Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ULtimate 64bit instalace

kickerek (24)|8.10.2009 09:58
Zdravím, včera se mi zničeho nic začal PC chovat poněkud pomalu, lépe řečeno po zapnutí za chvíli téměř zatuhnul někdy úplně. Hlásilo mi to chybu:

"Procesu přihlášení se nepodařilo vytvořit dialogové okno možností zabezpečení.

Selhání - Možnosti zabezpečení"

Na netu sem si našel, že by to mohl být problém s pádem PC, podle jednoho topicu, kde se řešil podobný problém jsem zkusil v nouzovém režimu cmd - sfc /scannow. Hlásilo to chybu a pak i opravilo, zkusil jsem i opravit OS přes Win CD i zkusit diagnostiku pamětí. Všecko ok, ale OS pořád zatuhával, tak jsem zkusil reinstalaci na Win XP akorát jsem zapomněl na sata driver.. nvm jestli byl nutný (možná jsem měl spíš zavolat někomu kvalifikovanějšímu, ale zatím se mi vždy reinstal win povedl :P), instalace normálně zformátovala disk C, nakopírovala instalační soubory a po restartu instalace nepokračovala, ale začala odznovu (při bootování z CD), při bootování z HDD se PC pořád restartoval (možná to dělá normálně zkušenosti s tím nemám :)). Tak jsem vzal CD Win Vista a zkusil instalovat z5 Visty, ovšem při instalaci Winy nevidí žádný disk. Ovšem v BIOSU je disk zobrazem (snad všude kde by měl být), nastaven je IDE což podle některých rad na netu by mělo pomoci, ovšem nepomáhá. V POST screenu jsem disk též našel.. Ale Visty ho stále nevidí, napadlo mě, že by tomu možná pomohl IDE driver co jsem našel na stránkách asusu k základní desce, ale nerad bych to zkonil ještě víc. Takže se ptám odborníků, nevíte co s tím? :)

PC - Základní deska: Asus Rampage Extreme II
Disk: Samsung F1 spinpoint 750 Gb - rozdělen původně na dva disky (150 a 600)
Grafika: nVidia GTX 275
Procesor: Intel i7 920
r34ktor (7477)|8.10.2009 11:13
Pokud disk nevidí BIOS, bude se jednat o HW závadu. Prověř napájecí a datové kabely, zda se nějaký neuvolnil.

Pro otestování disku stáhni utilitu od výrobce, a zkus, zda ho uvidí. Pokud ano, prověř jej hloubkovým testem.
kickerek (24)|8.10.2009 11:29
[quote=r34ktor;300404]Pokud disk nevidí BIOS, bude se jednat o HW závadu. Prověř napájecí a datové kabely, zda se nějaký neuvolnil.

Pro otestování disku stáhni utilitu od výrobce, a zkus, zda ho uvidí. Pokud ano, prověř jej hloubkovým testem.[/quote]

BIOS právě disk vidí, na to sem se koukal asi 6x už :P ale můžu i tak zkusit ten test, uvidíme jestli to něco najde

Edit: tak test prý nebude, jelikož notebook mé přítelkyně odmítá vypalovat.. asi mě ty počítače nenávidí :P
kevin00 (10238)|8.10.2009 12:08
[quote=kickerek;300409]tak test prý nebude, jelikož notebook mé přítelkyně odmítá vypalovat.. asi mě ty počítače nenávidí :P[/quote]

Tak co použít USB flash disk :idea
Richmond (8084)|8.10.2009 12:22
A na jakym SATA portu je disk pripojen? Jsou barevne odliseny, pokud je v cernym tak je pripojen na jinej radic, kterej vyzaduje ovladac.
kickerek (24)|8.10.2009 12:23
[quote=kevin00;300430]Tak co použít USB flash disk :idea[/quote]

z USB to načtu taky? :D nejsem si totiž jistej jak když tam není žádnej OS
kickerek (24)|8.10.2009 12:29
[quote=Richmond;300440]A na jakym SATA portu je disk pripojen? Jsou barevne odliseny, pokud je v cernym tak je pripojen na jinej radic, kterej vyzaduje ovladac.[/quote]

no sou modrý, nvm esi je to jen kryt nebo ne.. :D ale PC mi skládal typ z O2, kterj kompům dost rozumí a všecko fungovalo už sem winy reinstaloval bez problémů..
Richmond (8084)|8.10.2009 12:42
OK, zkusil bych tedy dat hdd do SATA2, mechaniku do SATA3 (zjednodusene kazdej kabel do jiny dvojice konektoru), v BIOSu prepnout hdd na AHCI, vypnout "boot from other devices" a spustit instalaci znovu
kickerek (24)|8.10.2009 13:05
[quote=Richmond;300448]OK, zkusil bych tedy dat hdd do SATA2, mechaniku do SATA3 (zjednodusene kazdej kabel do jiny dvojice konektoru), v BIOSu prepnout hdd na AHCI, vypnout "boot from other devices" a spustit instalaci znovu[/quote]

tak jsem zkusil (až na vypnutí boot from other devices to sem nějak nenašel :() ale disk při instalaci stále nikde, asi si koupím něco o Win a PC abych nebyl takovej debil když se mi tu někdo snaží poradit :D
Richmond (8084)|8.10.2009 13:23
Dobra, zkusme to tedy jinak:
Stalo se mi, ze pokud mam SATA mechaniku pripojenou na ten cernej/posledni dva konektory (ktere jedou na JMicron radic, podporuji pouze RAID/AHCI rezim, IDE nikoliv) odmitla se spustit instalace Windows. Po pripojeni IDE mechaniky instalace OK. Podobnym problemem trpela deska MSI pokud byl hdd pripojen do prvniho SATA konektoru, pomohlo prepojeni do druheho, mechanika do tretiho.
Zkusil bych tedy pridat ovladac na radic z dodavaneho CD - bohuzel musite spustit CD v jinem pc a vytvorit "F6" disk na kterem je ovladac (pro jistotu bych vytvoril jak Intel ICHx tak JMicron)
kevin00 (10238)|8.10.2009 14:23
[quote=kickerek;300441]z USB to načtu taky? :D nejsem si totiž jistej jak když tam není žádnej OS[/quote]

Ke kontrole HDD nepotřebuješ OS, bootuješ z té flashky ;)
Richmond (8084)|8.10.2009 15:01
Jeste pro doplneni: Jestli ma ta deska ExpressGate tak bych se presvedcil, jestli je disk videt/zda se na nej da ukladat/cist. Uplne nejlepsi by bylo, kdyby bylo mozne hdd odskouset v jinem pc nebo jeste lepe pres redukci na usb (tim by se vyloucila spojitost mezi radicem - jak ICH tak JMicronem).
kickerek (24)|8.10.2009 17:33
no díky moc za rady, ale nejsem moc IT znalá osoba a už se v tom začínám dost ztrácet, asi to nechám na někom kdo je kvalifikovanější než já :)


EDIT: ještě mě tak napadá, když nejdou ty visty, pro Win XP bych měl zkusit to samý? u těch se mi po formátování disku a restartu buď zapíná znova instalace - když zapnu bootování z CD, a nebo restartuje PC neustále dokola - bootování z disku

EDIT 2: a vlastně nic.. sem zapomněl, že XP nemám 64bit a tím pádem bych nevyužil ramky co mám :(
kickerek (24)|9.10.2009 18:13
tak jsem nakonec zatím nainstaloval Ubuntu, myslíte, že pod tím rozjedu WoW nebo counter strike source? i pokud by to bylo složitější na instalaci?

EDIT: + nějaká rada na program, kterým by se dala ovlivnit rychlost větráčků? nebo něco na snímání teploty jako PC Probe?