Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC sieť

sat400 (4)|18.9.2009 21:10
Mám prosbu. Mám zosieťované 2 PC s giga kartou, Nas4220 (podporuje Giga), router Asus GX 11SN (podporuje Giga) a Adsl modem Prestige 650 (nepodporuje Giga). Chcem si nastaviť rýchlosť 1 Giga medzi PC1, PC2, NAS, cez router. Z NAS-ky mi ide Giga (zelená kontrolka na routri) ale do obidvoch PC nie (žltá kontrolka). Neviem nikde nájsť nastavenie aby mi Giga išlo PC1 - PC2, PC1,2 - NAS. Neviete kde sa to dá nastaviť? Díky.
Sie? giga.jpg
Logout (4018)|18.9.2009 21:23
Jak sou ty kabely dlouhý? Co to je za počítače (aspoň jeden)?

První. co mě napadlo je - vyměň kabel, kterej jde k nas s kabelem, kterej jde k jednomu z PC. Změní se něco?
sat400 (4)|18.9.2009 21:48
Výmena nepomohla, to som už skúšal. PC1 je 1m od NAS, druhý vo vedlajšej izbe. PC1 je Intel Core 6300 1,86GHz pameť 4GB
Logout (4018)|18.9.2009 22:30
Nějak ten router nemůžu na netu najít. Zkusil bys mi na něj dát odkaz (na stránky asusu, do nějakýho eshopu, atd...)?

Zkus propojit oba počítače kabelem přímo (bez routeru). Poběžej na gigabitu? Popř. počítač s NAS?

Jakou rychlostí seš schopnej kopírovat soubory z NAS?
sat400 (4)|18.9.2009 23:04
Chybička se vloudila. nie je to SN ale 5N. http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=FfIlSoQXCC8fahKT . To priame prepojenie vyskúšam.
eraser (0)|23.9.2009 15:35
Nenašiel som manuál, ale predpokladám, že zelená LED znamená 1 Gbit/s a žltá zase 100 Mbit/s. Je to tak?

Ďalej treba uviesť, že v PC musia byť logicky gigabitové sieťovky. :) Ak sú integrované, treba skontrolovať, či nie sú nejako limitované na 100 Mbit/s, či už v BIOSe alebo v OS.

Čo viem určite, tak NAS 4220 gigabit podporuje, mal som ho. :) Takže tu je to OK.

No a ešte pozor pri skúšaní priameho prepojenia PC1 a PC2 pomocou gigabitového kábla. Je potrebné použiť krížený kábel pre gigabit ethernet.
EditorPO (2819)|23.9.2009 16:50
1. nie je to router, ale switch
2. si si istý, že máš káble Cat5e?
3. musia byť nakrimpované všetky 4 páry v konektore, tak to over
4. pozri sa do nastavení sieťových kariet, či máš dobre nastavenú rýchlosť portu, väčšinou to býva na AUTO, prípadne môžeš vyskúšať aj pevnú hodnotu 1Gbit
5. na to, či máš priamy alebo krížený káblel, moc pozerať nemusíš, súčasné sieťové produkty podporujú Auto MDI/MDIX.... hlavne, aby si mal dobre nakrimpované konektory podľa jednej z noriem .... niektoré zariadenia sú na to citlivé a vyhovuje im len jedna norma
wiring.png
sat400 (4)|23.9.2009 17:20
Zatial ďakujem, idem na týždeň mimo, niečo zrád vyskúšam možno teraz ale ostatné až po návrate. Na kábloch je písané 5e, sieťovky sú gigové, mám aj integrované aj prídavné, nakrimpované sú všetky 4 páry akurát musím skontrolovať nastavenia (s tými mám problém alo to až po návrate).
Zatiaľ ďakujem.