Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BIOS nenajde HDD

Carhartt (5)|23.12.2009 18:04
Cuss, jsem tu novej tak když tak se omlouvam jestli jsem blbě založil téma.
Mam starší počítač a mému kámošovi se vy..ral komp tk sem mu pomohl ale hrabal jsem se u sebe v BIOSU a udělal jsem celkem koninu. Nastavil jsem Defoultní nastavení Biosu a po zapnutí pocu mi nenajde hdd ani v biosu ho nenajdu. Prolezl jsem skoro celej net a nic jsem nenašel (asi nikdo takovou pic... neudělal)

Základní deska: Gigabyte GA-K8NF9
HDD: Seagate Barracuda 7200.7 ST3120022A - 120GB

Kdyby někdo věděl co udělat (jak nastavit bios) tak mu jsem velice zavázán.
Díky...
Dojigiri (1629)|24.12.2009 15:49
V Biosu pod Standard u IDE Channel 0/1 Master/Slave ho nevidíš? Kdyžtak zkus u každýho Auto-Detection, anebo tam nastav Auto (což by ale mělo být výchozí).

Případně se ještě koukni pod Integrated Peripherals, jestli máš On-Chip IDE Channel 0/1 nastavený na Enabled (což by ale ve výchozím taky mělo být).

Pokud je tohle obojí nastavený správně a disk pořád není vidět (a např. jinej disk anebo CD vidět jsou), tak to už bych spíš překontroloval HW:
- jestli je připojenej disk datovým i napájecím kabelem,
- jestli, když je to master, je na konci kšandy a ne v prostředku
- překontrolovat jumpery pro master a slave,
- pokud je na stejný kšandě ještě druhej disk anebo CD, zkusit nechat zapojenej jenom ten dotyčnej disk, jestli v tom případě vidět v biosu bude (pokud jo, bude nejspíš problém v jumperech - např. pokud bys měl CD-ROM na konci kšandy najumperovanou jako slave a disk jako CableSelect připojenej doprostřed, byla by to možná příčina nedetekce disku, protože podle CS by se detekoval taky jako slave, apod.)

(správně, i pokud jsou nastavený jumpery pro master a slave, ale obzvlášť v případě, kdy je některej disk nastavenej jako CS, by master měl být na konci kšandy a slave uprostřed)
Carhartt (5)|25.12.2009 00:13
Děkuji moc za rady, zkusím vše co jste psal...
Carhartt (5)|6.1.2010 16:31
Hmm...zkusil jsem vše...zapojeno je to tak jak to bylo před tím...(když šlapalo vše) i v Biosu jsem vše udělal jak ste psal, už to vlastně tak bylo...a nic
johny__g (6387)|6.1.2010 17:50
Točí se disk vůbec? Když na něj dáš ruku, měl bys to cítit.
hl.hl (1387)|6.1.2010 18:09
Jde vyzkouset tento disk v jinem PC a jiny disk v tomto PC?
Carhartt (5)|7.1.2010 10:34
Ano disk je funkční. Určitě něco musím nastavit v BIOSU protože to pčestali jít jakmile jsem dal defoultni nastaveni biosu. Ale mechanika vidět je. Jestli to není nakej driver na Sata...ja nevim
hl.hl (1387)|7.1.2010 11:02
[quote=Carhartt;335127]Ano disk je funkční. Určitě něco musím nastavit v BIOSU protože to pčestali jít jakmile jsem dal defoultni nastaveni biosu. Ale mechanika vidět je. Jestli to není nakej driver na Sata...ja nevim[/quote]

Proc na SATA? Kdyz disk je ATA?
johny__g (6387)|7.1.2010 11:08
Mechanika je připojena přes SATA nebo PATA? Máš v BIOSu zapnutý IDE řadič? Popiš přesně jak to máš zapojené - disk i mechaniku, na IDE0 nebo 1, na konci kabelu nebo uprostřed, jak je nastaven jumper na disku.
Carhartt (5)|9.1.2010 09:29
Prosim...ale pres zapojeni by to nemelo být. Protože to asi 5 let šlo.
Snímek 001.jpg Snímek 002.jpg
hl.hl (1387)|9.1.2010 10:51
[quote=Carhartt;335752]Prosim...ale pres zapojeni by to nemelo být. Protože to asi 5 let šlo.[/quote]

Aha, takze disk neni ST3120022A ale pravdepodobne ST3120022AS. Ted by bylo nejlepsi dat foto z BIOSU ze stranky "Integrated Peripherals" kde by melo byt "NV Serial-ATA 1" na Enabled a "NV Serial-ATA 2" take na Enabled.
Jeste mozna foto stranky "Standard CMOS Features" kde by mel byt u jednotlivych kanalu AUTO.