Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nefunkční windows

mikeek (35)|14.11.2009 23:14
Zdravím, tak sem zase tady :D. Známá má pc na kterém byly nainstalované win XP pro.
Chtěla po mě nainstalovat tam win7. Tak sem se do teho teda vrhnul, instalace proběhla v pohodě, chtěly samozřejmě restart, tak teda jo, restartoval se, ale po načítacím logu w7 najednou bác, podezřele dlouho černá obrazovka, asi 2x problikla, pak asi na 1-2 vteřiny BSOD.... tak to šlo furt dokola, nouzovej režim mě nepustí, protože nebyla plně dokončena instalace. Tak mě to dopálilo a jelikož sem neměl nijak extra čas to řešit, rozhodl sem se že tam nacpu zpět XP.

instalace OK, ovšem po restartování PC něco jako "chyba operačního systému"... do teho začne eště řvat že se přehrívá CPU, tak mu teda dopřeju chvilku odpočinek (30-60 minut byl vyplej), zapnu, zasekne se na logu základovky, restart, to samé. tak sem mu dopřál znova odpočinek a vydal se zpět dom :D.

Čím by mohlo byt zpusobeno to jak w7 a pak i XP nespolupracovali? Případně i to zaseknutí na logu, ale to doufám již zítra bude odstraněno nižší tpelotou CPU :).
|Mio| (1333)|15.11.2009 14:37
Souhra nahod, rozeber to PC, vycisti od prachu, zkontroluj chlazeni, vetraky, komponenty ve slotech a kabely k diskum.
mikeek (35)|15.11.2009 22:50
PC byl komplet vyčištěn, vytahlá grafika, ramky, procesor i baterka ze základovky, bedna vyčištěna od prachu, chladič z procesoru taky (ten byl hafo), teplota o něco klesla. Resetoval sem bios (jenak vytažením baterky a pro jistotu ještě "load default settings").
PC se však stále zasekával na post screenu.

Zkusil jsem teda vytáhnout HDD z šuplete a zapojit přímo, bezvýsledně. odpojil jsem jej a už se nesekal, normálka vyhodil že chybi disk. kdysi dělal něco podobného ale po nějakym čase šlapal zas jak měl. Dal sem tam teda druhej disk, s tím už v poho, tak sem tam chtěl nainstalovat sedmičky, ovšem po instalaci opět BSOD a restart. Po instalaci XP "chyba OS", ovšem to možná bude špatnym inst. cdčkem, nevidim problem v ničem jiném, zitra testnu druhy :).

nějaky návrhy proč asi nejdou ty sedmičky nebo co s tim HDD?
Zoidik (1405)|16.11.2009 10:05
Co je to za sestavu? Myslim si, že bude v háji disk, nebo deska. Zkus vyměnit kabely k disku, možná je nahlodaný disk. Otestovat ramky jestli jsou v pořádku.
dzandra (1368)|16.11.2009 12:33
Být tebou vyzkouším na hirent boot cd(poslední verzi), testovací utilitky pro hd. Jsou tam i testovací aplikace přímo od výrobců hdd.
mikeek (35)|16.11.2009 12:37
ok ale teď mi jde primárně o to, abych aspoň na ten druhej disk dostal XPčka, ten pc je celkem použivanej a spuštění spěchá...
jestli tam dnes nedostanu XPčka tak večer sem napišu tu sestavu. Live cd linuxů to rozjelo relativně bez problémů (rozostřeny rozlišení ale tak to je snad otázka nastavení), tak doufám že dnes to veme XPčka ktery už jsou testovany a 100% funkční...
dzandra (1368)|16.11.2009 15:01
No tak neměj zapojený ten disk co blbnul a zkus to normálně naistalovat. Stačí ho odpojit od napájení. Pokud bude dělat problém i to, zkus ho zapojit do jiného ide či sata konektoru.
mikeek (35)|17.11.2009 08:58
starej disk odpojen. na ten druhej disk (bohužel jen z noťasu s konektorem miniIDE a redukcí, nic jinyho nemam), windows stále hlásí "chyba při načítání OS". Zatím tam vklidku frčí Kubuntu, ale ty windowsy tam jsou potřeba...
Ještě dneska odpoledne zkontroluju jednu věc, myslim že ten disk se automaticky řadí jako primary master a myslim že nejde přejumperovat, takže sem mechaniku musel davat jako primary slave, ale už jsem nepřehodil pořadí na kabelu (na konci IDE kabelu je ta slave mechanika), tak to ještě přehodim. Je potom nutná opětovná instalace nebo by měl normálně pokračovat v rozdělané práci a už znovu nekopírovat systémové soubory, ale prostě jen spustit windows?
mikeek (35)|17.11.2009 21:04
chyba vyřešena, bylo to vše jen v zavaděči, po nainstalování kubuntu a grubu se již XP spustily :)