Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s PC (HW/SW): fan

Neregistrovaný (0)|25.3.2010 09:24
Jméno tazatele: Juris

Znění dotazu:
Prosím vás, jaké mají být standartní otáčky ventilátoru zdroje (Fortron ATX 450 W) v klidu a v zátěži? Mám je v klidu na 1300 a třeba při hraní her i přes 2200. Zdá se mi to nějak moc...včera se mi sám vypnul počítač a pátrám jestli to s tím nesouvisí..pak nešel asi ještě 15 minut zapnout a až po vychladnutí se chytl..

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
win XP sp3,bios f10a, gigabyte ga-ma790x-ds4, AMD PhenomII X4 3,6 MHz, ge force 8800gt.
johny__g (6387)|25.3.2010 11:45
Fortron ATX 450 W je údaj na houby, 450 W modelů má Fortron spoustu. Odkud čteš ty otáčky? Moc zdrojů nemá možnost je monitorovat ...
Neregistrovaný (0)|25.3.2010 14:27
No je to z programu PC Wizard 2008, detekuje mi tři ventilátory-což souhlasí. chassis fan 10rpm, processor fan 670 rpm a power fan 1380 rpm, to jsou hodnoty teď při surfování. Program Everest hlásí téměř stejné hodnoty..na tom zdroji je napsáno přesně toto:
model No: AX450-PNF
S/N: S7371001199 víc nic..
A také by mě zajímalo, jestli je normální, že ten malý pasivní chladič na základní desce (asi je pod ním ten hlavní chip), je rozžhavený tak, že na něm ani sekundu neudržím prst..
johny__g (6387)|25.3.2010 14:47
[quote=Neregistrovaný;362294]No je to z programu PC Wizard 2008, detekuje mi tři ventilátory-což souhlasí. chassis fan 10rpm, processor fan 670 rpm a power fan 1380 rpm, to jsou hodnoty teď při surfování. Program Everest hlásí téměř stejné hodnoty..na tom zdroji je napsáno přesně toto:
model No: AX450-PNF
S/N: S7371001199 víc nic..
A také by mě zajímalo, jestli je normální, že ten malý pasivní chladič na základní desce (asi je pod ním ten hlavní chip), je rozžhavený tak, že na něm ani sekundu neudržím prst..[/quote]

Takže: To co ti monitoruje PC Wizard, asi není zdroj. Podívej se na svoji základní desku, najdi si konektor s označením power fan. Je do něj zapojený ventilátor zdroje?
Dále, hodnota 10 rpm u chassis fan je nesmysl, takové otáčky žádná deska detekovat neumí ani žádný ventilátor takové nemá.
Pasiv na NB horký bývá, to je celkem normální. Otázka je, kolik má teplotu. Co říká třeba Everest?
Neregistrovaný (0)|25.3.2010 15:46
Hmm, máš pravdu, v konektoru "power fan" na desce není zapojeno nic.. tak to bude asi nějaká blamáž...a everest hlásí všechny teploty v normě, tak nevím proč se to v zátěži po čase vypíná. Už se to stalo podruhé, možná to souvisí s tím přetaktovaným procesorem, ale to by se spíš jen restartoval..ne?
johny__g (6387)|25.3.2010 15:57
[quote=Neregistrovaný;362314]Hmm, máš pravdu, v konektoru "power fan" na desce není zapojeno nic.. tak to bude asi nějaká blamáž...a everest hlásí všechny teploty v normě, tak nevím proč se to v zátěži po čase vypíná. Už se to stalo podruhé, možná to souvisí s tím přetaktovaným procesorem, ale to by se spíš jen restartoval..ne?[/quote]

Souviset to může, dej vše na default a uvidíš. Ovšem vadný zdroj se taky vyloučit nedá. Jak je starý?
Neregistrovaný (0)|25.3.2010 16:22
Dva roky a 14 dní...klasika, 14 dní po záruce se jako ve všem sepne to "kur..tko" a je to..no zítra vrátím grafiku i procák na default a pak dám repot..zatím dík