia HD Videa

RVH (37)|26.1.2009 19:52
Zdravim,
chcel by som sa spytat, co treba k tomu, aby mi graficka karta (HD4850) akcelerovala HD video? Moj procesor HD video nezvlada a tak som dufal, ze jeho pracu preberie graficka karta, ale pri prehravani filmu v Media Player Classic procesor bezi od 80 do 100%, zatial co grafika sa ulieva (cca 2-4%).
XxXcool (26)|26.1.2009 20:57
Ahoj,

máš nainstralovaný ATI Avivo?
Na těchto stránkách si vyber verzi podle tvého operačního systénu
http://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx

a pak v přehrávači povolíš "hardwarovou akceleraci"

Jedná se o nastavení v Power DVD8.
RVH (37)|26.1.2009 21:29
Stiahol som toto: ATI All-in-Wonder™ HD Drivers for Windows XP (32-bit), ale pri instalaci mi to vypisalo, ze: "System did not find a driver compatible with your current hardware or operating system. Setup will now exit."
XxXcool (26)|26.1.2009 21:35
Zkus si s této adresy:
http://ati.amd.com/support/drivers/common/mmc9-16.html
stáhnout - Encoder Package

Snad ti toto pomůže.

A na originálním CD s ovladači, které byly u grafické karty žádné ovladače (popř. software) nebyl?

Zkus si nejdřív stáhnou toto:

http://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx?p=xp/radeonxavivo-xp
RVH (37)|26.1.2009 21:55
No, uz sa mi to podarilo nainstalovat, zrejme mal problemy s nejakou inou castou toho prveho instalatora, skusil som tu instalaciu este raz, ale nedal som recomended, a v expert user som zaskrtol iba avivo codec pack. Skusim neskor este restartnut pc, hadam by to malo potom ist. Dakujem za pomoc.
Keby som s tym mal nejake problemy, tak este napisem.
XxXcool (26)|26.1.2009 22:02
OK.
Jsem rád, že se ti to povedlo.
Intri (3490)|26.1.2009 22:07
[QUOTE=RVH;211656]zatial co grafika sa ulieva (cca 2-4%).[/QUOTE]

Můžu vědět, jak jsi toto zjistil? Už nějakou dobu tak nějak hledám ( byť poslední dobou ne aktivně ) způsob, jak zjistit momentální vytížení GPU podobně, jak to lze zjistit u CPU.
RVH (37)|26.1.2009 22:12
[QUOTE=Intri;211715]Můžu vědět, jak jsi toto zjistil? Už nějakou dobu tak nějak hledám ( byť poslední dobou ne aktivně ) způsob, jak zjistit momentální vytížení GPU podobně, jak to lze zjistit u CPU.[/QUOTE]
Pozrel som si to v Catalyst Control Centre > ATI Overdrive - je to hned pod teplotou.
XxXcool (26)|26.1.2009 22:17
A nebo to můžeš zjistit v programu Everest.
Intri (3490)|26.1.2009 22:21
[QUOTE=RVH;211720]Pozrel som si to v Catalyst Control Centre > ATI Overdrive - je to hned pod teplotou.[/QUOTE]

Aha, CCC zrovna nemám po ruce, testuju si W7 a na ten mi CCC nešel nainstalovat. Nevadí, i tak díky moc.
Smeli (2302)|26.1.2009 22:59
gpu-z ;)
Intri (3490)|26.1.2009 23:16
Uhm, já si jen dovolím přiblbý dotaz - kde tam?:-) V senzorech mi grafy ukazují jen frekvence, na hlavní záložce vidím jen statické informace a záložka Validation sice má na spodku nějaké procento, ale fakt bych neřekl, že by se vytížení GPU schovávalo na takto zaměřené záložce.
Deee-aN (3834)|26.1.2009 23:38
Já bych se taky připojil k dotazu... To na záložce Validation asi aktuální výkon nebude, já tam mám při běžícím F@H 0%. Taky by mě občas zajímalo, na kolik procent ta karta běží...
XxXcool (26)|27.1.2009 12:13
Program GPU-z verze 0.3.1, záložka Sensors.
Deee-aN (3834)|27.1.2009 12:27
Tak jsem si myslel, že je to starou verzí...:mistake Co je špatně? Nebo to z nVidie odečítat aktuální vytížení neumí?
Screenshot 2009-1-27_12-24-45.png
XxXcool (26)|27.1.2009 12:34
[QUOTE=Deee-aN;211851]Tak jsem si myslel, že je to starou verzí...:mistake Co je špatně? Nebo to z nVidie odečítat aktuální vytížení neumí?[/QUOTE]

Tak to bohužel nevím.
Smeli (2302)|27.1.2009 13:19
[QUOTE=Deee-aN;211851]Tak jsem si myslel, že je to starou verzí...:mistake Co je špatně? Nebo to z nVidie odečítat aktuální vytížení neumí?[/QUOTE]

Asi tomu tak bude, v práci mám 85GT a taky neumí odečíst GPU usage, takžře leda riva tunner
Intri (3490)|27.1.2009 13:34
Moji mobilní HD 2600 to taky nepřečte, mám tam jen Core a Memory clock.
Smeli (2302)|27.1.2009 13:39
[QUOTE=Intri;211874]Moji mobilní HD 2600 to taky nepřečte, mám tam jen Core a Memory clock.[/QUOTE]

Od mobilní karty bych nic nečekal, hlavně od doby, kdy jsou ovladače ponechány na výrobci NTB... :runaway
Intri (3490)|27.1.2009 13:44
Jj, taky mě to nepřekvapuje. Celkem hnusný podraz na mobilní uživatele, ale co člověk nadělá.

@peteb: Dobrý článek, díky za něj. Akorát nevíš, pls, jestli v tom DXVACheckeru jsou uváděná rozlišení jediná podporovaná nebo jestli jde o rozsahy? Pokud video musí pro akcelereaci být přesně v těch vypsaných rozlišeních, nedivím se, že mám problém s mými HD filmy. Mají totiž 1920x800 ( ultra-wide ).

Hmm, nějak mi to hlava nebere. Zkoušel jsem jeden z HD trailerů, přehrál se naprosto v pohodě, a to má v podstatě stejné vlastnosti, jako moje filmy. A přitom moje filmy se nepřehrajou ani za mák. Vytížení procesoru je přitom jak u traileru, tak u mých filmů úplně stejně ( asi 50% ), takže bych hádal, že akcelerace fakt jede.

Svedl bych to na ty filmy, ale pak nechápu, proč na výkonnějším PC jedou mnohem plynuleji ( i když taky ne zcela bez škubu ).
r34ktor (7477)|27.1.2009 13:58
[QUOTE=RVH;211656]Zdravim,
chcel by som sa spytat, co treba k tomu, aby mi graficka karta (HD4850) akcelerovala HD video? Moj procesor HD video nezvlada a tak som dufal, ze jeho pracu preberie graficka karta, ale pri prehravani filmu v Media Player Classic procesor bezi od 80 do 100%, zatial co grafika sa ulieva (cca 2-4%).[/QUOTE]
Aktivaci akcelerace videa pomocí GPU v přehrávači MPC Home Cinema jsme probírali např. v těchto vláknech: Padání PC při přehrávání FullHD filmu a HD filmy nejdou plynule (frameskip).

[QUOTE=XxXcool;211685]Ahoj,

máš nainstralovaný ATI Avivo?[/QUOTE]
ATI Avivo s akcelerací přehrávání videa vůbec nesouvisí. Je určeno ke kódování videa za asistence GPU (aktuálně podporuje jen karty založené na čipech HD48xx a HD46xx).

[QUOTE=Deee-aN;211851]Tak jsem si myslel, že je to starou verzí...:mistake Co je špatně? Nebo to z nVidie odečítat aktuální vytížení neumí?[/QUOTE]
Pokud jsou mé informace správné, tak umí vytížení GPU reportovat zatím jen karty ATI HD3xxx a vyšší.
peteb (3)|27.1.2009 14:41
Akceleraci HD u ATI resi obvod UVD. V zatezi GPU se akcelerace neobjevi (mozna nejaky nasledny postprocessing pres shadery). Jedna z moznosti jak detekovat zapojeni UVD do prehravani je pomoci nastroje AMD GPU Clock Tool. V nem je zobrazovan status UVD (idle/busy).
Smeli (2302)|27.1.2009 15:23
A nebo tím, že bude člověk pozorovat vytížení CPU, které by se mělo u 720p videa pohybovat do cca 25%
peteb (3)|28.1.2009 10:47
[QUOTE=Intri;211878]
@peteb: Dobrý článek, díky za něj. Akorát nevíš, pls, jestli v tom DXVACheckeru jsou uváděná rozlišení jediná podporovaná nebo jestli jde o rozsahy? Pokud video musí pro akcelereaci být přesně v těch vypsaných rozlišeních, nedivím se, že mám problém s mými HD filmy. Mají totiž 1920x800 ( ultra-wide ).

Hmm, nějak mi to hlava nebere. Zkoušel jsem jeden z HD trailerů, přehrál se naprosto v pohodě, a to má v podstatě stejné vlastnosti, jako moje filmy. A přitom moje filmy se nepřehrajou ani za mák. Vytížení procesoru je přitom jak u traileru, tak u mých filmů úplně stejně ( asi 50% ), takže bych hádal, že akcelerace fakt jede.

Svedl bych to na ty filmy, ale pak nechápu, proč na výkonnějším PC jedou mnohem plynuleji ( i když taky ne zcela bez škubu ).[/QUOTE]

Zatez CPU okolo 50% neni znamka uspesne full akcelerace (VLD) v takovem pripade jde o zatez spise do 5-10%. Pokud vyzkousite postup s Media Player Classic Homecinema musi se prehravani v menu Play->Filters->MPCVideo Decoder u polozky dialogu DXVA objevit neco jako H.264 bitstream decoder ... (to je znamkou toho, ze dekodovani bylo svereno UVD,PV). Ty formaty zobrazene v DXVACheckeru jsou pouze stadardni rozliseni dle specifikaci Mpeg-4 AVC. Akcelerace je mozna i v jinych. Nakonec dnes uz je cisteho 16:9 pomalu.

Overte zda v MPC HC opravdu dochazi k prehraveni pomoci interniho MPCVideoDec. Mozna je dobre docasne oinstalovat QuickTime, ktery se nekdy agresivne hlasi k .mov containeru a nepusti MPCHC ke slovu.

Dnesni omezeni DXVA(UVD,PV) se da zjednodusit na maximalne Mpeg-4 AVC High@L4.1. Pokud tuto specifikaci HD obsah nesplnuje DXVA se neuplatni. Hlavni duvody neakcelerace neni vetsinou bitrate, ale pocet RefFrames. Pro 1080p musi byt max. roven 4. Typ vaseho HD obsahu muzete overit napr. pomoci utility MediaInfo.


Peteb alias Lazar(EHW) ;-)

2 Smeli: 25% CPU load u 720p je spise SW prehravani ne full decoding via DXVA