Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s PC (HW/SW): co určuje rychlost notebooku děkuji

Neregistrovaný (0)|29.12.2009 13:02
Jméno tazatele: Daniel

Znění dotazu:
koupil jsem pro syna compaq nx9020 1.30 GHz 736 MB RAM je to strašně pomalé jak lze zvýšit rychlost co mám pro to udělat děkuji

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
HP compaq nx9020
hl.hl (1387)|29.12.2009 13:22
Co tam je za system? Je nove instalovany nebo je uz "zasrany" kde jakym sw? Nejlepe je nainstalovat znovu.
Pak je mozno rozsirit pamet (max 2x 1GB), pripadne koupit novejsi rychlejsi disk. No ale nejvetsi brzda je procesor Celeron M 1.3
kevin00 (10238)|29.12.2009 14:15
Pro tento NTB je nejhodnější použít jako operační systém WinXP. Pokud je systém nainstalován, doporučuji odinstalovat veškeré programy, které uznáte za nepotřebné, pomocí utility msconfig vypnout nepotřebné programy při startu NTB. Oskenovat systém pomocí Glary Utilities.

V některých případech je rychlejší volbou provést zálohu dat a provést čistou instalaci systému. Ovladače ke stažení jsou na stránkách výrobce.

IMHO investice do nového výkonnějšího HDD se moc nevyplatí. Rozšíření operační paměti doporučuji ;)
scratchy27 (315)|29.12.2009 14:26
Jak už psal hl.hl, tak pokud nemáš nově nainstalovaný systém, tak rozhodně reinstal.
Další věcí pak je, kolik jsi ochotný investovat do upgradu. Jediné tři komponenty, které můžeš vyměnit jsou již zmiňované CPU (Celeron je fakt bída), paměť (768MB je také dost na hraně) a disk (předpokládám, že tam bude nějaký s 5400 nebo ještě húře s 4200 otáčkami).
CPU (mělo by tam jít bez problému třeba Pentium M 735 1,7Ghz) seženeš z druhé ruky cca za 500-800,- Kč
Paměť (2x1GB) z druhé ruky cca 2000,- Kč
Disk, nějaký se 7200 ot, cena bude záležet na velikosti.

Kdyby sis nevěděl rady, tak dej vědět ;)
scratchy27 (315)|29.12.2009 14:30
[quote=kevin00;332149]IMHO investice do nového výkonnějšího HDD se moc nevyplatí. Rozšíření operační paměti doporučuji ;)[/quote]

No vidíš, a mě výměna 5400 disku za 7200 přinesla zrychlení cca 20-30% při investici 1200,-. Nehledě na zvýšení kapacity z 60GB na 320GB ;)
Z mého pohledu, jsou právě disky v noťasech to největší zlo :-)

Tím samozřejmě ale neříkám, že je to absolutní spása, stále platí co jsem napsal výše, tedy jak RAM, CPU tak i HDD...
kevin00 (10238)|29.12.2009 14:43
Je to dost starý stroj a pokud by do něj měl uživatel zainvestovat dané peníze, bylo již lepší v počátku zakoupit něco výkonnějšího. Je to investice cca 3.000 Kč, která zase tak velké zvýšení výkonu nepřinese.
scratchy27 (315)|29.12.2009 15:16
Ano souhlas, je to stará plečka a uživatel měl bla,bla,bla....
Ale uživatel to neudělal a koupil tohle a teď se nás ptá co s tím. Výměna disku je jedna ze tří možností a je na něm jak se rozhodne. Je jasné, že pokud by zvolil jen jednu možnost, tak nejlogičtěji se jeví navýšení paměti, ale stále tam zůstanou dvě brzdy...
Pro info o discích :
nx 9020 se dělaly jak s ATA 4200rpm disky (tam by mohl vybrat třeba tento 80GB [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] za cca 1200,-) tak se SATA 5400 (s touto variantou by stačil tento 160GB : [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] za 1150,- Kč)
p55p (8)|29.12.2009 15:28
no pokial tam ma rozhranie iba ATA tak 7200ot disk zozenie len velmi tazko.. ak tam ma teraz 4200ot ATA disk, ktory uz ma aj vela nabehane, tak potom 5400ot novy disk (alebo malo pouzivany) moze do znacnej miery pomoct.. o cpu a ram nebudem spekulovat, pretoze to su dva dalsie hlavne ukazovatele rychlosti..
mne sa velmi osvedcilo pouzit windows xp osekany pomocou programu nLite.. os zaberal po instalacii iba cca 70mb ram a na pomalych masinach to velmi pomohlo..
kevin00 (10238)|29.12.2009 15:41
scratchy27: A to se opravdu vyplatí :mistake Pokud HDD je v pořádku a nevykazuje žádné známky nekorektního chování je investice nesmyslná. Radit někomu upgrade takového starého stroje pomocí nových komponent je nesmysl.

[quote=p55p;332165]mne sa velmi osvedcilo pouzit windows xp osekany pomocou programu nLite.. os zaberal po instalacii iba cca 70mb ram a na pomalych masinach to velmi pomohlo..[/quote]

Ano, to je o dost rozumnější rada. Pokud uživatel ví co dělá a umí utiitu správně využít, je nLite výborným pomocníkem ;)
scratchy27 (315)|29.12.2009 15:58
[quote=kevin00;332169]A to se opravdu vyplatí :mistake Pokud HDD je v pořádku a nevykazuje žádné známky nekorektního chování je investice nesmyslná. Radit někomu upgrade takového starého stroje pomocí nových komponent je nesmysl.
[/quote]

No nevím, mě spíš příjde jako nesmysl hned každého sepsnout tady poměrně častou větou "proč to proboha kupoval, měl zainvestovat víc".
Uživatel se, pokud se nepletu, ptal na možnosti zvýšení výkonu u jeho NB. Tedy konkrétní otázka s konkrétní odpovědí. To jestli se mu vyplatí do starýho železa cpát nový věci (IMHO všechno se dá sehnat z druhé ruky), to už je jen a pouze na něm.
BTW každá čistá instalace mu bude běhat svižně (i na horší mašině), ale jak dlouho? Tím tu chybějící paměť, výpočetní sílu nebo rychlost disku nahradí jen do první vlny aktualizací nebo instalací SW.

EDIT: nehledě na to, že s nLitem, pokud se moc nevyzná (což předpokládám) si spíš zadělá na spoustu problémů a ztraceného času...
hl.hl (1387)|29.12.2009 16:00
[quote=scratchy27;332153]No vidíš, a mě výměna 5400 disku za 7200 přinesla zrychlení cca 20-30% při investici 1200,-. Nehledě na zvýšení kapacity z 60GB na 320GB ;)
Z mého pohledu, jsou právě disky v noťasech to největší zlo :-)

Tím samozřejmě ale neříkám, že je to absolutní spása, stále platí co jsem napsal výše, tedy jak RAM, CPU tak i HDD...[/quote]

Jj, souhlas. Pokud tam ma stary 4200 otackovy disk, tak to muze pomoci celkem dost. Sam kdyz jsem presel z 5400 na 7200 otackovy disk Seagate 100GB (asi nejvetsi ATA ktery mel 7200) jsem koukal, ze to bylo hoooodne poznat.

V jiné krátké diskuzi o ATA 2.5" discich je porovnani prumerne rychlosti cteni (a pristupova doba):
- Hitachi Travelstar 80GB 4200rpm (PATA) - 20.7 MB/sec (21.7ms)
- Seagate Momentus 100GB 7200.1 7200rpm (PATA) - 39.5 MB/sec (15.0ms)

Ale bohuzel novy 7200 disk pro ATA uz koupi leda velkou nahodou kdyby nekde nekomu lezel na sklade.
coz uz je sakra rozdil.
czhunter (775)|29.12.2009 16:04
Já bych se zajímal o to, v čem ta "pomalost" je. Ve hrách? (tomu nepomůže nic) Náročných aplikacích? (tam by měl pomoct lepší CPU a RAM) Celková odezva systému? (to je hlavně o RAM a HDD)

Já mám notebook, něco jako C-M 1,6GHz, 1GB RAM, 80GB 5400ot HDD, WinXP (tzn. podobný jako zakladatel threadu) a desktop C2D na 3GHz, 4GB RAM, 320GB 7200ot HDD, W7 a musím říct, že většina věcí je na obou PC zhruba stejně rychlá; samozřejmě hry mají na desktopu s GF8800 asi 10x vyšší FPS (pokud vůbec na té Intelácké grafárně jedou) a rendering je 3x rychlejší.

Pokud má zakladatel PATA disk a DDR(1) RAM, tak se v podstatě nevyplatí do toho nic kupovat (podle stylu položení otázky pochybuju, že by zvládl vyměnit CPU). Jedině když něco sežene levně v bazaru.
Samozřejmě, reinstal systému je v podstatě "zadarmo".
scratchy27 (315)|29.12.2009 16:08
[quote=hl.hl;332175]Jj, souhlas. Pokud tam ma stary 4200 otackovy disk, tak to muze pomoci celkem dost. Sam kdyz jsem presel z 5400 na 7200 otackovy disk Seagate 100GB (asi nejvetsi ATA ktery mel 7200) jsem koukal, ze to bylo hoooodne poznat.
[/quote]

Přesně tak, taky vlastní zkušenost, s kolegou v práci máme oba stejnoju konfiguraci NB s tím rozdíl, že on tam má stále 60GB 5400, oproti mému 320GB 7200. Měřili jsme jak přenosové hodnoty (ty si už bohužel nepamatuji), tak i "ručně" čas potřebný k nabootování čistého systému, kde byl rozdíl cca těch 30% a to už je sakra znát.
kevin00 (10238)|29.12.2009 16:21
@ scratchy27 a hl.hl: Zamysleli jste se nad reálnou hodnotou toho notebooku ? Pokud do něj zainvestuje HDD, CPU a RAM, bude cena komponent vyšší, než-li cena celého notebooku. Nehledě na to, že notebook může kdykoliv "umřít" na jinou závadu a pak to jsou totálně vyhozené peníze.
Moc dobře vím, že 7200 ot. HDD má lepší parametry než-li 5400 ot HDD. Ale v tomto případě je investice hloupostí, ničím jiným. Natož investice do CPU. Uživatel by se měl poohlédnout v bazaru po modulech RAM 2x1 GB.
hl.hl (1387)|29.12.2009 16:34
Co porad resite? Myslim ze jsme to napsali oba jasne, ze nejvice pomuze pamet. To ostatni zalezi na samotnem uzivateli. A nikdo mu neradi ze to musi byt nove. A kdyz vezmu cenu DDR SODIMM pameti, tak je to uplne stejna blbost je kupovat jako je kupovat do toho notebooku novy disk, ne? Podle me to je jen a jen na uvazeni uzivatele co do toho investuje, tak uz nas nereste, at si to zhodnoti sam. Podkladu (a ne prikazu jak jste to asi pochopil VY) ma uzivatel dost.

P.S. Ja kdybych dostal k pouzivani takto stary NB a chtel na nem mit sva data, tak klidne koupim uplne novy disk. Investice 1800 za 250 GB disk se me vrati v pocitu, ze jsem neco pro moje data udelal.
scratchy27 (315)|29.12.2009 16:37
kevin00: Zamysleli, teda aspoň já. Znovu Ti ale opakuji, že jsem dotyčnému na jeho otázku ohledně zvýšení rychlosti doporučil výměnu celkem 3 (slovy tří) komponent. Ty si z nich vybral disk a začals mluvit o nesmyslnosti investice. Samozřejmě, cokoliv nového cpát do staršího NB se Ti potažmo nevyplatí v tom se shodneme. Ale je podle mě hloupost nezkušeného nebo neznalého uživatele odkazovat na instalaci upraveného systému či ho rovnou hnát do bazaru pro jiný, lepší noťas. To dopadne pouze tak, že přinese v lepším případě trochu lepší šrot. On ten noťas kupoval pro syna, pro výběr tohohle konkrétního měl asi nějaký důvod, do hlavy mu nevidíš ani ty ani já...

BTW: vím, že je to trochu mimo, ale takový malý příměr. Teď mi na autě odchází přední poloosy, co myslíš, mám je nechat vyměnit nebo si rovnou koupit nové auto a nebo jiné z bazaru které ale bude mít spoustu jiných problémů? Tím chci jen naznačit, že je spousta lidí, který nemají znalosti/chuť/čas/chechtáky na to aby všechno řešily hned výměnou celého auta/PC/NB/manželky/...