Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak vytvořit domácí PC síť ?

Liqid (410)|10.2.2009 15:52
Zdravim, potrebuju vytvorit domaci Pc sit. Mam do ni zapojit 1 desktop a 2 NTB. PC je zapojeno stejne jako NTBky pripojene LAN kablikem k 1 routeru. Na desktopu je XP HE na 1. NTB Vista HP a 2. NTB XP Pro. Ten druhej NTB bude pripojenej malo kdy dulezity je 1. a desktop. V siti bych potreboval sdilet soubory tiskrny a hral hry pres LAN.
Intri (3490)|10.2.2009 16:19
Mělo by stačit jen správně nastavit IP adresy všech 3 PC a routeru. Vyber si rozsah adres ( třeba 10.0.0.2 až 10.0.0.254 při masce síťě 255.255.255.0 ) a nastav si tento rozsah jako rozsah adres, které má router přidělovat pomocí DHCP. Routeru přiřaď IP adresu 10.0.0.1.

Tohle by vesměs mělo stačit pro fyzické propojení a základní nastavení sítě, ale pokud chceš podrobnosti, musíš nám napsat aspoň typ routeru.
Logout (4018)|10.2.2009 16:27
Upřesnim - buď na routeru zapni DHCP - pak mu nastav údaje jak říká intri a všechny stanice musej mít nastaveno získat adresu z dhcp.
Nebo naopak dhcp vypni a pak pro každou stanici vyber unikátní ip adresu z toho rozsahu co řikal Intri - pak u každý stanice musíš zadat vybranou adresu, default gateway: ip adresa routeru, a masku podsítě (255.255.255.0).
Liqid (410)|16.2.2009 20:19
jak se dostanu do konfigurace routeru ?
mam nejakej router od poskytovatele a nwm kde je na to nejakej softik?
astec (1823)|16.2.2009 20:29
na tom PC který máš v provozu zjisti jakou máš IP adresu brány
tuto IP adresu zadáš do řádku adresy prohlížeče
zkusíš login/heslo admin/admin
pokud se nedostaneš dovnitř tak se optej poskytvatele
protože ti to neřekne tak máš smůlu

pravděpdobně máš spuštěný \DHCP server na ruteru
podívej se d vlastnstí síťového připojení a tam zjistíš jestli máš pevnou IP adresu nebo ne

vypni si firewal na požadovaných stanicích, nasdílej a přiděl práva na adresáře které scheš sdílet
ve vlastnostech tiskárny zapni volbu sdílení
zjisti IP adresu jednotlivých stanic
Stat-spustit-napiš cmd
poté napiš ping xxx.xxx.xxx.xxx místo xxx zadej IP adresu jiné mašiny
Liqid (410)|17.2.2009 09:17
do routeru se nedostanu tak jsem napsal poskytovateli a odpovedel mi toto :
Dobrý den,
na router se bohužel pro mě z neznámého důvodu nelze dostat.
Pro vnitřní síť bude zcela jistě nastaveno automatické přidělování DHCP,
stačí tedy mít toto nastaveno na všech PC v síti
a potom samozřejmě mít povoleno sdílení souborů a tiskáren.
Pro změnu hesla by byla nutná návštěva technika u Vás doma.

Co mám tedy nastavit ?
Zoidik (1405)|17.2.2009 09:57
pokud máš všechny PC připojené po LAN k routeru a využíváš to takto zatím "jen" na internet a vše funguje, tak router funguje jako DHCP a automaticky přiděluje IP adresy. V tom případě stačí nastavit pouze sdílení. Ještě bych doporučil u všech PC nastvit stejnou pracovní skupinu, ale neni to podmínka, ale je to lepší. Jinak klikni na složku pravym->sdílení a zabezpečení->povol přímo sdílení->nastav sdílení a OK. Je to otázka 10ti minut i s cigárem.
Liqid (410)|17.2.2009 12:37
tak jsem to nak nastavil a NTB na nemz je vista tak vidi PC s XP ale v PC s XP nevim kde to najit. zkousel jsem v NFS MW vytvorit sitovou hru na NTB a pripojit PC, pak jsem to zkousel i opacne. Ani v jednomp pripade jsem tam tu hru nevidel a nemohl se k ni tedy pripojitl. Co je spatne?

mmch jak a kde mam nastavit sdileni ve Viste a XP?

omlouvam se za to ze to furt nechapu, ale co se siti tyce jsem uplny zacatecnik
Liqid (410)|17.2.2009 19:47
tak jsem to zkousel nastavit a pote co jsem si zmenil IP tak mi prestal jit internet :-( tudy asi cesta nevede
EditorPO (2819)|17.2.2009 23:58
Pokial ti funguje internet, tak s IP adresami problem nie je.

Kazde PC ma nejake meno v sieti. Jeho meno zistis, ked kliknes pravy tlacitkom na Tento pocitac, zalozka Nazov pocitaca, polozka Uplny nazov pocitaca.

Skus cez Start > Hladat > Pocitace alebo osoby > Pocitac v sieti. Do okienka zadaj meno pocitaca. Malo by ti ho najst. Pokial takto najdes vsetky pocitace, tak je to OK.

Dost casto pomoze spustenie nastavenia domacej siete



V sprievodcovi nastavenia siete citaj pozorne a vyber potrebnu moznost.

Zdielanie konkretneho adresara urobis tak, ze kliknes na neho pravym tlacitkom > Vlastnosti > zalozka Zdielanie (alebo priamo Zdielanie a zabezpecenie po kliknuti pravym tlacitkom). Zaskrtnes Zdielat tento priecinok na sieti, zadas zrozumitelny nazov a potvrdis OK.

Casto sa stane, ze zdielanie nefunguje okamzite. Windows potrebuje urcity cas, aby nasiel vsetky zdielane adresare, tlaciarne ... vtedy treba trochu trpezlivosti ;)

Neviem, ci vo Viste je tiez nejaky sprievodca nastavenia siete, ale asi ano.
Zoidik (1405)|18.2.2009 06:40
Do IP adres jsi neměl vubec hrabat pokud ti fungoval internet. Jak jsem ti psal, sjednot název pracovní skupiny u všech PC a potom sdílení souborů. Další věc je, že máš tři různé systémy. Ne vždy to musí fungovat absolutně bez problému, ale mělo by to ve tvém případě jet.