Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

XP-pro nebo Vista?

ja.tomas (33)|28.8.2009 11:31
Zdravim, otazka jasna: Je Vista tak strašliva jako jsem slychaval nebo už to opachovali natolik že je to lepši volba než XP-pro (ktere mě osobně snad nikdy nespadly a byl jsem s nima spokojen)

OS přijde na uplně nove PC [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] tzn nevim jestli by XP využivalo plneho potencialu počitače.

Diky moc
Salamander (6177)|28.8.2009 11:34
Nejlepsi volba bude podle me koupit visty s kuponem na upgrade na Win 7 :)
cool.user (2822)|28.8.2009 11:37
[quote=ja.tomas;286886]Zdravim, otazka jasna: Je Vista tak strašliva jako jsem slychaval nebo už to opachovali natolik že je to lepši volba než XP-pro (ktere mě osobně snad nikdy nespadly a byl jsem s nima spokojen)[/quote]

Vista sama o sobe imho nikdy nebyla spatny system tak jak bylo casto slyset.

Ono tohle vetsinou nejvic porvavali lidi kteri vistu nikdy poradne v ruce ani nedrzeli, nebo nedokazali akceptovat ze jejich 7 let stary duron vistu rozumne nerozjede.
kevin00 (10238)|28.8.2009 11:45
Buď si nainstaluješ Win7 RC nebo Microsoft Windows Vista Home Premium CZ 64bit OEM SP1. K WinXP bych se již nevracel, pokud k tomu nemáš nějaký závažný důvod.
mech13 (5526)|28.8.2009 11:50
pokud mas aspon 2GB RAM (dnes otazka petistovky), tak neni na viste vubec nic spatneho a je to skvely OS. hodne dlouho jsem byl na XP a prechod na vistu byl vpohode a nesel bych zpet. jasny, ze zacatku hned neco nenajdes nebo je jinak, ale z mojeho pohledu to jsou detajly ktery zprijemnuji praci a kdyz sednu k masine s XP, tak mi chybi...

btw kdyz jsme u toho durona:



duron 800, 512MB RAM, GeForce MX200, samsung F1 320GB
instalace rychlejsi nez prvni spusteni systemu
ja.tomas (33)|28.8.2009 12:44
A home jsou v pořadku ano? Nekupovat Business... neni to rozdil jako u XP home vs professional...?
Richmond (8084)|28.8.2009 12:47
Tak kup Ultimaty a mas v tom vsechno...
Jinak souhlas s mechem - ja je dal na durona 1.6GHz, prihodil 512MB ramky a bezi to docela svizne :thumb
pas!k (3765)|28.8.2009 12:55
Dulezite take je jake aplikace na tomto stroji budes pouzivat dle toho bych taky prihlizel zda volit 64 nebo 32 verzi .. Jinak jak bylo receno z vist neni potreba mit strach ale pokud uz ted vis ze v prubehu par mesicu treba budes delat reinstal tzn . v pc se rad vrtas casto instalujes nejaky programy atd zvolil bych taky win7 rc a tim proste zjistis jak ti sedi .. me osobne semdicky sedi vic nez visty. Pokud chces kupovat system rovnou se sestvaou .. (asi ano vzhledem k oem licenci) Voilil bych visty s upgradem na win7
ja.tomas (33)|28.8.2009 14:15
[quote=Richmond;286937]Tak kup Ultimaty a mas v tom vsechno...
Jinak souhlas s mechem - ja je dal na durona 1.6GHz, prihodil 512MB ramky a bezi to docela svizne :thumb[/quote]

To se zas prodraži, otazka zni: na doba Home nebo Business? Je v tom rozdil? u XP byli prostě profesionaly mnohem lepši.
xmarek (1676)|28.8.2009 14:19
[quote=ja.tomas;286957]To se zas prodraži, otazka zni: na doba Home nebo Business? Je v tom rozdil? u XP byli prostě profesionaly mnohem lepši.[/quote]Na doma stačí bohatě Home(Home Premium). Featury, které nabízí Business v domácím prostředí nevyužiješ. http://www.microsoft.com/windows/windows-vista/compare-editions/default.aspx
ja.tomas (33)|28.8.2009 14:24
mech13 (5526)|28.8.2009 14:29
co je podstatny, tak home premium ma media center a bussines ne

bussines zase ma napriklad vzdalenou polochu a spravu sitovych profilu - home ne

vsechno to je v ultimate
ja.tomas (33)|28.8.2009 15:52
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

"Tato OEM licence je určena pro „Sestavovatele systémů“ a po instalaci se stává součástí počítače, přičemž nemůže být převeden na jiný počítač. V případě nákupu musíte splňovat podmínky programu Microsoft OEM System Builder, která je vytištěna na obalu produktu"

Co tim chtěl basnik řict? To jako kdybych si koupil nove PC tak musim i novy win? :O
mstejska (2912)|28.8.2009 15:56
Ano. Licence je vázána na základní desku.
trodas (1753)|28.8.2009 17:30
Ja bych sel do XP proto, ze me Vista nevyhovuje diky tomu, jak moc me kontroluje a prikazuje mi, co ze mam delat... a hlavne co ze delat nesmim. Prijde mi obtezujici, abych pri nakopirovani kazdeho programu, ktery se nemusi instalovat musel upravovat prava pro adresar, aby program vubec jel... a to je jen tresnicka na dorte.
Nekomu se to "hezke cucave" GUI libi, nekomu (me) ne.

V kazdem pripade XP jsou rychlejsi nez Vista na hry. A to je myslim to nejpodstatnejsi. 64bit XPcka vyuzuji plne i ty 4G ram, ona extenze pametoveho prostoru (PA mod) je tady od Windows NT ...

Pokud jsi clovek ktery rad jen klika a aniz by vedel, co kde ma a jak to jede tak vse "tak nejak jelo", pak je Vista pro tebe dobra volba, ten rozdil v rychlosti proti XP nebude na tak rychlem stroji markantni.

Pokud jsi clovek ktery chce mit ve svych souborech poradek, chces vedet co kde je a proc a delat si na disku takovy poradek, jaky uznas za vhodne - pak Vistu nemohu doporucit. Vista te pomalu "zamkne" v tvem vlastnim pocalu a umozni ti jen to, co sama uzna na vhodne... Nejlepe vubec nic krome hybani mysi a klikani :D

Me to silene nevyhovuje, jinym to vyhovuje (je to vlastne takovy Mac OS X v Redmondskem havu, pokud mas v praci treba na DTP Macka, tak neuvidis vetsiho rozdilu...) a tak se musis rozhodnout sam.
Patchovanim Microsoft casto jen pridava problemy, na to bych take nespolehal, ale muze ti Vista vyhovovat. Pripadne ji preformatujes a vratis se k XP ci zkusis 64bit XPcka :) Nejlepsi je osobni zkusenost a na tobe zavisi, co ti bude lip vyhovovat.

Neco jede ve Vistach (legalnich) perfektne - a to je vyhledavani a instalace ovladacu z netu. Neco proste nejede a nejde a nejde a nejde... :) Treba presvedcit Vista "skenovatko" aby mi na Canonce nenabizelo defaultne po preview skenovani A4 rozsekane na to, co Vista uzna za "jednotlive obrazky" a zanechalo mi to nastaveni na scan cele A4... To nejde. Jine veci jdou a prekvapive snadno a pohodlne. Plati se za to ale HW naroky - jedna vec je Vistu rozjet a druha je rozjet pod nimi narocnou aplikaci. Opravdu narocnou aplikaci, jenz zere hodne a hodne pameti. Pak je urychleni XPcek proti Vistam znatelne. Nastesti takovych aplikaci neni moc a s 4G jsi videmene zavodou :)

Je dobre si uvedomit, ze samotny Microsoft "vidí konec éry Windows":
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/21425-microsoft-vidi-konec-ery-windows
r34ktor (7477)|28.8.2009 20:38
Začíná to tu být OT. Autor chtěl doporučit vhodný OS pro svou sestavu, né číst nekonečné polemiky. :angry

Podle mě budou nejvhodnější volbou Windows Vista Home Premium 32-bit (ideálně s kupónem opravňujícím bezplatně přejít na Windows 7). Pro domácí multimediálno-herně-pracovní stroj nabídnou mix všech podstatných funkcí (DirectX 10, Media Center, Movie Maker, podporu ovladačů ad.).

Downgrade na Windows XP je možný u edicí Business a Ultimate, ale ty mi cenově přijdou už poněkud mimo.
ja.tomas (33)|31.8.2009 09:31
A proč 32 a ne 64? dik
grapherX (888)|31.8.2009 09:54
Pokud máš více než 3GB RAM tak rozhodně vezmi 64bit systém. ;)
r34ktor (7477)|31.8.2009 13:48
[quote=ja.tomas;287739]A proč 32 a ne 64? dik[/quote]
Doporučil jsem 32-bit, protože jsou lépe kompatibilní se staršími hrami a programy (některé se mi na 64-bit systémech rozchodit nepodařilo), nevyžadují podepsané ovladače (výhoda zejména v případě, že vlastníš starší periferie (skener, tiskárna), pro které ani nemusí být nové ovladače k dispozici), nejsou potřeba 64-bit rozšíření pro programy, které se integrují do průzkumníka a obecně pokud se nepoužívají optimalizované aplikace, není znát prakticky žádný nárůst výkonu.

[quote=grapherX;287750]Pokud máš více než 3GB RAM tak rozhodně vezmi 64bit systém. ;)[/quote]
O tom bych uvažoval až v případě, že by se v budoucnu paměť rozšiřovala nad 4GB RAM. I když běžný uživatel k tomu nemá v zásadě důvod.