Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s GeForce 7600GT

hust (4)|27.4.2009 12:27
Dobrý den!

Nejsem si zcela jistý, zda tento dotaz směřovat sem, či do jiné sekce, tak prosím moderátora, aby v případě mého omylu zakročil :)

Můj problém s grafikou začal, když jsem z reklamace základní desky dostal desku jinou, konkrétně Gigabyte GA-K8N51PVMT 9-RH. Tato deska má integrovanou grafickou kartu, ale zároveň má i PCI-express slot pro další zařízení.
Po nainstalování zařízení jsem si všiml drobných grafických chyb v podobě barevných čar, které se vyskytovaly velmi ojediněle (viz obrázky 1-3).
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Vyzkoušel jsem přeinstalovat ovladače grafiky, starší i novější, ale bez viditelného úspěchu. Nějakou dobu jsem tedy tuto chybu ignoroval.

Po nějakém čase však PC začal zamrzat při spouštění a občas nabíhal s mnohem viditelnějšími chybami v zobrazení (viz obrázek 4).
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

V tomto režimu nebylo možné spustit jakokoliv operaci, vyžadující některou z funkcí karty (video, hry, samotné nastavení kvality zobazení) - vše způsobovalo mrznutí počítače. Obvykle po několika restartech či reinstallu ovladačů systém opět naběhl v "normálním" režimu.

Po několika dalších neúspěších se staršími verzemi ovladačů a pokusy o vypnutí integrované grafiky jsem přeinstaloval operační systém "načisto", ovšem po instalaci driverů jsem opět tam, kde předtím.
Zda grafika funguje jen s drobnými chybami nebo vůbec mi přijde téměř náhodné, jakoby to ovlivňovalo načtení nějakých driverů při spuštění windows. Jen jednou se mi stalo, že mi PC zamrznul při hraní hry a po několika chvílích se objevilo uporoznění na problém s ovladačem grafické karty a nutnost počítač restartovat.

Nenapadá mě v současnosti žádný důvod, proč by grafika neměla fungovat, jak má, běžela bez problémů téměř 2 roky, proto bych problém viděl spíše v softwaru nebo nějakém "bloku" se zmiňovanou integrovanou grafikou na základní desce.
BIOS nabízí pouze možnosti "vždy používat VGA na desce" nebo "používat VGA na desce pouze v případě, že není připojena žádná PEG" (oboje odzkoušeno, bez úspěchu). Mám poslední vydanou verzi BIOS pro tuto desku.

Zkoušel jsem také fungovat jen na integrové kartě a tam se vše zdálo být bez problémů, avšak z pochopitelných důvodů tuto možnost nepovažuji za řešení :-D

Prosím tedy o pomoc či nápad, který by mi domohl najít, v čem je zakopaný pes :)
Za všechny reakce předem děkuji!

specifikace:
MB Gigabyte GA-K8N51PVMT-9-RH
CPU Athlon 3000+, 939
GK Nvidia GeForce 7600 GT, PCI-ex
RAM 1,5GB Kingston, 400MHz
OS Windows XP SP2

testované verze ovladačů: 81.98, 84.21, 169.21, 175.16, 182.50
husky14 (4214)|27.4.2009 12:38
Výborný ovladače (soudobý s 7600 GT) byly 93.71, můžeš je zkusit, ale těma to asi nebude....

Máš korektně nainstalený všechny drivery k základní desce (čipset atd.)? Zkontroluj v BIOSu frekvenci PCIe, měla by mít 100.
cool.user (2822)|27.4.2009 12:44
[QUOTE=hust;243682]Nenapadá mě v současnosti žádný důvod, proč by grafika neměla fungovat, jak má, běžela bez problémů téměř 2 roky, proto bych problém viděl spíše v softwaru nebo nějakém "bloku" se zmiňovanou integrovanou grafikou na základní desce.[/QUOTE]

Vzhledem k pravidelnosti chyb, bych to osobne spise videl na HW vadu. Tech zpusobu jak se mohla poskodit je dost, takze byt tebou bych ji vyzkousel v jinem pc, pokud bude delat take problem -> vadna karta.



Jo, a nezpomen ocistit pcie konektor i kdyz v uspech moc neverim...
hust (4)|27.4.2009 12:53
[QUOTE=husky14;243685]Máš korektně nainstalený všechny drivery k základní desce (čipset atd.)? Zkontroluj v BIOSu frekvenci PCIe, měla by mít 100.[/QUOTE]

ovladače mám všechny z link kromě RAID a VGA (pochopitelně)

frekvence je na 100MHz


[QUOTE=cool.user]takze byt tebou bych ji vyzkousel v jinem pc[/QUOTE]
bohužel tu jiné PC nemám, určitě ne s PCI-ex, ale zkusím se poptat u známých...

[QUOTE=cool.user]Jo, a nezpomen ocistit pcie konektor i kdyz v uspech moc neverim... [/QUOTE]
měl jsem ji několikrát venku a čištil, nepomohlo...
husky14 (4214)|27.4.2009 13:05
Hele a co je to přesně za 7600 GT? Není to náhodou nějaká přetaktovaná OC verze? Podle těch chyb v obraze bych si tipnul, že tohle by mohly způsobovat paměti.... tak jestli nejsou třeba přetaktovaný a už to nestíhaj. Když ne, tak bude možná nějakej modul vadnej.... imho.
hust (4)|27.4.2009 13:32
[QUOTE=husky14;243691]Hele a co je to přesně za 7600 GT? [/QUOTE]

GeForce 7600GT, silent, 128MB DDR3, DVI, TV, PCI-ex

konkrétně tahle

btw. během toho, co jsem se naposledy snažil nainstalovat výše zmíněný ovladače, mi PC začal neuvěřitelně mrznout a cokoliv dělat jsem mohl vždy jen asi 2 vteřiny z 10, mezitím taky obrazovka občas problikla. Rozjel jsem teda integrovanou kartu a s tou je vše OK.
cool.user (2822)|27.4.2009 13:37
[QUOTE=hust;243693]GeForce 7600GT, silent, 128MB DDR3, DVI, TV, PCI-ex

konkrétně tahle

btw. během toho, co jsem se naposledy snažil nainstalovat výše zmíněný ovladače, mi PC začal neuvěřitelně mrznout a cokoliv dělat jsem mohl vždy jen asi 2 vteřiny z 10, mezitím taky obrazovka občas problikla. Rozjel jsem teda integrovanou kartu a s tou je vše OK.[/QUOTE]

Husky mel dobry napad se snizenim taktu, zkus snizit taky o 50% jak na ramkach tak na gpu, kazdopadne, ja bych rek ze ta grafika je mrtva...
hust (4)|27.4.2009 14:29
Vůbec se mi už nedaří spustit systém se 7600, natož měnit frekvenci... Pokusím se sehnat jiný počítač, kde bych kartu mohl vyzkoušet a ozvu se, až budu vědět víc. Děkuji za pomoc :)
husky14 (4214)|27.4.2009 15:16
[QUOTE=hust;243705]Pokusím se sehnat jiný počítač, kde bych kartu mohl vyzkoušet....[/QUOTE]Ideální, je třeba zjistit, jestli není mrtvá karta.... pak můžem pokračovat.
PROMETEUS14 (2)|21.7.2009 03:13
z osobni skusenosti radim vimnen chladic . grafiky,pokut je nataktovana,je to jasny,pokud ji neroschodis v jinem p.c. je to jasne.treba se proste tvoje7600 a deska nesnese, chce to otestovat, v solidni prodejne h.w.by ti to mneli za par korun otestovat,drzim palce cus:thumb:idea :idea:thumb