Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Krabicový Windows 7

lidkamik (19)|27.3.2010 12:33
Ahoj,
s počítačem mám zkušenost spíše jako uživatel a chci se zeptat. Když koupím Windows 7 v krabici, je možné to nainstalovat na více počítačů najednou nebo bych musela pro každé PC koupit nový systém? Máme doma 3 PC a prakticky všechny by potřebovaly přeinstalaci systému a mě napadlo, že bychom mohli koupit rovnou sedmičku.
Předem díky za odpověď.
mstejska (2912)|27.3.2010 12:37
Ne, pokud si koupíš jednu licenci, tak může být nainstalována pouze na jednom pc.
Sommer (384)|27.3.2010 17:13
[quote=mstejska;362864]Ne, pokud si koupíš jednu licenci, tak může být nainstalována pouze na jednom pc.
[/quote]

Přesně tak. Tam je pak rozdíl v OEM (licence je vázána na konkrétní PC, často na základní desku) a v normální licenci - "Software je můj a můžu ho instalovat na jedno jakékoli PC".
|Mio| (1333)|28.3.2010 21:24
A nelze ho pouzit na vsechny pocitace, musi mit nejake minimalni parametry, cokoliv starsiho cca 2 let bych nedoporucoval pro provoz W7
odb (505)|29.3.2010 19:03
Ak si dobre spominam, tak MS ma aj zvyhodnenu OEM verziu pre 3PC, urceny pre podobny ucel ako spominas. Neviem, ale ci sa u nas (u vas) predava tato licencia. Mam pocit, ze zatial to nas trh neuviedli.
MartyMcFly (222)|30.3.2010 12:38
Zdravím,
Licencování software Microsoftu je poměrně sližité a jen málo kdo se v tom vyzná. Obecně řečeno co se týká operačních systému pro desktop tak platí, že OEM se váže po první instalaci na danný počítač a licence zůstává jen na tomto počítači a je dále nepřenosná (v případě upgrade na ní platí jiná pravidla). V případě, že máte "krabicovou" verzi tak ta teoreticky přenosná je v tom smyslu, že pokud provedete instalaci na jeden počítač a budete chtít nainstalovat i na druhý tak budete muset ho z prvního počítače smazat. V případě, že tak neučiníte tak porušujete licenční ujednání a licence na druhém počítači by byla nelegální (v případě upgrade na vyšší verzi platí na krabicovou verzi obecné tabulky).

Ještě bych chtěl dodat, že z novou instalací platí tzv. nová aktivace produktu. Někde jsem slyšel, že počet těchto aktivací je omezený. A po nějakém počtu aktivací na různém hardware může být licence zablokována (black list). Už si bohužel přesně nepomatuji kdo mě to říkal, ale je to delší doba a nejsem si jist zdali tato aktivační politika ještě je uplatňována.

Tohle licencování je ještě docela v pořádku, ale větší zmatek nastvává u licencování např. serverových operačních systémů Windows kde se může licencovat stroj nebo počet uživatelů připojených. V MSSQL se může licencovat i na počet konexí nebo jen na určité funkce. Další případy podobných licencování můžeme najít v klasickém balíku Microsoft Office kde opět platí OEM nebo krabicová verze spolu s tím, že je to rozdělené ještě na použití jestli je to domácí pro studenty nebo firmy. Spolu s tím se mění i ceny.

Howk.