Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HDD uchycený na gumičkách

happymaster23 (117)|3.7.2009 10:56
Zdravím,

nebudu zbytečně rozebírat proč to dělám :), ale cesty osudu mě zavedly až tam, že jsem se rozhodl vyrobit si vlastní silentblok na disk. V praxi jsem na disk dal čtyři šroubky, na každý dal dvě krátké gumičky a mezi nimi protáhl dvě dlouhé (tak aby se i při převrácení skříně ty gumičky nevysmýkly) a celé to uchytil do 5,25" pozice. Disk je lehce nakloněný (kvůli tomu, že není optimálně vyvážený), ale pokud se na to člověk nepodívá pořádně, tak si toho ani nevšimne - jinými slovy - je to minimální. Problém spíše spatřuji v tom, že při spinupu disku jde vidět (opět se na to člověk musí soustředit) cuknutí disku. Moje otázka tedy je, jestli tohle nemůže snižovat životnost/spolehlivost disku (a to i vzhledem k tomu, že silentbloky co se normálně prodávají jsou o mnoho "tvrdší" a nedovolí disku takhle tancovat).

BTW nejde tak o ten spinup (ten stroj poběží tak dlouho, dokud nevypadne proud) ale o spíše o seek.

Díky za odpovědi
Kozouš (500)|3.7.2009 12:06
Tohle imho nemůže snižovat životnost/spolehlivost - disky jsou na mírné otřesy stavěné.

Viz např:
http://www.seagate.com/staticfiles/support/disc/manuals/desktop/Barracuda%207200.11/100452348g.pdf

Vibration, operating
2–22 Hz: 0.25 Gs, Limited displacement
22–350 Hz: 0.50 Gs
350–500 Hz:: 0.25 Gs
Vibration, nonoperating
5–22 Hz: 2.0 Gs
22–350 Hz: 5.0 Gs
350–500 Hz:: 2.0 Gs
fanynek (2048)|5.7.2009 05:13
[QUOTE=happymaster23;266007]Moje otázka tedy je, jestli tohle nemůže snižovat životnost/spolehlivost disku (a to i vzhledem k tomu, že silentbloky co se normálně prodávají jsou o mnoho "tvrdší" a nedovolí disku takhle tancovat).[/QUOTE]
Vůbec bych se toho nebál. Nejen já mám disky zavěšený na gumách (jak šel čas v různých úpravách) přes dva roky a můžu si to jen chválit. Disky se mají čile k světu a jsou v dobré kondici.

Jen bych asi doporučil nějaký pevnější gumy, aby tenké nepraskly (časem se vyšším teplem v case mění jejich vlastnosti a steří) a taky disk nebude "tancovat". Kvalitní gumu seženeš v jakýkoli modelářský prodejně a má nesrovnatelně delší životnost, než nějaká zavařovačka, nebo gumy do oblečení.
[SIZE="1"](Např. takovédle gumy. A neděste se toho bordelu; je to už dlouho a bylo to pokusné stadium :p)[/SIZE]
DSCN3193.JPG
faugusztin (453)|5.7.2009 07:23
Pripadne mozes pouzit aj profesionalne riesenie od nas zo Slovenska :)

http://www.mh.cz/hdd-vibration-killer.htm
fanynek (2048)|5.7.2009 07:43
Hezké řešení.:thumb
Na těchhle řešeních do 5.25" pozic mi ale vždycky vadilo, že se člověk připraví o chlazení disků fanem ze vstupu.
faugusztin (453)|5.7.2009 08:04
Nemusis. Ja som mal Scythe Kama Bay, pricom som ho mal priskrutkovany iba hore. To znamena, ze som mal 2 pozicie z 3.
fanynek (2048)|5.7.2009 09:12
Tak jasně, že se dá zbastlit cokoli. [SIZE="1"](Něco podobnýho, co postuješ mám udělaný podomácku na druhým PC, jen to slouží k ofuku RAMek, páč 4 moduly nataktit je fuška a hlavně dost topí.)[/SIZE]

Tady jde taky o to, aby člověk kvůli zavěšení disku na gumičky nemusel překopat celou koncepci chlazení v case a neutratil Bůh ví kolik peněz. Nezapomeň, že hodně lidem právě intake dole před HDD pomáhá dodávat vzduch pro VGA.
Ale to už by jsme se do toho hodně zamotali, protože každej to má řešený jinak.
trodas (1753)|5.7.2009 12:04
Ja to sveho casu resil takto:



...ale bezne gumicky rychle nahradily 80 ci 85 (nebo 90?) mm v prumeru a 8mm tluste tesneni do roury na WC - je to guma, ale kulata a kresne tlusta a vydrzi rok! :)
Pak vymenit. Na ty dratky prisly buzirky, aby to mene praskalo a dele vydrzelo a pod diskem mam zachrane snurky, aby kdyz to nahodou praskne, ale zustal viset na nich.

Nákres: