Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Monitory: Problém s padáním her. Vypadne monitor

Neregistrovaný (0)|28.5.2009 17:34
Jméno tazatele: Petrr

Znění dotazu:
Zdravim ve spolek. Při hře mi spadne obraz a napíše monitor out of range, ale jinak ta hra běží na plný pecky a bez trhání. Poradí prosím někdo čím to může být? Je to u více her a ne u každý. Díky

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Monitor Asus vw193-b, procesor intel core duo 2 E8400, grafika Ati hd4850 1Gb, pamět 2x2GB Deska asus P5Q se
r34ktor (7477)|28.5.2009 17:38
A z čeho usuzuješ, že hra běží plynule, když nic nevidíš?

Obecně bych se nejprve zaměřil na teploty, protože podobné chování v drtivé většině případů způsobuje přehřátí grafické karty. Také by nebylo od věci napsat použitý zdroj.
Salamander (6177)|28.5.2009 17:51
Out of range ? to snad znamena prekroceni obnovovaci frekvence monitoru, ne ? :D

reseni - nema hra nejaky soubor s nastavenim / safe mod ?
Richmond (8084)|28.5.2009 19:32
Prijde na to, jaky ma monitor a pokud ma vubec nainstalovany ovladace. Po nainstalovani nVidiich 185.85 se mi objevily refreshe ktery monitor nezvlada (podotykam, ze mam zatrhle "skryt nepodporovane frekvence" u monitoru - coz by mohlo byt reseni pro tebe). Po spusteni hry v jinem rozliseni nez mam desktop mi to do monitoru poslalo 200Hz (max. u nejmensiho rozliseni) ale na druhym monitoru vse chodilo jako obvykle. Takze bud si nastav hru do stejnyho rozliseni jako desktop (a tudiz i max. refresh) nebo si nastav "vlastni rozliseni" v tom nV panelu. Pokud mas ATI tak tam je to tusim pod DDC. Uplne nejlepsi by bylo nastavit "low-level refresh" v RivaTuneru (tak to mam ja) - nemusis se starat o nastaveni ve hre, staci pro rozliseni nastavit natvrdo frekvenci (protoze nektery hry maji svoji hlavu a bezi na 60Hz nebo na 75Hz)
r34ktor (7477)|28.5.2009 19:44
Mě se to z dotazu jeví tak, že to kiksne během hraní. Špatný refresh by se projevil ihned po přechodu do 3D. :notsure
Neregistrovaný (0)|28.5.2009 22:21
Ovladače na monitor nemohu opravdu najít. Asi jsem hňup, ale fakt ne. Ty hry hraju třeba 15 minut nebo čas je různý, ale pak to padne. Zdroj mám 550v, ale neznačkovej:-( Teplota grafiky se pohybuje okolo 70C. Asi to ale nejspíš nebude monitorem, protože jsem to zkoušel s jinou grafikou a fungovalo to. Ale ta má grafika je v pořádku. A když jsem to zkoušel s jiným monitorem, tak to taky padá. Tak jsem z toho nějakej vylekanej:-)
Richmond (8084)|28.5.2009 23:02
Aha, ja myslel, ze to padne pri prepnuti do jinyho rozliseni a ne pri hre. V tom pripade by chtelo otestovat pc pri zatizeni treba furmarkem :notsure
johny__g (6387)|29.5.2009 08:30
Určitě problém s grafikou, otázka je, zda SW nebo HW. Jakou máš verzi ovladačů? Neměl jsi dřív jinou kartu? Děla to u všech her nebo jen u jedné? A těch 70 stupňů, je v plné záteži? VPU recover máš on nebo off?
KunNy (410)|29.5.2009 08:44
Pokud je teplota jádra 70° C, kolik máš na napájecích obvodech? Mě toto dělala karta při vysokém OC, třeba se v půlce testu (e.g. 3DMark) vypl monitor a nic jiného než restart nepomohlo. Jaká je to přesně verze té karty, má referenční chladič a takty? Můžeš zkusit kartu podtaktovat např. o 100 MHz na jádru i pamětech (RivaTuner), pokud bude na nižších frekvencích vše v pořádku tak kartu pošli na reklamaci.
Neregistrovaný (0)|29.5.2009 15:31
Pc je komplet nové(teda půl roku starý) A dělá mi to spíš jen u novějších her. Ovladače jsem si stahoval už 3x nové verze a stále to samé. Myslel jsem si, že je to kartou a reklamoval jsem jí, ale dělá to i stou novou. Těch 70 stupňů jsem tamměl hned jak mi to padlo. Asi dvakrát se mi podařilo vrátit do do windowsů, al ejinak musím restart. VPU recover mám teď vyplej, ale měl jsem ho i zaplej a stále to samé. 3DMark vůbec nepustím. Hned mi napíše, že neodpovídá. A co je ten furmark? Karta se jmenuje ASUS EAH 4850 1Gb/HDTI/HDMI. No na to taktování si netroufnu, ale můžu zkusit říct kámošovi, kterej trochu tomu rozumí. On mi říkal, že b yto prej mohlo taky být zdrojem, že je slabej. ???
r34ktor (7477)|29.5.2009 23:38
[QUOTE=Neregistrovaný;254203]On mi říkal, že b yto prej mohlo taky být zdrojem, že je slabej. ???[/QUOTE]
Klidně to jím být může. Už na začátku vlákna jsem tě žádal o jeho specifikaci.
trodas (1753)|30.5.2009 10:25
Oout of range znamena ze signal do monitoru je mimo meze, ktere je monitor schopen/ochotenm zobrazovat. Muze to, mimo jine, znamenat vypadnuti cele graficke karty - treba z duvodu slabeho zdroje...

Pokud bys mel spatne nastaveny refresh v 3D (OpenGL verzus DirectX refreshe), pak by ti to delalo stale od zapnuti hry. Pokud se jedna o problem po nejake dobre hrani, pujde bud o prehrati karty nebo zdroje. 70°C je sice vysoka teplota pro nas, zvykle na vodni chlazeni, ale ne tak vysoka, aby to muselo padat. Doporucuji zkusit opravdu SILNY zdroj a nesetrit na nem. Moderni zdroje si na stitky pisou sileny cisla, ale uvnitr jsou casto tak 2x slabsi... Tady se setrit nevyplaci.