Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade BIOSU grafické karty

Muzstary (73)|28.1.2009 23:36
Buď neumím hledat, nebo se tu tím zatím nikdo nezabýval.

Není to ale hloupost.
http://www.mvktech.net/index.php?option=com_joomlaboard&func=view&catid=12&id=53250
Jen angličtinu neovládám a nikde se mi nepodařilo najít nic jak na to.
Nový BIOS není sice běžně k sehnání, ale u výrobců existuje.

Vlastním GK Sapphire Radeon X1950 PRO a mám u ní jeden problém který by mohl upgrade BIOSU vyřešit.
Pro ventilátor karty lze nastavit v RivaTuner buď pevnou rychlost, nebo automat, který má ovšem dost nevhodně nastavenu rychlost pro "chladnou" kartu.
Ventilátor karty v době, kdy není karta nijak moc zatěžována zbytečně rychle běží a je dost hlučný.
Automat funguje takto:
°C/% otáček ventilátoru
0/73
70/73
74/82
77/91
81/100
85/100
...

Tato nastavení jsou ale fixní a pokud jsem debatě v odkazu trošku porozuměl, mohl by právě tento problém řešit upgrade BIOSU karty.
Při pevném nastavení rychlosti ventilátoru jsem si vyzkoušel, že 50% je pro nezatíženou kartu úplně v pohodě a klesne hluk pod hladinu hluku jiné počítačové komponenty (dost citelné odhlučnění).
husky14 (4214)|28.1.2009 23:55
A otázka? Žádnej otazník v tvým postu nevidím.... jen samý konstatování.
Muzstary (73)|29.1.2009 00:01
[QUOTE=Muzstary;212469]...nikde se mi nepodařilo najít nic jak na to...[/QUOTE]

Jak na to upgrade BIOSU?
Kde sehnat flashovací program a podobně.
Setkal se s tím už někdo a měl by nějaké zkušenosti?

Nastolil jsem prostě problém, a ten problém je otázkou k zodpovězení.
KunNy (410)|29.1.2009 11:01
Jak na to - na internetu např techpowerup.com si najdeš bios pro tvojí kartu, a nebo ho vytáhneš z karty např přes GPU-Z, ATI Tool, ATT, WinFlash. Potom ho např přes RBE (Radeon Bios Editor) upravíš na záložce Fan Control. Dále bios ulož, do karty nahraj např přes ATI WinFlash, restartuj PC a doufej že jsi uspěl ;)
Tohle je dle mého nejjednodušší forma - vše v prostředí Windows a dostupné skoro pro každého.
Muzstary (73)|29.1.2009 14:31
Pěkná informace,
děkuji.
Pustím se do toho a výsledek tu pak zveřejním.

Na základě tvých informací jsem našel ještě jeden pěkný návod.:
http://eastmode.net/?p=55
Muzstary (73)|29.1.2009 17:35
BIOS na grafické kartě jsem upravil a vše běhá dokonale.
Ještě jednou díky za "nakopnutí" a pokud by někdo potřeboval polopatistický návod, tak jej vytvořím.

Využil jsem ATITool + RaBiT + ATIFLASH.
K bootování jsem použil obyč, disketu 3,5" s očesaným systémem, aby se tam ještě k němu vešel flash program a nový BIOS.

A nyní automat funguje takto:
°C/% otáček ventilátoru
0/45
45/50
50/55
55/59
60/73
65/91
70/100
90/100
KunNy (410)|29.1.2009 17:47
Rád jsem pomohl a jsem rád že je problém vyřešen, já ti vysvětloval cestu flashování v prostředí Windows protože se mi zdála jako nejjednodušší.
Muzstary (73)|29.1.2009 18:01
JJ, pochopil jsem.
Očekával jsem však program v angličtině, kde bych pojmům nemusel správně rozumět a ten odkaz mi přišel do cesty skoro sám.
Snadno jsem tam vše pochopil a nepotřebné vyřadil, pak to byla už hračka a bez možností něco zkazit.
(Stará škola je v DOSu jako doma.)
husky14 (4214)|29.1.2009 18:31
Tak to byla rychlost.... dobrá práce.

Jinak je dobře, žes to dělal v DOSu, flashovat cokoliv z winů je vždycky riskantnější....