Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s PC (HW/SW): nezapne se počítač

Neregistrovaný (0)|31.1.2010 11:01
Jméno tazatele: Martin

Znění dotazu:
Dobrý den, po zapnutí počítače se roztočí všechny ventilátory (zdroj, procesor, přídavný větrák), problikne optická mechanika, rozeběhne se pevný disk (svítí červená dioda), ale nepípne (jeden-krát), že proběhl POST či více-krát, že je chyba s hardwarem. Monitor hlásí no-signal (nic nezobrazuje).

Poprvé se to stalo v pátek. Na n-tý pokus se zapnul a fungoval bez problému celou sobotu (několik studených startů). Pokud naběhne, tak je vše v pořádku a nejeví znaky nestability. Od sobotního večera opět nejde zapnout.

Grafická karta a operační paměť je v pořádku, konektory jsou správně zasunuty a vyčistěny.

Řešení:

1. vybitá baterie na základní desce – výměnu zkusím v pondělí

2. vadný zdroj (léto 2005), odpojil jsem všechny kabely kromě napájení základní desky – nepomohlo

3. vadná základní deska (jaro 2003), kondenzátory nejsou nafouklé, nikde nic není "zčernalého", nic "nezasmrdělo", na první pohled není mechanicky poškozena

Co si o tom myslíte? Máte nějaké jiné nápady? Za každou radu budu vděčný. S pozdravem Martin.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
základní deska: CHAINTECH CT-9EJL1 (Intel Socket 478, Intel 845E + ICH4), zdroj: Fortron 300 W (FSP300-60THN-P)
Liqid (410)|31.1.2010 12:24
Myslim ze ta baterka na to nema vliv, MB a zdroj by to delat mohli. Probehly pred tim nez to zacalo zlobit nejake zmeny?
ICEBOSS (3435)|31.1.2010 13:27
nemas v usb nejake nove zarizeni?
Neregistrovaný (0)|31.1.2010 13:37
to Liqid: Žádné hardwarové změny nebyly. S počítčem v minulosti také žádné hardwarové problémy nebyly.
Neregistrovaný (0)|31.1.2010 13:41
to ICEBOSS: Do USB portu je standartně připojena tiskárna a čtečka paměťových karet. Počítač jsem zkoušel zapnout s minimem připojených zařízení (periferie i komponenty), ale nic se neděje.
johny__g (6387)|31.1.2010 14:03
Možná studený spoj na desce, těžko říct. Někdy pomůže počítač úplně rozebrat a znovu složit. Zrovna se potýkám s velmi podobným problémem.
Neregistrovaný (0)|31.1.2010 20:06
Určitě můžu vyloučit vadnou baterii, protože se mi podařilo počítač zapnout (baterie byla vyndaná, BIOS v továrním nastavení). Od té doby jsem provedl cca 30 studených startů a 15 restartů (se zasunutou baterií a nastaveným BIOS-em), počítač vždy naběhl bez problémů. Vypadá to, že už zbývá zdroj nebo základní deska.
-HoNY- (557)|1.2.2010 12:18
Rozmontovat, vyfoukat od prachu, složit na stole v minimální konfiguraci: MB + CPU + RAM + VGA a zapnout. Nakoukni do zdroje jestli nemá vyteklý kondíky, je to sice Fortron, ale stáří je stáří.