Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ATI jako HW enkodér

miniprog (38)|9.5.2010 23:01
Slyšel jsem mnoho pohádek o akceleraci výpočtů pomocí grafických karet, ale zatím jsem kromě přehrávání videa neviděl nic, co bych mohl k něčemu použít. Pořídil jsem si pasivně chlazený ATI HD5450. 3D grafiku nijak neřeším, spíše mě zajímá zpracování videa. Tady jsem trochu zklamán omezením veškerých "praktických" článků o grafických kartách na 3D hry. Začněme již konečně pohlížet na grafické karty jako na obecné GPU. Při kompresi videa používám klasické kodeky jako MPEG2 a DivX, což mnohdy znamená celonoční provoz počítače. Nyní jsem zjistil, že ATI dodává jako součást software utilitku "Video Converter", která využívá GPU jako pomocnou sílu. Možnosti nastavení této utilitky jsou pro mne sice k ničemu, takže ji nemohu použít, ale jako demonstrace mne to nadchlo. Konverze mezi HDV (1080p!) formáty, například z MPG2 do MP4, probíhá v reálném čase i na dvoujádru, přitom aplikace odebírá jen asi 70% výkonu CPU, většina operací zřejmě probíhá v GPU a CPU tedy z 30% čeká. Rád bych věděl více o reálných možnostech využítí HW a zda existují nějaké systémové akcelerované kodeky, které mohu použít v běžných videoeditorech. Apeluji tedy na každého, kdo má v této oblasti nějakou použitelnou zkušenost, aby se s námi o ni ve vší dobrotě podělil. Předem děkuji!
StD (1963)|9.5.2010 23:10
Tedy nevím, tak daleko jsem "nevyspěl" považuji to jen za znovuobjevení Ameriky, ale při konverzi čehokoli do čehokoli (video) používám už X-let Canopus ProCoder a jeho součástí je i rezidentní služba Nexus Server, která výpočetní potřeby rozděluje mašině jak třeba - a funguje to jak má, včetně vypnutí po skončení práce, a to i síťových sdílených prostředků. Akorát to něco "stálo", vy to máte zdarma.
durib (1141)|10.5.2010 08:43
Programy pouzivajici CUDA a ATI Stream jeste tak daleko nedosly, aby to bylo pouzitelne stejne jako procesor. Vysledna rychlost prevodu je vykoupena nizsi kvalitou.
Zatim nejdale je IMHO Cyberlink Power Director 8 -to ale neni jen enkodovaci program a je placeny.
Myslim, ze je potreba jeste tak rok, aby programatori pouzitelne implementovali GPGPU vypocty do svych programu.
Jinak vyborny pro enkodovani je program MeGUI (http://sourceforge.net/projects/megui/), DivX je davno prekonany vyzkousel bych jako nahradu x264.
Smeli (2302)|10.5.2010 09:02
[quote=durib;374115]Programy pouzivajici CUDA a ATI Stream jeste tak daleko nedosly, aby to bylo pouzitelne stejne jako procesor. Vysledna rychlost prevodu je vykoupena nizsi kvalitou.
Zatim nejdale je IMHO Cyberlink Power Director 8 -to ale neni jen enkodovaci program a je placeny.
Myslim, ze je potreba jeste tak rok, aby programatori pouzitelne implementovali GPGPU vypocty do svych programu.
Jinak vyborny pro enkodovani je program MeGUI (http://sourceforge.net/projects/megui/), DivX je davno prekonany vyzkousel bych jako nahradu x264.[/quote]

MediaShow Espresso je specializovaný na ATI Stream a CUnDA výpočty http://www.cyberlink.com/downloads/trials/mediashow-espresso/download_en_US.html
miniprog (38)|10.5.2010 22:40
[quote=Smeli;374118]MediaShow Espresso je specializovaný na ATI Stream a CUnDA výpočty http://www.cyberlink.com/downloads/trials/mediashow-espresso/download_en_US.html[/quote]

Zdravím Vás! Byl jsem nadržený jako kukla před vylíhnutím, když jsem si to "MediaShow Espresso" instaloval. Jakmile bylo nainstalováno, pustil jsem se do toho. Objevil se přede mnou jednoduchý panel s několika ikonkami. Prý: otevři soubor přes dioalogové menu, nebo přetáhni myší na panel. Ať jsem dělal, co jsem dělal, nikdy jsem na panelu žádný vybraný soubor nespatřil tak, jak to demonstroval help. Jen tam cosi probliklo a vše zůstalo prázdné jako na začátku. Nabízel jsem tomu široké spektrum typů videosouborů ...a nic. Nic se nědělo, nebyly načteny žádné soubory ke zpracování. Takže opět si někdo vyhrál s efektní aplikací, ale nezajistil její funkčnost. Pokud byste věděl o něčem jiném, ale funkčním, budu se těšit. Zatím se navlékám zpět do kukly a zkusím počkat, až se pořádně vyvinou křídla...