Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

4 MB internet z 2 x 2MBs

jacobsen (102)|7.10.2009 14:10
Ahoj, chtel bych se informovat od zkusenejsich z funkcniho hlediska ohledne jedne veci. Zaridil jsem znamemu SHDSL internet od volnyho, ma to na vicero pocitacu, do ted ma 2MB a zaridili jsme 4MB s tim ze technik od nich musi pripravit dalsi linku pro "druhy" 2 MB a pak to teprv pude. ze pry to nejde zvysit na stavajicich kabelech a tak z 2 DSLkovych linek udelaji 4MB. Hardwarove je to pry poresenmo tak ze jsou zapojeny 2x modemy ZyXel a 1x sitovy Cisco. je vubec mozne aby dve 2MB linky spojili do jedne 4MB timto zpusobem a tudiz vystupova rychlost na Cisco zarizeni byla 4MB? zda se mi to jako nemaly nesmysl, ale rad si to necham vysvetlit. Proc nejde na jedne lince sprovoznit 4MB misto 2MB je mi zahadou.
mech13 (5526)|7.10.2009 14:25
jednak to umi nektere zakladni desky ktere maji dve sitovky (nevim presne jak to u nich funguje ale nejake "slucovani" tam jde zapnout, asi to bude primitivnejsi), a taky je mozne si to udelat sam napriklad pomoci pfsense - http://www.fatterpipe.com

ale bezna zalezitost to neni, taky jsem dlouho netusil ze je neco takoveho mozne
jacobsen (102)|7.10.2009 14:29
no kazdopadne ja potrebuju aby uz primo z toho Cisco routeru sel jeden LAN kabel se 4MB. Podle toho co mi dali vedet jsem pochopil ze kazda linka pude do jednoho ZyXelu, tudiz kazdej zyxel bude mit konekt k internetu 2MB a z kazdyho z nich to pude do Cisca. To znamena ze Cisco bude mit 2 vstupy a pak jeden vystup prostrednictvim LAN konektoru. Ale vzdyt preci kazda linka je tedy jen 2MB, jak tedy bude rychlost celkova 4. stale mi to moc nejde do hlavy. chapu ze kdyby to napojili, ze treba nejaky pakety pudou po jedny lince a dalsi po druhy, tak se preci ale jen zrychli ping na vsechny sluzby ale ne rychlost ne, no proste mi to prijde na hlavu :) rad bych to slysel nejak rozumne vysvetlene :D

o slucovani na zakl.deskach jsem jeste neslysel, tak se na to nekde podivam.
Zoidik (1405)|7.10.2009 14:38
Sice ti neodpovím na to jak to sloučit, ale možná ti dám odpověd na druhou otázku proč jedna linka neutáhne 4Mb. Osobne mám net od O2 a linka je vedená po staru, čili klasické vodiče měděné. Čím delší máš vedení, tím má větší elektrický odpor a snižuje se jeho propustnost, odpobrně řečeno vznikají tam úbytky. Pokud je ten dotyčný nějak daleko od ústředny a telefoní rozvody nejsou dělané otpicky, tak přes to vedení prostě neprotlačíš 4Mb a musíš mít dvě linky, které se potom nějak sloučí do výsledné 4Mb. Je to něco jako napájení nějakého elektrického zařízení z více míst.

Doufám, že jsem se vyjádřil pro tebe pochopitelně.
mech13 (5526)|7.10.2009 14:38
proste to jde:) jak to pracuje nevim, ale na tom odkazu to borec udelal a popsal tam jak, tak kdyztak mrkni na to fatterpipe. je tam i screen z mereni rychlosti, tak to snad neni fake:)

a jestli tam bude krabica od cisca tak bych veril tomu ze cisco to nativne umi, navic to muze byt nejak osetreno a spojeno u providera, ze by na tom spojeni spolupracovalo cisco u tebe a nejaka chytra krabicka u providera. ten navod na fatterpipe je doknce pro ruzne providery
optim (391)|7.10.2009 16:00
[quote=caselogic;300145]no kazdopadne ja potrebuju aby uz primo z toho Cisco routeru sel jeden LAN kabel se 4MB. Podle toho co mi dali vedet jsem pochopil ze kazda linka pude do jednoho ZyXelu, tudiz kazdej zyxel bude mit konekt k internetu 2MB a z kazdyho z nich to pude do Cisca. To znamena ze Cisco bude mit 2 vstupy a pak jeden vystup prostrednictvim LAN konektoru. Ale vzdyt preci kazda linka je tedy jen 2MB, jak tedy bude rychlost celkova 4. stale mi to moc nejde do hlavy. chapu ze kdyby to napojili, ze treba nejaky pakety pudou po jedny lince a dalsi po druhy, tak se preci ale jen zrychli ping na vsechny sluzby ale ne rychlost ne, no proste mi to prijde na hlavu :) rad bych to slysel nejak rozumne vysvetlene :D[/quote]
Predstav si to jako jedno tluste potrubi napojene na dve tenka potrubi s polovicni propustnosti. Kdyz pustis do tlusteho potrubi maximum toho, co jim muze protyct, tak pak pulka pujde jednim tenkym potrubim a druha pulka druhym. U pocitacu to samozrejme neni tak jednoduchy, je potreba aby krabicka mezi sirokym a tenkymi potrubimi (v tomhle pripade nejaka Cisco krabicka) delala load-balancing a vytezovala obe linky co mozna nejrovnomerneji.

Obvykle se takove reseni pouziva tam, kde je potreba vyssi propustnost, nez nabizeji soucasne technologie. Jako priklad muze poslouzit topologie NIXu.

BTW ping se nesnizi.