Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sítě: kabel pro internet

Neregistrovaný (0)|10.11.2009 17:07
Pokud bych to řešil přes wifi tak by to mělo být nějak takto:
(zde je takový náčrtek, kvality si nevšímejte)

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Myslíte že ten signál dosáhne až do toho posledního pokoje? (tam kde jsou ty dva notebooky)
(ty notebooky jsou místa kde se chci přibližně připojovat)
astec (1823)|10.11.2009 17:20
Hele to je věštění z koule. Osobně si myslím že v pohodě, pokud nejsou příliš silné zdi, případně samé železo. Nejlepší pujčit, vyzkoušet pootočit posunout, silnější anténka než dodávaná standartně.
Pak také tady někdo radil, aby se při šíření signálu dalo pozor na zrcadla.
kevin00 (10238)|10.11.2009 17:24
IMHO signál by měl být i v poslední místnosti. Ovšem je zapotřebí zakoupit kvalitní router s dobrým výkonem a je nutno vědět, co je to za zdivo. Pokud se jedná o panelákový byt, bylo by opravdu lepší AP vyzkoušet v reálu.
Neregistrovaný (0)|10.11.2009 17:39
"bylo by opravdu lepší AP vyzkoušet v reálu."
Hm, tak to asi bude problém...
astec (1823)|10.11.2009 17:45
Že by někdo nepujčil? Tak v tom případě nákup přes e-shop.
Neregistrovaný (0)|10.11.2009 17:55
Zatím ještě nevím jak to pořeším a jestli vůbec pomocí wifi, ale:

Myslíte že to půjde:
-> mám adsl internet od t-mobilu
->od nich mám modem/router: ADSL router ZyXEL Prestige 660HW - T3
-> ten má sice prý i nějakou wi-finu, ale tu se mi nechce používat, jelikož tam je asi jen šifrování WEP a to se dá už prolomit a není moc bezpečné.
Proto ji mám vypnutou.

Tak nevím jestli k tomu pujde připojit další wifina když ten router už jednu obsahuje...
kevin00 (10238)|10.11.2009 18:04
Tak to se docela mýlíš. Router ZyXEL Prestige 660HW - T3 je vybaven zabezpečením pomocí WPA2, takže v klidu můžeš wifi na routeru zapnout. Po zadání bezpečného hesla se nemusíš vůbec ničeho obávat. Stačí kouknout do manuálu k routeru, je to naprosto jednoduché.
A co se týká vyzkoušení, tak není nic jednoduššího než wifi zapnout, vzít ntb a pokusit se v nejvzdálenějším místě připojit. Pokud se připojíš, můžeš si síť zabezpečit a v klidu používat.
Neregistrovaný (0)|10.11.2009 18:07
No nevím. Jelikož ten router je koupený od t-mobile, tak je možné že on to nějak třeba zablokoval.
I když se podíváte zde: https://shop.client.tmo.cz/yourPackage.jsp?action=viewOnly&routeStepId=device#
Tak je tam uvedeno jen "Zabezpečení: WEP 64/128".

Mrknu ještě do manuálu kde se to nastavuje a popřípadě hodim screen co tam je na výběr. Ale nějak pochybuji.
astec (1823)|10.11.2009 18:24
Přihlaš se na router a tam to hledej
ex_ (170)|10.11.2009 18:28
ZyXEL Prestige 660HW - T3 :
64/128/256 Bits WEP šifrování
Dynamický WEP klíč
802.1x Port-based ověření
WPA(Wi-Fi Protected Access),WPA2
WPA-PSK, TKIP
Filtrování MAC adres
Neregistrovaný (0)|10.11.2009 18:30
Nevím no.

screen: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Zde je na výběr jen mezi několika druhy wep žádné wpa ani nic jiného.
Neregistrovaný (0)|11.11.2009 16:11
Tak nevím. Jestli někdo máte zkušenosti s tímto routerem tak prosím o radu jak je to s tím lepším zabezpečením a zda tam jsou i ty pokročilejší (bezpečnější) druhy zabezpečení než wep.

Zde je popřípadě manuál ke stažení: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

P.S.: jaká je nejbezpečnější metoda zabezpečení (myslím ty wep, wpa atd.)?
Neregistrovaný (0)|12.11.2009 21:01
Tak prosím o pomoc. Kdybych teda chtěl využít i wifi co by jste mi teda doporučily? Jaké koupit APčko (nebo co je k tomu potřeba?) aby to bylo nejbezpečněji zabezpečené?
kevin00 (10238)|12.11.2009 21:14
Co by jsi pořád kupoval. Podívej se na specifikaci routeru P-660HW. Router je vybaven zabezpečením WPA2. Z té samé stránky si stáhni i manuál a koukni se, jak máš router nastavit a kde zabezpečení najdeš ;)
Neregistrovaný (0)|12.11.2009 22:52
WPA2-PSK je nejbezpečnější nebo existuje i ještě bezpečnější zabezpečení?

P.S.: taky jsem někde četl že by bylo lepší si pořídit AP které umí šifrováni tkip ideálně v pásmu 5ghz kde prý stačí mnohem nižší vysílací výkony.
ex_ (170)|12.11.2009 23:08
[quote=Neregistrovaný;313898]P.S.: taky jsem někde četl že by bylo lepší si pořídit AP které umí šifrováni tkip ideálně v pásmu 5ghz kde prý stačí mnohem nižší vysílací výkony.[/quote]
Japonští "Networking nerds" vylepšily algoritmus kterým dokážou získat WPA klíč během jedné minuty.
Minulý rok v listopadu prišel Martin Beck a Erik Tews s útokem, díky kterému získali klíč během 12-15 minut, ale Japonští vědci tento nový útok pozvedli na novou úrověn.
Oba útoky jsou učinné jen v síti, kde se používá TKIP (Temporal Key Integrity Protocol) algoritmus..
[quote=EditorPO]Tie slabsie sifrovania sa uz daju "v pohode" prelomit. Tie uvodzovky som dal preto, ze ten hacker musi mat predsa len nejake skusenosti. U tych vyssich typov sifrovania to nie je take jednoduche, ba priam je to v sucasnosti beznymi prostriedkami nemozne. By si tam musel mat informacie, ktore za to stoja, aby sa vobec niekto namahal. Takze prehnana paranoia tu nie je na mieste.[/quote]
kevin00 (10238)|12.11.2009 23:09
Ano, zabezpečení WPA2-PSK s šifrováním AES (či TKIP) je nejbezpečnější zabezpečení wifi sítě. Stále nechápu, co tu pořád řešíš. Máš kvalitní router s kvalitním zabezpečení, tak ho použij. Na co budeš investovat do něčeho, co už dávno doma máš.
robky (3195)|12.11.2009 23:27
Nechápem, čo sa autorovi stále nepáči... Má hw na kvalitné pokrytie a hlavne kvalitné zabezpečenie wifi ....
Aby to neskončilo na tom, že pripojovaný ntb bude staršieho data výroby a nebude kompatibilný s WPA2:shut

Pokiaľ si naozaj taký paranoidný, naťahaj si všade káble ...
Neregistrovaný (0)|12.11.2009 23:40
"Aby to neskončilo na tom, že pripojovaný ntb bude staršieho data výroby a nebude kompatibilný s WPA2"
Dá se někde zjistit jestli notebook podporuje teda to WPA2? (WPA2-PSK)
kevin00 (10238)|12.11.2009 23:42
[quote=Neregistrovaný;313915]"Aby to neskončilo na tom, že pripojovaný ntb bude staršieho data výroby a nebude kompatibilný s WPA2"
Dá se někde zjistit jestli notebook podporuje teda to WPA2? (WPA2-PSK)[/quote]

Ano dá ... tím že to vyzkoušíš ;)
robky (3195)|12.11.2009 23:45
[quote=Neregistrovaný;313915]"Aby to neskončilo na tom, že pripojovaný ntb bude staršieho data výroby a nebude kompatibilný s WPA2"
Dá se někde zjistit jestli notebook podporuje teda to WPA2? (WPA2-PSK)[/quote]

No minimálne v parametroch samotného ntb by mala byť zmienka o zabezpečení ...
Alebo sem napíš, aký ntb(presný typ) na tú "prípadnú" wifi sieť budeš pripájať ...
Neregistrovaný (0)|13.11.2009 00:13
Toshiba satellite A200 1S9.
Trochu jsem to zkoušel pohledat ale nikde to nemužu najít. Jedině co jsem zjistil že podporuje asi jen 802.11b/g ale 802.11n už asi ne. Nevím jestli to nebude potřeba...
Ale nedá se pak popřípadě dokoupit nějaký externí "přijímač" (USB nebo Express card)?
EditorPO (2819)|13.11.2009 01:28
[quote=ex_;313901]Japonští "Networking nerds" vylepšily algoritmus kterým dokážou získat WPA klíč během jedné minuty.
Minulý rok v listopadu prišel Martin Beck a Erik Tews s útokem, díky kterému získali klíč během 12-15 minut, ale Japonští vědci tento nový útok pozvedli na novou úrověn.
Oba útoky jsou učinné jen v síti, kde se používá TKIP (Temporal Key Integrity Protocol) algoritmus..[/quote]
Dik za prednasku :) ale mohlo to byt bez tej informacnej povrchnosti ;).

Ak sa v tom trochu vyznas, tak vies na akom principe to funguje a taktiez vies, ze sa nejedna o prelomenie v pravom slova zmysle. Utocnik neziska moznost naburat sa do vnutornej siete. Dokaze len podvrhnut zopar paketov a to je na efektivny a nebezpecny utok trochu malo. Pokial sa na routri da znizit casova hodnota zmeny TKIP klucov, tak maju aj tito "Networking nerds" smolu a prelomenie sa nekona ;).
Takze bezny user moze kludne pouzivat aj WPA-TKIP, pokial jeho router nepodporuje vyssie sifrovania. Mimochodom uz asi 3 roky plati fakt, ze router bez WPA2 neziska Wifi certifikat.


Mozem preto kludne zopakovat este raz: prehnana paranoia tu nie je na mieste.
Neregistrovaný (0)|14.11.2009 16:04
Tak nevím, hledal jsem to tam, díval jsem se do manuálu, ale nikde tam nemůžu nastavit WPA2-PSK. Nevím čím to je. Asi to bude fakt chtít koupit to AP...
kevin00 (10238)|14.11.2009 16:21


V příloze máš návod ;)
Neregistrovaný (0)|14.11.2009 19:01
No ale tím nastavím jen WEP zabezpečení ne?
Já tomu nějak nechápu :D

Ten manuál je v angličtině, což se svojí angličtinou nemůžu přelouskat :(
Ale i tak jsem se tam nic nedohledal WPA2-PSK. Se mi zdá, že toto zabezpečení nepodporuje, ale jen WPA-PSK....
Jandaskunk (2330)|14.11.2009 23:59
Mám stejný router a je to tam....zrovna nejsem doma tak nevim přesně kde, ale někde pod položkou Wireless LAN a něco jako Security něco nevim už