Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: HDD - prodloužení životnosti

Neregistrovaný (0)|21.9.2009 16:05
Jméno tazatele: Tazatel

Znění dotazu:
Má vypínání HDD vliv na jeho životnost a jaký? Za jakou dobu má význam nastavit vypnutí? Děkuji.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
johny__g (6387)|21.9.2009 18:28
Nějaký vliv to mít bude, nechat vypínat a zapínat disk každých pár minut mu neprospějě. Jaký čas nastavit? To asi záleží na stylu používání PC, jestli je to počítač co jede celý den a občas k němu někdo sedne, nebo je to pracovní PC u kterého někdo 8 hodin denně dělá.
Neregistrovaný (0)|21.9.2009 18:50
[quote=johny__g;294709]Nějaký vliv to mít bude, nechat vypínat a zapínat disk každých pár minut mu neprospějě. Jaký čas nastavit? To asi záleží na stylu používání PC, jestli je to počítač co jede celý den a občas k němu někdo sedne, nebo je to pracovní PC u kterého někdo 8 hodin denně dělá.[/quote]

Jde mi o to, jestli se na životnosti disku škodlivě více podepisuje častější zapínání a vypínání, nebo když běží delší dobu v kuse.
johny__g (6387)|21.9.2009 19:03
Já mám nastaveno vypnout disk po 45 minutách. Jinak, jak časté vypínání/zapínání tak i nechat ho několik hodin běžet (když mohl být vypnutý) se na životnosti projeví. Ale těžko to nějak přesně specifikovat - každý má jinou představu o tom co je častější zapínání a vypínání (jednou za hodinu, jednou za minutu??) nebo když běží delší dobu v kuse (hodina, den, týden?). A je to stolní PC, server, notebook? Je třeba uvážit způsob použití počítače a pak zvolit rozumný kompromis.
Ale obecně, řekl bych že to zapínání/vypínaní bude pro disk horší než když běží třeba hodinu či dvě "na volnoběh".