Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zvláštny zvuk v gr.karte X1900XT 512MB

Sinister (1)|6.12.2006 17:00
Popis chyby spolu s mojou zostavou.
Zapnem počítač,graf.karta sa rozbehne na vyššie otáčky, po chvíľke sa spomalí, nabehne Windows.V pracovnom prostredí Windows počuť len zvuk ventilátorov ( bežný ), gr.kartu počuť len veľmi ticho.Teplota 46C v Catalyst Control Center.Počas pozerania filmov, grabovania videa a bežnej práce vo Win. je to stále tak, gr.kartu ani nepočuť.Pri práci v 3DStudio Max je to tak isto,na začiatku práce, keď je na scéne málo objektov, ale keď už mám vytvorenú zložitejšiu scénu, tak ak posúvam objektom, rotujem atď, vtedy počujem zvláštny zvuk, je to tichučké akoby píšťanie ( niečo ako ultrazvuk, tažko to opísať ), ale to len v okamihu napr. rotácie, ak prestanem, hneď je ticho.Väčšie problémy nastanú po zapnutí hry.Spustím hru Oblivion.Gr.karta sa rozbehne, zobrazí sa hlavné menu.Tu už počuť spomínaný zvuk viac, stačí pohybovať kurzorom myši a len ukázať na niektorú voľbu, napr.: NEW GAME, LOAD, OPTIONS, kurzor je na LOAD počuť zvuk, dám ho mimo, je ticho.Spustím NEW GAME.Hrám, pohybujem sa v 3D prostredí ( teplota 71C ), vtedy je v podstate gr.karta najviac zaťažená počujem len zvuk chladiča na gr.karte.Raz hlučnešie, raz tichšie, karta si reguluje otáčky, čiže, v podstate nikdy nejde na maximum.Vojdem ale do menu s mapou, inventárom atď., najväčšie problémy sú v menu pri tvorbe lektvárov.Tam vlastne prechádzam rôzne z jedného okna do druhého, vtedy počuť piskot najviac a po určitej chvíli počítač spadne, celkom sa vypne.Po zapnutí nabehne.Keď nie som v menu ( s lektvármi ) dlho, vrátim sa do hry, chodím a počítač náhle spadne.Niekedy nespadne vôbec.Je to náhodné.Problém je ale aj v iných hrách.Napr.: Company of Heroes, počas bombardovania, na obrazovke veľa efektov, gr.karta zaťažená, vtedy počuť už piskot dosť silno a počítač náhle spadne.Pohľad presuniem niekam inam, kde sa nedeje nič a spadne to aj tam.Niekedy nie, niekedy nespadne vôbec, ide aj celú noc, niekedy len raz, náhodne.Počítač padá aj v iných hrách.
Ak ale skúsim v Catalyst Control Center spustiť Automated Clock Configuration Utility, ktorá taktuje gr.kartu na najvyšší bezpečný takt, počas taktovania počuť piskot silno, zreteľne, karta sa zohreje na cca.86C, počítač ale nespadne.Skúšal som to už viac krát.Pretaktované nemám nič, ani procesor, ani RAM-ky, ani gr.kartu.Skúsil som aj nechať gr.kartu pretaktovanú podľa Automated Clock Configuration Utiliti ( frekvencie grafického čipu sú mierne zdvihnuté ), správalo sa to rovnako,t.j. v hrách počítač padá.Podľa môjho názoru sa na gr.karte niečo prehrieva, alebo má gr.karta nejaký problém s určitými funkciami, ktoré sa zapnú pri spustení hry, a potom to celé spadne.

Moja zostava:
MB ASUS A8N-E nForce4 Ultra s939
CPU AMD Athlon 64 4000+ Box s939 ( Chladič AC Freezer 64 PRO )
2GB DDR400 Kingstone HyperX UL CL2
VGA Sapphire ATI X1900XT 512MB
2x HD Maxtor 6Y120P0 ( 2x 120 GB IDE Radič Ultra ATA133 )
MT Delux DLC-MD372,ATX
Zdroj Fortron ATX-500A 500W
LCD HP1955
DVD RW NEC ND3540A
DVD-ROM Toshiba SDM2012C
Zv.karta on Board ( Realtek AC'97 Audio )
Klávesnica Logitech Internet PRO
Myš Logitech MX900 Bluetooth Optical Mouse

Windows XP Professional
DirectX 9.0c
ATI Catalyst v.6.11 ( Standart Settings Balanced )
Microsoft .NET Framework v1.1, v2.0, v.3.0
+ opravné záplaty na Windows
boboco (1987)|6.12.2006 18:23
[quote=Sinister]Popis chyby spolu s mojou zostavou.
Zapnem počítač,graf.karta sa rozbehne na vyššie otáčky, po chvíľke sa spomalí, nabehne .......[/quote]

Zdravím, mám pro Tebe docela nemilou zprávu. Toho rušivého zvuku se nezbavíš, příčinou je grafická karta, konkrétně tlumivky na ní. Je to náhoda když koupíš dvě stejné grafiky, jedna to dělat nemusí, jedna jo... Řešení tedy jediné, překousnout to (což je ale v mnoha případech i se zatnutými zuby nemožné) a nebo vyměnit grafiku. Jinak, více jsme o tomto debatovali zde. Tazatel si původně myslel, že rušivý zvuk vydává HDD, ale byla to s největší pravděpodobností grafiku (občas se stane, že to dělá i deska, ale i grafiky je to dosti častější jev).
P@pi (1519)|6.12.2006 18:41
Teoreticky by mělo pomoct zalejt tlumivku nějakým lepidlem nebo silikonem, ale nevim zda se ti do toh bude chtít.

Jinak mně to dělalo hlavně v Cinemě 4D, jinak ani moc ne. Ale v tej cinemě při rotaci to bylo nepříjemný.
wizaard (913)|6.12.2006 22:56
Mám stejný problém, ale (jak tu bylo psáno) byl jsem nucen si na to zvyknout :).
aldafallout (194)|7.12.2006 13:13
Zkus to uvest jako duvod reklamace. Snad by ti ji pri trochu dobre vule mohli vyreklamovat
wizaard (913)|9.12.2006 00:15
No... možná by to vzali, to je fakt, ale znám třeba spoustu lidí, kteří ten zvuk ani neslyší (asi mimo jejich sluch), vzhledem k tomu, že jsem 10 let hrál na housle, s tím, že bych ho neslyšel, problém nemám. Každopádně to za "reklamační pokus" stojí ;).
ICEBOSS (3435)|9.12.2006 19:00
je to jak rika boboco. jeste me napadlo. jsi si jisty, ze to dela grafika? nepiska ti pfccko nebo nejaka civka ve zdroji / na desce?