Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: SSD a Amilo 3205

Neregistrovaný (0)|10.12.2009 15:46
Jméno tazatele: Marek

Znění dotazu:
Dobry den mam ntb FS Amilo 3205 zjistil jsem, ze mam jeste rozhrani pro disky ATA. Ja bych rad investoval penize do SSD SATA disku. Jsou nejaky moznosti prizpusobit muj ntb aby podporoval ty novejsi disky. Jde mi o to, ze nyni mam hdd 80 giga, velikost je v poradku, ale po 4 letech je to strasne zdechly. Co jsem se docet tak ty novy SSD maji vybornou rychlost cteni/zapisu. Pokud to nelze prizpusobit, po kterych discich ATA bych se mel podivat, abych mel svizny HDD, Dekuji s pozdravem Marek

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Fujitsu Siemens Amilo 3205
Windows 7
4 GB pamet 667MHz
80 giga HDD
Salamander (6177)|10.12.2009 15:49
A vis urcite, ze je to ATA a ne Serial ATA ?
Co jsem se dival, tak by ten notebook mel SATA mit :)
Kazdopadne bych rekl, ze se investice do SSD disku k tomuto notebooku nevyplati
MarekOdpo (0)|10.12.2009 15:54
Teda ja kdyz jsem vytah HDD tak to melo takovy ty piny, ze jo z toh jsme usoudil , ze to je tedy jen ATA, dale sem nepatral jestli tam je SATA, takze radeji se jesto podivam pres nejak Everest co to umi. Opravdu se nevyplati investovat do SDD jakpakto?
StD (1963)|10.12.2009 16:00
[quote=MarekOdpo;325608]...Opravdu se nevyplati investovat do SDD jakpakto?[/quote]
Stačí si porovnat vedle sebe dvě numera: zůstatková hodnota toho NTB a cena nového SDD...
Salamander (6177)|10.12.2009 16:00
Tak jestli to ma piny, tak je to ATA ...
Nevyplati, protoze
- ATA - mala prenosova rychlost (133MB/s)
navic se na ATA podle me SSD poradne ani nedelaji
a ta cena :mistake
johny__g (6387)|10.12.2009 16:13
[quote=MarekOdpo;325608]Teda ja kdyz jsem vytah HDD tak to melo takovy ty piny, ze jo z toh jsme usoudil , ze to je tedy jen ATA, dale sem nepatral jestli tam je SATA, takze radeji se jesto podivam pres nejak Everest co to umi. Opravdu se nevyplati investovat do SDD jakpakto?[/quote]

A jakýpak "takový ty piny" to mělo? Podle recenzí na internetu je v notebooku SATA disk. Dokonce jsem našel i typ - FUJITSU MHW2080BH. Takhle vypadá SATA, takhle PATA. Co máš ty?
Neregistrovaný (0)|10.12.2009 19:48
Diky za vsechny reakce. Nakonec jsme se podival znovu na ten HDD a je to tedy SATA podle obrazku od johny__g. Takze ted bych teda jen potreboval poradit co bude opravdu sviznejsi jestli SSD nebo klasika HDD. Ja prave nepotrebuji mit 500 giga me staci tech 64g co jsou u SDD kolem tech 2500Kc. Teda nejsem v tom zbehly ale podle me bude rychlejsi ten SDD kdyz tam neni zadna mechanicka hlava ne ?
Salamander (6177)|10.12.2009 20:00
Tak kazdopadne by se s SSD zlepsila odezva systemu, start aplikaci apod., ale na druhou stranu nidko nevi, jak je to s zivotnosti :(
A opravdu dobre zvaz, jestli se ti ta investice vyplati
kevin00 (10238)|11.12.2009 05:38
[quote=Salamander;325614]navic se na ATA podle me SSD poradne ani nedelaji[/quote]

Pár PATA SSD disků k sehnání je ([odkaz, pro zobrazení se přihlaste] či [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]), ale nic použitelného, zvláště jako primární HDD do notebooku. SSD disky jsou určeny jako nástupce klasických mechanických pevných disků pro rozhraní SATA 6 Gb/s, kde klasický pevný disk nedokáže využít přenosových rychlostí SATA rozhraní. IMHO investice 4.000 do PATA SSD disku s kapacitou 64 GB je holý nesmysl.