Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s PC (HW/SW): pc na internet

Neregistrovaný (0)|2.4.2010 10:29
Jméno tazatele: Neregistrovaný

Znění dotazu:
Zdravím,
mám doma starší pc a chtěl bych jej použít na internet, poslech internetových rádii + možná nějaké jednoduché kancelářské práce (ale to by neměl být problém).
Přemýšlím ale, jestli to má cenu jej nějak upgradovat nebo je lepší koupit rovnou nový.

Je to nějaká starší DELL sestava. 256GB RAM, 1.8 CPU (asi jednojádro), nějakých 18GB disk.
Chtěl bych dát podrobnější info, jenže nevím jak na to (viz. níže)

Kdysi tam byla XPčka. Nyní jsem si s tím trochu hrál a je tam linux, který ale se mi nepodařilo moc dobře rozchodit.

Problém je v tom, že jsem trochu paranoidní a mám strach že tam bude plno malwaru a různých virů, jelikož to byl takový pc se kterým jsem začínal a hrál jsem si tam se vším možným.
Doufám, že toto ale pujde nějak vyřešit, aby byla 100% jistota že tam nic není. (asi nějaký formát nebo něco)

Má cenu jej nějak upgradovat jen na internet nebo rovnou vyhodit?

+ bude potřeba pořídit nový lcd monitor, jelikož to stare crt co k němu mám je ve špatném stavu.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
kevin00 (10238)|2.4.2010 13:36
Přesnou konfiguraci počítače zjistíš pomocí utility HWInfo32. Poté sem napiš, o jakou sestavu se jedná.
Neregistrovaný (0)|2.4.2010 14:37
No to je problém, na to pc není windows. (kdyby tam byl tak bych věděl jak to zjistit).
Je tam jen nějaký linux (xubuntu) který jede jakž takž, jelikož zatím si s linuxem moc netykám...
johny__g (6387)|2.4.2010 14:57
Tak se podívej co je napsáno na case, musí tam být nějaký štítek, číslo atd. Zatím jediné co bych řekl, tak málo RAM.
Dost dobře nechápu co máš na mysli s těmi viry a malvarem. Když jsi instaloval linux, tak jsi snad disk formátoval, ne?
Neregistrovaný (0)|2.4.2010 15:21
Nainstaluj Win.XP a více neřeš.
Sestava je až moc dobrá na to,co popisuješ jak ji chceš využit
matyyy (2527)|2.4.2010 18:16
když je tam linux tam malware a poboný windowsový bordel nebude

osobně bych tam zanechal linux a přidal

256-512MB ram (podle toho co zrovna seženeš z druhý ruky)
co sem tak na rychlo zkusil tak xubuntu s puštěným chrome chce 240MB ram (svethardware.cz/forum)
když pustím youtube a fórum tak už 280MB, když se k tomu přidá ještě facebook tak už 300MB
Neregistrovaný (0)|6.4.2010 13:47
Pokusím se najít starý výpis z EVERESTU, který jsem ještě někde na flash disku měl v html. Snad jej ještě budu mít.

S tím win XP nějak nevím.
1) asi bude problém je už legálně sehnat a podpora pro ně za pár chvil taky moc nebude.
2) na tomto hardwaru to moc dobře asi ani nepojede.
3) nechci moc utrácet takže bych raději volil něco zdarma (linux)
Přemýšlel jsem nad linuxem i když asi jako amatér budu s ním mít problémy. Ale zase bych jej měl zdarma a možná by tam jel i lépe. A časem by se s ním možná dalo naučit.
Neregistrovaný (0)|7.4.2010 16:34
Zde je screen. Snad toto bude stačit. Je to výpis z everestu který mám na flash disku zazálohovaný.
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Neregistrovaný (0)|8.4.2010 08:21
Prosím o radu. Co bude potřeba tedy upgradovat?

Jen přidat ram? Co dál?

Jakou sehnat RAM paměť? Já se v tomto neorientuji. Tam je několik typů atd. Podle čeho se orientovat.
StD (1963)|8.4.2010 08:37
Nedávno jsem dával dohromady podobného "dědečka" Dell Dimension 4600i pro vnuka na stejné účely - internet +starší hry.
Dopadlo to takto (viz přiložený report z Everestu), navíc ve finále jsem mu tam ještě dal 2x 1GB kit Geil Dual Channel PC3200, tedy 2GB DDR1 RAM místo toho 1GB a jeho původní grafiku Ati 9600XT AGP (místo GeForce 5200). V té konfiguraci to s nově nainstalenými WinXP Home CZE OEM pracovalo velmi uspokojivě, a to včetně aktivace OS pod původním S/N ze štítku Dell s původním zakázk. číslem (ENG OEM).

P.S. DDR RAM seženeš po bazarech, já ty Geily kupoval třeba přes Pcbazar.kontakt.
matyyy (2527)|8.4.2010 11:44
[quote=Neregistrovaný;366402]Prosím o radu. Co bude potřeba tedy upgradovat?

Jen přidat ram? Co dál?

Jakou sehnat RAM paměť? Já se v tomto neorientuji. Tam je několik typů atd. Podle čeho se orientovat.[/quote]
podle toho everestu tam máš 512MB ram
takže si v linuxu si pusť v menu Systém -> Sledování systému -> Zdroje
a tam ti to ukáže kolik ramky máš a kolik je jí obsazený

a napiš jak moc je paměť zaplněná (nějaký činosti kterou bys chtěl na tom pc běžně dělat)
ex_ (170)|8.4.2010 11:53
[quote=matyyy;366439]podle toho everestu tam máš 512MB ram
...[/quote]
Já tam vidím 256MB :notsure a taky bych se bál toho disku. Nevím jak byl pc používaný, ale žádná data jako účetnictvý apod. bych na něj nedával.
StD (1963)|8.4.2010 12:00
U těch Dellů se hlavně musí dát bacha na to, co deska podporuje, navíc ten jejich ořezaný BIOS taky ne vše umožní nastavit. Kolik má slotů? Mě z toho mého ještě 2 moduly zbyly (2x 256 MB), myslím že PC2700 to byly (333 MHz).

Edito: Teď koukám do Servisního manuálu a má to sloty DIMM pouze dva, ale taktně mlčej, jestli je to Dual Channel a na jaké frekvence modulů.
http://support.dell.com/support/edocs/systems/opgx260/en/sm/memory.htm#1099950

ale tady uvádějí max PC2100
http://support.dell.com/support/edocs/systems/opgx260/en/ug/specs.htm#1110653
Neregistrovaný (0)|8.4.2010 19:14
[quote=ex_;366440]...a taky bych se bál toho disku. Nevím jak byl pc používaný, ale žádná data jako účetnictvý apod. bych na něj nedával.[/quote]

Proč? Bude teda třeba nový disk?
Já tam žádná data dávat nechci. Chci tam jen hodit nějakéj linux + operu abych se dostal na internet a to je vše. (popřípadě ještě nějaký program na internetová rádia a open office když bych potřeboval vytvořit nějaký dokument k vytisknutí)

To je vše. Prostě jen na internet (čtení novinek z google readeru + youtube).

[quote=StD]U těch Dellů se hlavně musí dát bacha na to, co deska podporuje, navíc ten jejich ořezaný BIOS taky ne vše umožní nastavit.
Kolik má slotů? Mě z toho mého ještě 2 moduly zbyly (2x 256 MB), myslím že PC2700 to byly (333 MHz).[/quote]
Jj...taky jsem slyšel že u dellu nejsou ty paměti jen tak kompatibilní :(
StD (1963)|8.4.2010 22:01
[quote=Neregistrovaný;366529]...Jj...taky jsem slyšel že u dellu nejsou ty paměti jen tak kompatibilní :([/quote]

Ale ony "kompatibilní" budou, pokud maj' správný počet pinů/specifikaci, ale obvykle si to ten jejich BIOS stáhne dolů do konzervativního režimu. To musíš zkusit.
Toho HDD bych se taky zase tak moc nebál, byť je to jen 20ka - nabootuj z Hiren's BootCD, zkontroluj ho v HDDRegeneratoru na vadné sektory a když bude OK, jen sleduj S.M.A.R.T.
Neregistrovaný (0)|9.4.2010 17:05
No osobně bych byl rád, kdyby to šlo rozchodit za co nejméně peněz.

Vzal bych to postupně...
1) nejdříve bych začal asi monitorem.
To staré crt nejede jak má (špatně zobrazuje barvy, celý fialový obraz atd.) a zabírá to dost místa a zbytečně zavazí, proto bych rád nějaké lcd.

Jaký (kolik palců, jaké rozlišení atd aby to utáhla ta grafika.)?
Ten monitor chci z alfy v ceně kolem 3 000 Kč.
+ chtěl bych ten monitor použít i pro spojení s notebookem (popřípadě netbookem jestli by to šlo.)
Chci jej jen pro normální práci, internet atd. Dá se tam za tu cenu vybrat něco dobrého...