Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: PX-712SA prehrava len CD

Neregistrovaný (0)|7.11.2009 03:27
Jméno tazatele: Plextor

Znění dotazu:
Prosim o radu, ako sfunkcnit DVD mechaniku. Mozno nejde o nic nezvycajne a da sa to vyriesit: Pouzivam cca od r. 2005 internu mechaniku Plextor PX-712SA (SATA CD/DVD (Re)Writers).
-Od zaciatku pri citani z DVD media (aj data) bol pomalsi a niekedy prehravany film trhal (tie iste data cital z CD bez problemov). Zlepsilo sa to zvacsenim pamate a neskor vymenou celeho PC za vykonnejsi (v 2007-08 roku, uz s dvojjadrovym procesorom a vacsou pamatou). PX uz od zaciatku napaloval dobre a tak som s nim hlavne napaloval a na prehravanie som pouzival lacnejsi interny LG CD/DVD ROM, ktory cital lahko a nezavahal. Odhadom - po pol roku na novej zostave (mozno aj dlhsie) - sa to zhorsilo a obe mechaniky mali problem plynule prehravat DVD media, s ktorymi pred tym nemali problemy (CD disky zvladali stale bez problemov) (PX kazil tiez napalovanie) az tak, ze nevedeli DVD medium nacitat a zablokovali Windowsacky prehliadac suborov. Takze bolo treba medium z mechaniky vybrat aby sa dalo nieco robit. Vyriesilo sa to pomocou obnovy systemu Windows - vratenim do niektoreho bodu. Po niekolkych mesiacoch sa rovnake potiaze u oboch mechanik znova vratili - vyriesilo to nanovo naistalovanie Windowsov a ostatnych programov. Pred dvoma mesiacmi sa nefukcnost oboch mechanik obnovila a tak som to docasne riesil pripojenim dalsej novej internej mechniky (LG napalovacka HL-DT-ST DVD-RAM GH22LP20) - ktora slape v zostave bez problemov az doteraz, ked som si nasiel cas na preinstalovanie systemu. Starsia LG CD/DVD ROM znova prehrava aj DVD ako ma, ale Plextor si s DVD mediom (ani data, ani film) pri prehravani nevie poradit. Este ho skusam na inom PC s podobnymi parametrami ako ma moj (jeho charakteristiky uvadzam v popise HW a SW) - ani na tom nefunguje. (vymena kablov bolo to prve co som skusil, preinstalovanie ovladaca, odpojenie - zapojenie kablov...nic). Vo Windowsackych "Rozsirenych systemovych informaciach - Dennik chyb" som nasiel mnohopocetny zapis, ktory zodpoveda mnohym pokusom nacitat DVD medium na mechanike PX v tom case (neviem, ci to moze pomoct):
--- Zdroj: "Cdrom" --- Popis: "Ovladac zistil chybu radica na \Device\CdRom0." Vdaka!

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
HW: zakl. doska: MSI (MICRO-STAR INTERNATIONAL CO., LTD); Model systemu: MS-7312 (K9MM-V); CPU: AMD Athlon 64x2 Dual CoreProcessor 4200+2.20 Ghz, 1,93 GB pamat RAM; CHIPSET:• VIA® K8M800 and VT8237R Plus Chipset; BIOS: Phoenix Technologies, LTD V1.4, 16.8.2007 - verzia syst. SMBIOS 2.3; HardDisk: WDC WD1600YS (SATA); CD/DVD interna mechanika: Plextor PX-712SA (SATA CD/DVD (Re)Writers)
SW: OS WIN XP Professional + Service Pack 2
StD (1963)|7.11.2009 08:10
No tady může být HW příčin celá řada - od té nejjednodušší, že odešla elektronika té palírny, přes vadnou komunikaci (kabely, řadič SATA a jeho ovladač). Druhá věc je SW-prostředí, těžko soudit, co ti tam v tom OS běží za procesy a na jakých portech to "sedí". Začal bych to zkoušet na nějakém čistém OS (třeba z image zálohy nebo z Boot-CD). Nic jiného ti nezbyde. A nebo to nejjednodušší = tu starou prostě zahodit. Chápu, že Plextor nebyl zrovna za 500, ale všechno rychle stárne.

BTW: Ten HDD je na stejném řadiči, Ne? Ten nemá problemy s komunikací? Měřil jsi jeho přenosovou rychlost?

Edit: Já když někde vidím chipset VIA, tak hned tuším zradu a vyhýbám se obloukem...

P.S. A na to čtení DVD - používáš čisticí CDčko? A rada č. 2: na to testování čtení používej stále stejné lisované originál DVD-Video s příslušným odpovídajícím Regionem (RPC-2)
Plextor (0)|11.11.2009 23:41
Dakujem ze ste si nasli cas. Zda sa to byt dobre zapeklite - kedze som len bezny uzivatel PC, moje moznosti preverenia a doladenia na urovni pripojenie-porty atd. uz zacina byt problem. Optika by mala byt OK - je ocistena - ziadna zmena - zaujimave je, ze s citanim CD problem nema - takze mechanika i optika by mohli byt OK - skusil som instalovat aj novy Firmware - nic. Len raz sa zobudil - po vsetkych tych snahach (po preninstalovani systemu) ked som mu dal precitat CD a hned datove DVD - a ako tak to prehral - takze to vie - ale to bolo asi vsetko - pri DVD medii je znova vsetko po starom - len opakovane pokusy o nacitanie. Asi to zatial odlozim - bralo by to cas nielen mne ale aj inym s vysledkom v nedohladne.
Vdaka!!!
StD (1963)|12.11.2009 07:21
[quote=Plextor;313556]...zaujimave je, ze s citanim CD problem nema - takze mechanika i optika by mohli byt OK...[/quote]
No to právě NE, protože pro CD i DVD musí používat jiné vlnové délky a přeostřovat paprsek.

EDIT: Něco málo podrobností o tom (ovšem viděno z jiného úhlu = kompatibilita) máš tady ve FAQu, bod 2:
http://www.dvddemystified.com/dvdfaq.html#2