Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ATI sapphire HD 3870 + AC accelero Twin Turbo

FxFilip (28)|22.6.2009 15:58
Zdravím,
potřeboval bych poradit s jedním problémem,mám grafickou kartu ati sapphire HD 3870 s originálním chladičem, tam jsou teploty iddle: 47°C a load: 72°C
tak jsem chtěl teploty snížit abych mohl kartu malinko taktnout a tak jsem koupil chladič AC accelero Twin Turbo,a nejspíš se mi instalace nepovedla pač teploty iddle jsou stejný a v načítání dokonce vyšší. tak prosím o radu kde jsem mohl udělat chybu nebo co by mohlo být špatně.
Je možný že by chladící část fanu nedosedla na čip? nebo špatná teplovodivá pasta?
vůbec si nevim rady.
děkuji za jakoukoliv pomoc.
Smeli (2302)|22.6.2009 16:05
Moc pasty? Ventilátory se točí nebo je máš sundané? Můžeš sem hodit fotku karty i s accelerem v PC? Teploty si zjišťoval pomocí čeho?
johny__g (6387)|22.6.2009 16:14
Na chladiči je už pasta nanesená od výrobce, takže "špatná pasta" nebo "moc pasty" se snad stát nemůže. Doufám že jsi na pastu co tam je nepatlal ještě nějakou svoji.
Když chladič sundáš, podívej se jak se otisklo jádro do pasty a hned uvidíš jestli dobře přiléhá na celé ploše nebo ne.
FxFilip (28)|22.6.2009 16:43
Když jsem kartu nasazoval udělal jsem chybu a do předaplikované vrstvy jsem škrábl,tak jsem si myslel že když tam malinko doprostřed nanesu jiné teplovodivé pasty tak po přitlačení čipu na fan,se pasta rozprostře a tudiž bude vše OK.

jinak jsem při instalaci odbočil od manuálu pač tam se píše že na karty HD 3870 se mají použít otvory na fanu co jsou blíž k sobě ale to jsem zkoušel a vůbec mi to nesedělo tak jsem použil ty otvory co jsou od sebe dál a přišlo mi že to sedlo.

EDIT: jinak teploty jsem bral z Everestu,Gpu-Z,ATI control atd.
a teploty byly se zapnutýma větrákama.
Smeli (2302)|22.6.2009 16:48
Hm, tak bych to zkusil sundat, očistit a nanést novou pastu.
FxFilip (28)|22.6.2009 17:36
ok jdu to očistit a dám tam AC-MX2
FxFilip (28)|22.6.2009 19:22
tak jsem to očistil,odmastil,nanesl pastu AC MX-2 a zašroubuju a koukám a v iddle jsou teploty 38°C což je vcelku dobré ale při načítání během 3minut byly teploty kolem 74°C což se mi zdá dost,ale je divný že větráčky při 70°C běželi na 70%.
jrx (1880)|22.6.2009 19:30
[QUOTE=FxFilip;261945]tak jsem to očistil,odmastil,nanesl pastu AC MX-2 a zašroubuju a koukám a v iddle jsou teploty 38°C což je vcelku dobré ale při načítání během 3minut byly teploty kolem 74°C což se mi zdá dost,ale je divný že větráčky při 70°C běželi na 70%.[/QUOTE]

Jak to vypadá u tebe ve skříni? Pokud tam máš třeba hromadu IDE kabelů a kabelů od zdroje, větráčky zacpané prachem atd. tak není divu že se to nechladí :) Nebyla by fotka?
FxFilip (28)|22.6.2009 19:48
tak fotka není problém (fotka v příloze)
EDIT: asi jsem zjistil kde je chyba,nebo spíše dvě chyby

1) Ventilátorky mají příliš málo šťávy aby se točili jak mají,tzn. místo při 70°C na 70% ,tak při 70°C na 100%

2) Příjde mi že čip GPU nedoléhá na chladič jak má,pač jsem zkoušel zatížit GPU a při 74°C jsem více přimáčkl chladič na GPU a teploty klesly až o 15°C.

teď jde jen o to kde jsem při instalaci chladiče udělal chybu,má někdo nějaký zkušeností s touto kombinací? ATI SAPPHIRE HD 3870 + AC accelero Twin Turbo ???
DSC_1242.JPG
FxFilip (28)|25.6.2009 20:41
tak jsem dostal asi hloupej ale aspoň nějakej nápad,myslim si že ty teploty mám kvůli tomu že mi chladič zcela nedosedá na GPU a nejspíš kvůli kondíkům,tak chci vyzkoušet 2-3 žebra u accelera ohnout aby mi to sedlo.
Smeli (2302)|25.6.2009 22:22
[QUOTE=FxFilip;263195]tak jsem dostal asi hloupej ale aspoň nějakej nápad,myslim si že ty teploty mám kvůli tomu že mi chladič zcela nedosedá na GPU a nejspíš kvůli kondíkům,tak chci vyzkoušet 2-3 žebra u accelera ohnout aby mi to sedlo.[/QUOTE]

Ehm, se podívej a pokud leží chladič na kondíku je to špatně. Špatně teda v případě, který u tebe nastal - prostě nedoléhá. Ohni, odstřihni, ovšem počítej se ztrátou záruky. Ještě jedna věc ale - možná bych dopředu přidal ventilátor co by dodával pro grafiku čerstvý luft (pokud nemáš perforovanou bočnici).
FxFilip (28)|25.6.2009 22:52
No jo ztráta záruky v případě že to bude fungovat je v pohodě.
Nicméně jsem odstřihnul pár kousků ze žeber a očistil chladič i GPU a znovu nanesl žiletkou vrstvu pasty. a jsem skoro furt na stejných teplotách a už mě doopavdy nic nenapadá jinak na GK je směřovanej 12CM Noctua z bočnice který dodává na MB a GK vzduch,jinak jsem musel ventilátor přpojit přes redukci na 5.5V zdroj a nemůžu nějak koordinovat otáčky ale v GPU-Z je vidim a točej se strašně málo při při 70°C jedou na 70% a nevim jak by se dali přenastavit,,nevíte někdo?
robky (3195)|25.6.2009 23:24
Mne skôr pripadá, ak sa teda inštalácia podarila a chladič dosadol ako mal, že môže byť vadná niektorá heatpipe.
Na rovnakej karte mám AC S1(čo je vlastne tvoj chladič bez ventilátorov) a teploty v idle okolo 30°C, v záťaži max 50°C+- nejaké drobné. Jediný vzduch na chladič prúdi z predného intake Noctua S12-800@500rpm ....

Skontroluj (a porovnaj) v záťaži dotykom prsta teplotu jednotlivých heatpipe ...:notsure
FxFilip (28)|25.6.2009 23:42
Na tohle jsem už taky pomyslel,ale ještě jsem to nestačil zkusit,tak to hned zkusim,jinak na záruku už stejnak můžu zapomenout.

kartu jsem přetaktoval z 776/1126 na 850/1231 a když to v OCCCt pořádně zatížim tak teplota je skoro až 80°C

potřeboval bych pak poradit kde by se dalo nastavit více otáček u větráčků. pač 70% při 80°C je fakt málo =)
Ale zatím MOC DĚKUJU!
robky (3195)|25.6.2009 23:51
Objavil sa programček na taktovanie, monitoring a reguláciu - InjectTunnel - môžeš ho vyskúšať ...
Dufinos (422)|26.6.2009 12:20
A jak moc to Accelero přitahuješ? Myslím ty šroubky, které ho drží... Kontroloval jsi, jestli nemáš náhdou prohnuté PCB karty? Zkus ty šroubky malinko povolit... Je totiž možné (řešili jsme to v jiné diskuzi), že to máš prostě moc přitažené a díky tomu ti chladič dostatečně nedoléhá na GPU...
FxFilip (28)|26.6.2009 19:42
Tak jsem zkoušel zatížit kartu a šáhnout na heatpipe a jsou všechny horký,a za ten prográmek moc díky,a taky jsem zkoušel povolit šroubky a výsledek žádnej ...
nevim no,v čem je chyba jestli v kartě nebo v chladiči.
Ale dá se říct že teploty s AC twin turbo jsou srovnatelné s referenčním chladičem =(
robky (3195)|26.6.2009 20:46
Ešte over napätie gpu (Vddc) vo všetkých režimoch, accelero to musí uchladiť na oveľa nižšie teploty s prstom v z..ku (ak si teda nechytil slabší kúsok a na dosiahnutie def. taktov výrobca nastavil vyššie napätie - to je len moja domnienka)
FxFilip (28)|26.6.2009 21:54
Proto jsem si ho koupil,pač jsem se domníval že bezproblémů uchladí grafiku,ale zatím je to pro mě zklamání.
napětí GPU (Vddc) = 1.258V iddle
= 1.300V burn