Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rychlé stahování, ale pomalé prohlížení

babakus (4)|23.6.2009 17:30
Ahoj.
Mám udělanou malinkou domácí síť ze dvou počítaču a jednoho notebooku. V síti jsou použity ADSL router D-link DSL-584T a AP ovislink 5460AP. A teď k mému "problému".
Když něco stahuji z internetu přes free download accelerator, mám rychlost kolem 800 KB/s (segmentové stahování až 10 vláken), ale když něco stahuju přes prohlížeč (FF3), dostanu se na rychlost kolem 100-150KB/s víc ani ránu. To samé když dám testování rychlosti, opět rychlost maximálně do 150 KB/s. Dále je jedno, jestli jedu přes WinXP nebo přes UBUNTU, všude skoro stejné výsledky, na všech počítačích a je jedno jestli jsou připojeny přes kabel nebo přes wifi. Internet mám od O2 8M.
Modem jsem resetoval do továrního nastavení a kromě údajů pro ADSL jsem nic nenastavoval. Je možné, že to je poskytovatelem nebo mám chybu v routeru? Vím, že kdysi O2 omezovalo stahování z rapidshare, kde to dělalo něco podobného, že z jednoho připojení na server se nedalo vycucat víc jako 100KB/s, ale segmentově se dalo dostat na plnou rychlost. Není to tak dávno, co všechno normálně fungovalo a já se i přes prohlížeč dostal na cca 800KB/s tedy 6-7Mbit.
Jiziii (796)|23.6.2009 17:59
No nejsem si jistej ale O2 má furt FUP
pokud stahuješ víc věcí najednou tak to rychle nepojede
meeee (1110)|23.6.2009 18:13
Nemá od 04/2008.
Jiziii (796)|23.6.2009 18:18
aha tak tim to asi nebude :D
ale furt má to že max rychlost je jen když nikdo jinej není připijenej ne?
takže čím víc lidí online tim pomalejší ne?
meeee (1110)|23.6.2009 18:27
Ale prdlajz, to neni wi-fina, co si ušmudlal soused v baráku a visí na ní půlka partají. Neviděl jsem ADSLko s kolísající rychlostí podle počtu sosajících lidí v okolí.
Jiziii (796)|23.6.2009 18:46
Aha já právě myslel že u ADSL to kolísá nebo aspoň tak nám to říkal učitel
peters (28)|23.6.2009 18:51
Podle toho, co píšeš, to vypadá, že změna se "odehrála" mimo Tvou síť, tedy za modemem -> u poskytovatele.
Ten nejspíše omezil jedno vlákno na těch Tvých 150 kB/s a FDM jich používá více, tedy se rychlost sečte až do maxima cca 800 kB/s.
Nejde o FUP, ale spíše o něco na způsob jakési "agregace", kdy se přenosové pásmo vyhrazuje už předem. Ono je klidně možné, že se skutečně připojilo více uživatelů a někteří jsou nenasytní (zapojili se do torrentového nebo jiného sdílení, stahují filmy, používají IPTV apod.).
Tohle bych viděl na dotaz přímo na poskytovatele.
optim (391)|23.6.2009 19:09
[QUOTE=meeee;262239]Ale prdlajz, to neni wi-fina, co si ušmudlal soused v baráku a visí na ní půlka partají. Neviděl jsem ADSLko s kolísající rychlostí podle počtu sosajících lidí v okolí.[/QUOTE]
Ale vzhledem k agregaci nelze rict, ze se to nemuze stat.
meeee (1110)|23.6.2009 19:11
Může, ale s pravděpodobností limitně se blížící nule. U toho ADSLka to s agregací vůbec není tak horký.
babakus (4)|23.6.2009 20:05
Zkusím to otestovat ještě po půlnoci a uvidím. Protože se mi to nějak nezdá. Nikdy jsem ještě neviděl, aby to díky agregaci padlo na 1Mbit a méně a ještě aby se to tam drželo celé dny.
trodas (1753)|23.6.2009 23:25
Treba nastoupili ve tvem okoli do hry stahovaci - ci Terorcom usetril na lince a "zpomalil" aby zakaznikum nedaval lepsi agregaci nez dle smluvnich podminek? Rozhodne drzim palce.

Videl bych to z jejich strany na poruseni smlouvy, pokud bys nemohl dosahout v testu rychlosti nakupovane rychlosti, pak je treba se dohodnout na nejake forme kompenzace. (financni forme, samo)
babakus (4)|24.6.2009 10:01
Tak jsem to zkoušel i ve 2 hodiny v noci a nic. Pořád se to hýbe maximálně kolem 1Mbitu. Dneska mám cestu kolem O2, tak si to tam s nimi vyřídím. Doufám, že chyba je u nich.
trodas (1753)|24.6.2009 14:00
O2 ti urcite ti potvrdi, ze chyba je na tve strane :D
babakus (4)|25.6.2009 17:20
Ano, chyba je podle O2 na mé straně. To by se z nich jeden po..... Vyzkoušel jsem několik modemů a počítačů a pořád je to stejné. No nic, budu muset udeřit na "správce" místní ústředny.