Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MultiBoot USB Flashka

wOJi (51)|20.10.2009 08:03
Zdravím

nemohl by mi někdo poradit, jakým způsobem lze vytvořit bootovací flashku s několika zavaděči??
Na netu je spousta návodů, ale ne pro případ, který bych potřeboval já (anebo jsem to aspoň nenašel)

Jedná se mi o to, aby na flashce byly instalace např. Windows XP, Windows 7, LiveCD Ubuntu, Hirens CD a ještě třeba něco..je to v podstatě jedno.

Samostatně jsem schopen tohle udělat, ale tak, aby to pracovalo dohromady, ne!!

Chci, aby primární zavaděč byl GRUB a z něj bylo možno vybrat mezi jednotlivými zavaděči na různých partition (např. na čtyřech).

Chtěl bych to sestavit na Windows (USB Flash mám připojenou jako Fixed disk, takže problém s nezobrazením více partition na flashce nemám)

Je něco takového možné?? Popř. jak to udělat??


Díky moc
dzandra (1368)|20.10.2009 09:27
Není to rada, ale tohle by se mi hodilo taky. Takže se taky přimlouvám za řešení.
petr.svec (320)|20.10.2009 14:03
jo, chlapci tuším, že řešení budete hledat hodně dlouho...

pro více systémů na jedné flasce potřebujete na ní mít více partition...

bohužel jak jsem zhruba před půl rokem testoval windows, tak ty nejsou schopni načíst z jednoho zařízení více partition... načte vždy pouze jeden, další zůstane skryté

na druhou stranu... ubuntu jako takové s tím nemělo problém... a nemělo ani problém vytvořit na médiu další partition přes gparted

takže jsem docela skeptickej k tom, že by nějaký bios uměl z flasky při bootu načíst resp. označit jako aktivní partition jiný než první

nicméně pokud chcete testovat... tak doporučuji v ubuntu vytvořit dva partitiony
na první nainstalovat windows
na druhý následně ubuntu... a čistě teoreticky to pojede... ale na tohle už jsem nenašel čas to testovat, takže mě nekamenujte, až zjistíte, že to nepojede
EditorPO (2819)|20.10.2009 14:14
[quote=wOJi;304496]Jedná se mi o to, aby na flashce byly instalace např. Windows XP, Windows 7, LiveCD Ubuntu, Hirens CD a ještě třeba něco..je to v podstatě jedno......[/quote]
Pri tych Win mas na mysli uz nainstalovane systemy, alebo len ich instalacky?
wOJi (51)|20.10.2009 14:35
to EditorPO:
mám na mysli instalačky těch systémů


to petr.svec:
jj, díky za postřeh.
Ale kdyby jsi pozorněji četl, tak uvidíš v mém dotazu, že mám rozchozené to, aby mi Win viděli flashku s více než jednou partition.
Takže v tom problém není. A i kdyby, jak sám píšeš, LINUX se s několika partition vypořádá....proto chci jako primární zavaděč na té flashce -> GRUB, což je linuxový zavaděč.
EditorPO (2819)|20.10.2009 15:03
MartyMcFly (222)|27.10.2009 19:42
Zdravím,
Bez problémů boot z flash disku pomocí zavaděče GRUB by nemusel být žádný problém. GRUB umí zavést jak operační systémy Windows tak i Linux proto konfigurace by nemusel být žádný problém.

Tady máte nějaké podklady pro případné studium:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=992426
http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/204719
pas!k (3765)|20.10.2010 09:12
Nezkousel nejaky dobrak tohle? Take si delsi dobu pohravam s tim ze si vytvorim nejake\ou multibootflash s vice systemama ..
honzee (187)|24.10.2010 19:24
Z linuxu takhle (byt tebou bych nelpěl na vytvareni ve win, muzes to udelat i z live verze nejake distribuce): http://ifanda.cz/clanky/pocitace/linux/vicero-live-linuxu-na-jedne-usb-flash-klicence
jediny problem je se zavadecem, to se mi podle tohoto navodu nepodarilo, musite pohledat jeste jinde, pripadne se nekdy odhodlam to popsat:)
Dojigiri (1629)|24.10.2010 19:35
Možná by šlo použít např. CDshell, ten umí bootovat .ISO (takže bez problémů může být několik různých ISO), je jenom otázka jestli ho lze spustit z USB flash, to jsem zatím nikdy nezkoušel.