Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s PC (HW/SW): Schémata napájení

Neregistrovaný (0)|7.1.2010 09:28
Jméno tazatele: Radek

Znění dotazu:
Dobré ráno, ve schématech nastavení napájení v XP SP3 mám pouze možnosti "doma nebo v kanceláři" a "přenosný počítač". Zvláštní je, že původně jich bylo víc(pamatuju si určitě "minimální spotřeba"-když jsem se snažil zprovoznit cool´n´quiet), asi 5 nebo 6. Mám pocit, že dokonce při instalaci RMclock nějaká položka přibyla.
1. Tato utilita bohužel mou desku nepodporovala, mohlo při její odinstalaci dojít i ke smazání původních schémat napájení?
Ne že by mě to nějak trápilo, ale záhady podobného ražení mě přestávají bavit. Něco jako nemožnost bezchybného provozu 4*1GB Kingstonů na výrobcem udávaných 5-5-5-15 2T, 1066MHz, 2,2!V. Nebo nefunkční C´n´Q na nepřetaktovaném pc(stejně raději taktuju násobičema(NB,core), nekamenujte mě).
2. Existuje nějaký jiný důvod pro zmíněné problémy s frekvencí pamětí a nefunkční C´n´Q kromě "povedené" základovky? Vyzkoušel jsem 4 verze biosu a rozdíly ve funkčnosti či taktovatelnosti komponent jsem tedy nezaznamenal.
Ať se na mě u MSI nezlobí, ale za ty prachy bych čekal více muziky(skoro 3,5 litru před rokem)..
A to jsem naštěstí nezažil první verze biosů, po koupi jsem měl verzi 1.4. Další vychytávka-ze 4 3-pinů pro větráčky je pouze 1 regulovatelný(v biosu 50,75,100%, speedfan 0-29 off,30-100%). Příště se této značce snad raději vyhnu.
Paměti tedy fungují korektně na cl4 800 s tím, že u jednoho kanálu musím v biosu nastavit tRAS 14 místo 12, abych dostal oněch zmíněných 12, zatímco u druhého nastavím 12=reálných 12. Jsou podobné bugy běžné?
C´n´Q emuluju PhenomMsrTweakerem.. Na nic lepšího jsem nepřišel..

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Seasonic SS-500ET-T3 500W OEM
MSI K9A2 Platinum
AMD Athlon 64 X2 7750+ BE 2.7GHz BOX@3,1
Kingston HyperX 4GB (kit 4x 1GB) cl5 1066MHz@4-4-4-12 800MHz
Gainward HD 4870 Golden Sample 1GB DDR5@800/1000
Samsung SpinPoint F1 3.5" 640GB HD642JJ
XP Pro SP3 32-bit
johny__g (6387)|7.1.2010 11:18
Tak těch schémat napájení by mělo být více, já jich mám 6, viz příloha.

Problém při obsazení všech slotů pro paměti může nastat, řadič v CPU nemusí zvládat agresivnější časování.

Že se při OC má vypnout CnQ je snad normální. Vyber si - buď taktovat nebo spořit.

MSI desky nejsou žádný zázrak, to je taky známá věc.
ps.JPG
Radek2 (0)|7.1.2010 11:59
Díky za reakci. Zmiňoval jsem OC pouze přes násobiče(HT(FSB) frekvenci nechávám na 200) proto, že by i pak měl CnQ fungovat. Nefunguje ani při naprostém až úplném defaultu, což prostě nechápu. Znamená to, že kromě procáku musím mít v původním (továrním-800/5-5-5-18/1,8V) nastavení třeba i paměti? 3,1 MHz zvládá Athlon na originálním napětí (1,3), při 3,2 potřebuje 1,4 a výše už o stabilitě nelze hovořit. Veškeré taktování se tedy smrsklo na směšnou změnu násobiče, protože zvedat paměti při cl4(2,2V) nad 800MHz znamená koledovat si o chybové hlášky a vyhazování z her, tedy nejnáročnějších provozovaných aplikací. Memtest má slova potvrzuje. Á! To mi připomíná další skvělou "featurku" biosu : při nastavení děličky pamětí pod 1:2 (1:1,66 nebo 1,33) se stane, že po restartu systém buď nenaběhne vůbec(pak clear CMOS a nový začátek:)), nebo naběhne, ale s děličkou opět na 1:2. Asi ten můj kousek křemíku dostatečně neupekli, nebo co...
Tušíte, jak mohlo dojít k odstranění schémat napájení? Původně jich tam bylo rozhodně asi 5-6, pak najednou jen ty zmíněné 2. Dokonce (po instalu RMclocku) přibylo RMclock power management. Proto mě napadlo, že se mi za odinstalování aplikace pomstila smazáním více schémat. Upřímně řečeno, i kdyby tam nezůstalo ani 1, svět (HW:)) se nezboří..
"Taktovat nebo spořit" je sice hezká teorie, ale to mám po dohrání hry restartovat, abych při následném sledování videa nebo netsurfingu zbytečně netopil? Jasně, že to můžu řešit přes SW, ale tím pádem jsem si koupil procesor bez CnQ, nebo desku, kterou bych asi měl reklamovat. Btw, lze podobné problémy brát jako důvod k reklamaci? Já snad někde seženu co nejlevnější procák a pokud ani s ním CnQ nebude fungovat, alespoň budu mít o značce MSI ještě jasněji!
P.S. Dá se říct, že je lepší upgradeovat bios základovky vždy na novější, nebo zanechat verzi doporučovanou pro konkrétní model procesoru? Peace in mind..
robky (3195)|7.1.2010 14:52
ad CnQ: máš nainštalované aktuálne ovládače? Mne bez ovládača CnQ ( na doske asus) tiež nebehalo. Skontroluj na webe výrobcu prípadnú dostupnosť (neviem ako je to u MSI:notsure)

ad vypínanie CnQ pri OC: vypnutie je iba odporúčané, aj to imho iba kvôli zmenám napájania procesora. Mne osobne pri nezmenenom napájaní procesora a zdvihnutom CPU host clock (236MHz) funguje CnQ úplne korektne
Radek2 (0)|10.1.2010 08:26
Aktuální driver pro CnQ od MSI (z 20.2.2006:)) jsem už několikrát od/instaloval, ovšem k žádné změně nefungujícího CnQ nedošlo. Schémata napájení bych mohl přidat snad jedině reinstalací systému, že? :(
Z toho mi bohužel vyplývá - při budoucí výměně desky budu k MSI podstatně kritičtější...